Medziľudské vzťahy sa samé neopravia
Poznáte to. Povedali ste niečo, čo druhá strana zle pochopila. Drzo ste odpovedali, ani neviete prečo. Namiesto rozhovoru, dusíte v sebe veci, s ktorými sa sami nemôžete vysporiadať. Prečo je také ťažké začať rozhovor? Prečo sa bojíme reakcie druhého človeka, keď sa emočne otvoríme? Prečo je také nepríjemné povedať:"Prepáč."?
Namiesto otvorenej komunikácie necháme problém udusiť. Dúfame, že prejde zázračné obdobie, premlčacia doba a veci sa vrátia do normálu. Akési pnutie cítime, ale vnútorne si to nechceme pripustiť? A keď si to aj pripustíme, tak čakáme, že druhá strana spraví prvý krok. "Ale ja som nevedel, že je nejaký problém." "Mne je to jedno, keď má problém, tak nech sa ozve prvý."
Na vzťah sú potrební dvaja
Koľko krát som videl na internete "test", kde kážu nepísať priateľom ako prvý a podľa toho zistíte, komu na vás záleží. Vždy pri tom iba zagúľam očami. Veľká sprostosť. Ak vám na druhom človeku záleźí a chcete udržať kontakt, prečo by som mal testovať priateľstvo takýmto spôsobom? Ideálna cesta ako zostať bez priateľov.
Vedci ešte nevymysleli spôsob,, ako čítať myšlienky. Ako má druhý človek vedieť, čo vám ide hlavou? Aké máte vnútorné potreby? Čo vám prekáža a zožiera vás? Ako na to má dotyčný prísť, bez toho aby ste to vyslovili? Život nie je romantický film, kde druhý človek príde s kyticou, ospravedlní sa a život je opäť krásny.
Máte pocit, že druhý človek, nie je zainvestovaný do vzťahu ako vy? Opýtajte sa. Myslíte si, že ste vo vzťahu ten, ktorý všetko inciuje? Odkomunikujte si to. Možno sa druhá strana zobudí a uvedomí si, že to tak naozaj je. Alebo vám povie, že netušil, že máte takúto potrebu a posnaží sa na tom zapracovať. V krajnom prípade prídete na to, že mu na vás nezáleží tak, ako záleží vám na ňom a už je len na vás, či chcete aj napriek tomu v takomto vzťahu pokračovať alebo ho prerušiť.
Čas všetko zahojí
Áno, je pravda, že čas všetko zahojí. Ale viete čo zahojí ešte skôr? V prípade choroby alebo zranenia sú to lieky a ošetrenie, t.j. externá pomoc. Tak isto aj pri vzťahoch a vnútorných problémoch ide o externú pomoc. Tou pomocou je vyrozprávanie sa, rozhovor s "objektom záujmu". Nezáleží či ste žena, či chlap. Hlúposti ako: "Chlapi neplačú" alebo "Ja som chlap, ja takéto emočné veci nerieśim" sú dobrou cestou ku vnútornej nespokojnosti a postupnému zvyšovaniu napätia, s ktorým sa človek len veľmi ťažko vysporiada.
Nie len čo, ale aj ako
Jedna vec sa dá povedať nespočetnými spôsobmi. Krásou je povedať to tak, aby to druhá strana nepochopila ako výčitku, ako osobný problém. Na všetkom sa dá pracovať. Na vzťahu sa dá pracovať, a koľko. Nemám na mysli len na partnerské vzťahy. Rodinné, kamarátske, pracovné... Všade kde sú zapojení ľudia, Aj na vlastných nedostatkoch, na zlozvykoch ale to už je na úplne iný blog.