Prečo ihriská stredných škôl chátrajú

Keď som pred viac ako troma rokmi prvýkrát prišiel na Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú na Hálovej ulici, zostal som veľmi prekvapený.

Písmo: A- | A+
Stredná priemyselná škola Elektrotechnická na Hálovej
Stredná priemyselná škola Elektrotechnická na Hálovej 

Okná na škole boli úž dávno po svojej životnosti, dokonca na niektorých miestach boli zaklincované. No bohužiaľ podobne na tom nie sú len budovy, ale aj areály, ktoré tvoria ich neoddeliteľnú súčasť. Po investičných návrhoch ako je komplexná výmena osvetlenia na školách, ktoré dávno prekonalo svoju životnosť, som sa začal informovať na školských radách a riaditeľov, prečo sú ihriská v ich areáloch v tak zdevastovanom stave a čo sa s tým dá urobiť? Na moje veľké prekvapenie som dostal odpoveď, že stredné školy majú v správe len budovy, lebo ich pozemky vlastní Hlavné mesto slovenskej republiky Bratislava a oni nemôžu zo zákona investovať do cudzieho majetku, aj keby na to peniaze mali, napríklad aj od sponzorov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento stav sa týka hlavne stredných škôl v Mestskej časti Petržalka, ale aj Nového mesta a ďalších. Na jeho pôvod sa treba pozrieť do neďalekej histórie. S prechodom majetku štátu na obce a vyššie územné celky nielen v oblasti školstva (zákon č. 138/1991 Zb. o majetku obcí, z dňa 01.05.1991 plus novelizácie z rokov 1993 a 2001) je potrebné poukázať na skutočnosť, že množstvo stavieb bolo postavených na majetkovoprávne nevysporiadaných pozemkoch, čo bol dôsledok výstavby štátnych budov v období socializmu aj na nevyvlastnených pozemkoch. V dôsledku týchto skutočností došlo k súčasnému stavu, kde pozemky, na ktorých sú umiestnené budovy vo vlastníctve Bratislavského samosprávneho kraja, sú vo vlastníctve iného subjektu – Hlavného mesta SR Bratislavy. (Je ale zaujímavé, že pri vzniku ostatných siedmich krajov prešli pozemky stredných škôl spolu s ich budovami na svojich zriaďovateľov (TTSK, TSK atď.) )

SkryťVypnúť reklamu

Takýto stav neumožňuje vykonávať využívanie areálov na ich pôvodnú funkciu, ich vzhľad narúša prostredie v mestských častiach. Zdevastované oplotenie a areály dávajú možnosť pohybu rôznym neprispôsobivým občanom, ktorí svojím správaním ďalej devastujú to, čo v súčasnosti zostalo zo športovísk a vo večerných hodinách narúšajú nočný pokoj v rezidenčných oblastiach. Zo strany obyvateľov a polície, sú často kontaktovaní riaditelia stredných škôl, aby riešili vzniknuté nefunkčné oplotenie, zabránili pohybu neprispôsobivých občanov v areáloch za „plotmi“ v majetku a na pozemkoch mesta Bratislavy. 

SkryťVypnúť reklamu

Telesná výchova a šport vo vzdelávacom procese študentov stredných škôl vplýva pozitívne na celkové výsledky vzdelanostnej úrovne, vplýva na telesné, duševné zdravie a pohybové ústrojenstvo, prispieva k lepšej fyzickej zdatnosti. Stredné školy boli projektované spôsobom, aby tieto činnosti vyplývajúce zo vzdelávacieho procesu zabezpečovali, a preto by sa v rámci telesnej výchovy mali tieto areály aj využívať. Prečo by nemohli študenti na tenisových kurtoch v Gymnázia Einsteinova hrať tenis, alebo v areáloch Strednej priemyselnej školy na Hálovej, Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej, či Gymnázia pre mimoriadne nadané deti na Skalickej ceste?

SkryťVypnúť reklamu

Stredným školám a ich stavu sa venujem dlhšie. Aj preto som na zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja 3.10.2014 navrhol rekonštrukciu stredných škôl z energetického programu Európskej banky pre obnovu a rozvoj pod názvom MUNSEFF, čo znamenalo, že kraj za rekonštrukcie na budovách v prípade zníženia nákladov na energie nad 30 % môže získať 15 % grant. Dnes je výsledkom tejto iniciatívy úspešná rekonštrukcia nielen SPŠS Halova, ale aj ostatných 9 budov stredných škôl a DSS, ale aj pripísanie 700 tis. EUR pre BSK. Aj preto som sa rozhodol pokračovať ďalej - v areáloch stredných škôl, aby sa aj okolie škôl začalo podobať na moderné plochy slúžiace študentom, prípadne aj obyvateľom danej lokality. Na to, aby Bratislavský samosprávny kraj a riaditelia stredných škôl mohli začať s ich rekonštrukciou, musíme spraviť všetko preto, aby pozemky prešli pod svojho zriaďovateľa. Na túto problematiku som upozornil už minulý rok a aj keď zďaleka nie sme na konci, diskusia o riešení tohto problému prebehla aj na pôde BSK, ale aj Magistráte Hlavného mesta Bratislava. Verím, že postupnými krokmi a najmä vôľou riešiť tento stav, sa naši študenti dočkajú krajšieho prostredia

Eduard Demel

Eduard Demel

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som členom komisie investičných činností v Mestskej časti Bratislava – Petržalka a krajským poslancom BSK za Petržalku. Žijem v Petržalke, aktívne sa zapájam aj do občianskych iniciatív. Taktiež mám skúsenosti so správou bytového domu ako zástupca vlastníkov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

214 článkov
Karol Galek

Karol Galek

129 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

110 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu