Nedeľné poludňajšie rozprávkovanie, alebo výnosnosť prvého piliera

Pri poslednom nedeľnom obede som sa náhodou nazapočúval do diskusie, v tomto prípade tam bola téma dotýkajúca sa dôchodkového systému. Aj to by som si ani nebol všimol, keby som odrazu nezapočul slová, ktoré mi vyrazili dych. Slová, ktoré viac-menej potvrdzujú fámu, že niektorí docenti práv neovládajú matematiku a o ekonomike ani nevravím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Nejaký docent práv, v súčasnosti v pozícii premiéra tam oponentovi do očí otrieskaval argument, že vraj Sociálna poisťovňa zhodnocuje dôchodky. A vraj preto, že  s týmito prostriedkami lepšie hospodári.

Na začiatok si dovolím upozorniť niektorých čitateľov, že dôchodkový systém je u nás v podstate taký, že vždy „terajší“  vkladatelia, to jest tí, ktorý platia do tohto systému sa skladajú na dôchodky tým súčasným poberateľom dôchodkov a ten systém bude rovnako fungovať, dá sa povedať vždy v budúcnosti. Pokiaľ sa nezmení. Zhrnúc - v štáte má takzvaný prvý pilier jednoznačne funkciu iba jednoducho povedané vyberať sociálne dávky a prerozdeľovať ich dôchodcom. Nič viac. Nikdy nič neakumuloval, technicky, vzhľadom na vývoj obyvateľstva nikdy nemôže hospodáriť tak, aby vytváral zisk. Vždy bude odkázaný na štát a jeho príjem – dane a odvody, ktorými, pokiaľ bude chcieť štát udržať súčasný systém bude vždy viac a viac a viac dotovať. Až, vzhľadom na demografický vývoj príde čas, keď to fungovať nebude môcť. A bude obrovský  problém - štátu. Pravdepodobne aj neriešiteľný. A doplatia predovšetkým tí, ktorí dnes sa skladajú terajším dôchodcom na dôchodky. A štát namiesto toho aby zdokonaľoval systém aktívneho zapojenia budúcich dôchodcov do „samofinancovania“ svojich dôchodkov v budúcnosti ide robiť úplný opak. S veľmi pravdepodobným koncom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Štát svojou vládou a jej rozhodnutím spôsobil svojimi „opatreniami“ pred zhruba štyrmi rokmi  presne výsledok, že dôchodkové spoločnosti museli  hospodáriť tak, ako dajme tomu na základe vtedajších zákonov hospodárili - práve smiešne nastavenými pravidlami a zároveň a to je to podstatné - štát  nevykonal také opatrenie v „druhom pilieri“,  ktoré mohol a mal urobiť a ktoré by zabezpečovali taký kontrolný mechanizmus v týchto spoločnostiach, ktoré by „udržali na uzde prípadnú rozšafnosť“ týchto spoločností. Nuž, ale to je celý štát!

 A teraz reakciu na slová toho smiešneho docenta práv. To ukázanie tých smiešnych  ukazovateľov dokazuje, že v našom štáte je veľká časť politikov, ktorá práve preto, že nerozumie ani základným ekonomickým pravidlám dokáže takýmto spôsobom vystupovať. Pokiaľ tomu čo povedal aj rozumie a robí to iba pre zábavu, je to ešte horšie – pre všetkých okrem neho. Ukázať vraj zhodnotenie prvého piliera, ktoré je, už si to presne nepamätám, nejako okolo 16 percent. Hneď ma napadla otázka prečo nepovedal iné číslo, napríklad päťdesiat, alebo desať. Zhodnotenie! Pcha! Keby bol povedal, že napríklad vďaka presunu zo štátneho rozpočtu – ale to nie je žiadne zhodnotenie, pán smiešny premiér.

SkryťVypnúť reklamu

 Fakt je ten, že dôchodkový systém sa musí rozsypať práve aj vďaka zle nastavenými algoritmami. Fakt je, že nevhodný dôchodkový systém „neublíži“ hneď. V tomto volebnom období a možno ani v tom ďalšom. Možno. Ale v tom nasledujúcom to už bude úplne o inom. Zároveň je jasné, že jedine nejaký „druhý pilier“  a ďalšie „piliere“ a ich realizácia je jediná možná cesta pre budúcnosť.  A súčasný fakt je aj ten, že súčasná politická garnitúra potrebuje na plátanie dôchodkového „prvého piliera“ práve polovicu toho, čo si tí budúci dôchodcovia odkladajú pre budúcnosť už teraz. A tak takýto „prvý“ pilier nič nerieši do budúcnosti a veľmi kazí už aj tak - ako tak schopný iný „pilier“,

SkryťVypnúť reklamu

Ešte k tým právnikom v politike. Neviem prečo, ale zdá sa mi, že v politike je priveľa právnikov, ktorý neovládajú matematiku a logiku. Alebo práve preto, že sú v politike? Alebo práve preto sú v politike?

A na myseľ sa zároveň tlačí otázka:  Aký bude zajtrajší nedeľný obed? A hlavne poobedie?

Ján Derďák

Ján Derďák

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

svet okolo nás je dosť zložitý. Niekedy zábava, radosť, niekedy plač, niekedy zamyslenie, ktoré ma inšpiruje vyjadriť svoj názor na spoločnosť v ktorej žijem. Rád sa pozriem na rôzne faktory, ktoré kvalitatívne ovplyvňujú náš život. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

239 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu