Zomrel herec Andy Hryc

V skorých ranných hodinách navždy odišiel herec Andy Hryc. Podľahol ťažkej chorobe, ktorá ho sužovala takmer rok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dnes ráno nás navždy opustil herec Andrej Hryc. Už takmer rok zvádzal boj s akútnou leukémiou. Pôsobil vyrovnane, zmierene, vedel, že jeho čas sa kráti. Zanechal za sebou vyše štyridsať filmových rolí, viac ako dvesto televíznych, osemdesiat divadelných. A to ani nepočítam tie rozhlasové a dabingové. Roky viedol populárne Rádio Twist, vyskúšal si podnikateľskú činnosť, bol producentom, skúsil si aj réžiu. Je mi ľúto, že svoje posledné mesiace prežíval práve uprostred tejto šialenej pandémie. Snáď bol jeho prechod na druhý breh pokojný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Andrej Hryc
Andrej Hryc (zdroj: ČTK)

Áno, smrť nám toho veľa berie, ale aj dáva. Vždy nám ukáže, na čom v živote skutočne záleží, čo je naozaj dôležité. Uštedrí nám nečakané lekcie. Nie vždy sú však také, aké sme očakávali. Náš čas na tejto zvláštnej planéte je limitovaný, preto zvážme, ako s ním naložíme, s kým ho chceme tráviť. Andy Hryc ten svoj využil produktívne, za tých 71 rokov toho stihol skutočne veľa. Postavy, ktoré stvárňoval boli zväčša negatívne, no vždy absolútne uveriteľné a autentické. Rád by som vyzdvihol jeho komediálny talent, cit pre situačnú komiku. Roky si túžil zahrať Lopachina vo Višňovom sade, túžil aj po Cyranovi z Bergeracu. Týchto úloh sa nikdy nedočkal. Preferoval film a televíziu, pretože divadlo je pominuteľné umenie okamihu.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdil o sebe, že je pomstychtivý človek. Ak mi niekto dá facku, vrátim mu tri, aby si to zapamätal a už to nikdy neskúšal - tak znelo jeho obľúbené motto. Svojou otvorenosťou a podrezaným jazykom si narobil veľa nepriateľov, ale považoval to za samozrejmosť. Nemôže byť predsa s každým kamarát. Vedel otvorene pomenovať svoje vlastné chyby a nedostatky, nešetril sa. To mi bolo nesmierne sympatické. Mám rád ľudí, ktorí vedia byť tvrdí aj sami na seba. V Andym Hrycovi stráca československá kultúra neprehliadnuteľnú figúru, výrazného a zapamätateľného herca charakterových rolí. Je mi to ľúto. Dolu prikladám odkaz, kde si môžete vypočuť jednu veľmi starú rozhlasovú hru, v ktorej sme spolu účinkovali. Vtedy sa ešte poctivo skúšalo, pracovali sme na tom celý týždeň. 

SkryťVypnúť reklamu
Denis Kinski

Denis Kinski

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  6x

http://www.instagram.com/kinskidee/ Kritik, cinefil, autor, tvorca..."Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo?" Zoznam autorových rubrík:  KultúraVerejné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu