
Počas fallas sa nespi, iba zabáva a pije. V každej ulici sú diskotéky, koncerty, stánky s pitivom, kolotoče a hlavne petardy, tie sa strieľajú nonstop.
Takže aj keby ste spať chceli,( čo sa nechce), hudba a buchot, ktorý otriasa celým okresom, vás vyženú do ulíc určite.
Deti majú v škole prázdniny, dospelí si berú dovolenky - nikto si fallas nenechá ujsť. Dokonca aj tí najstarší, sú v uliciach a s hrdosťou obzerajú a fotografujú figuríny z každého uhla.
Je to predsa ich tradícia!
V skutočnosti sa tento sviatok koná na počesť svätého Jozefa , patróna tesárov, známy, ako deň otcov. Jeho počiatky sa vzťahujú do VIII storočia, kde sa Valencijsky tesári, koncom každej zimy pripravovali na deň svojho patróna, tak, že pálili odpad a staré haraburdy zo svojich dielní. Pálili hlavne drevené štruktúry na ktorých viseli lampáse ktoré im osvetľovali dielne počas zimy , keď že ich po príchode jari a predlžovaním sa dní už nepotrebovali.
Niečo ako jarné upratovanie, kde pálenie symbolizuje odstránenie problémov a zla.
Lenže Valencijčania sú veľmi vynaliezaví a tesárske haraburdy čoskoro začali nadobúdať ľudskú podobu. Stačilo pár starých kúskov oblečenia, a úmyselne vyberaných doplnkov, aby figúra nadobudla satirický a groteskný obsah a výsmešne takto upozornila na konfliktných susedov, alebo polemických starostov.
V súčasnosti,( ako už určite predpokladáte), sú figuríny zamerané hlavne na politickú kritiku a aktuálne dianie v satirickej scenérii.
Aj materiály sa počas histórie menili a vyvíjali, od tradičného dreva, cez praktickejší vosk, prechádzali, cez sadro-karton čo povoľovalo vytvárať čoraz precíznejšie figuríny.
Dnes sa postavičky známe ako "ninots" vyrábajú z mäkkého korku, pretože tento materiál umožňuje čoraz väčšie a ľahšie formy.
Sú to priam umelecké diela, ktoré prichádza obdivovať takmer milión turistov ročne .Iba v meste Valencia je vystevenych 385 figurín a ďalších 250 je rozmiestnených po celom okrese. A aj keď sa oficiálne stavajú do ulíc až 15-teho Marca, v poslednej dobe sa s ohľadom na rozmery sa začínajú stavať už niekoľko týždňov vopred (niektore uz 27 februára) a za pomoci žeriavu.
Neskutočné nákladná práca, ktorá už po štyroch dňoch zhorí v plameňoch.Uz 19-teho Marca je "ohnivá noc" kde nočné ohňostroje a pirotechnické kreácie ohlasujú koniec slávnosti. Tento najúžasnejší ohňostroj rozsvieti oblohu Valencie a trvá okolo 25 minút pričom sa spáli asi 2500=3500 kg strelného prachu najrôznejších farieb zvuku a efektov.
Strelný prach a ohňostroje sú pre Valenciáncov veľmi obľúbené a nenechajú si ich ujsť pri žiadnej slávnosti, sú ale menej pochopiteľné pre turistov a návštevníkov.
Aby sme pochopili je veľmi dôležité byť v blízkosti miesta kde explodujú, pretože to nie je iba otázka pohľadu, ale je nutné to cítiť a počuť. Ak sa necháme uniesť hlukom a buchotom podobný koncertu dosiahneme pocit, ktorý nás opantá a unesie, keď že za 5 až 7 minút dosiahne viac ako 120 decibelov.
Fallas rozhodne najlepšie definuje kultúru a históriu Valencie aj jej obyvateľov oheň, hudba a život v uliciach...
!Visca Valencia!