O čom by mohli rokovať KDH, SMK a SDKÚ

Robert Fico sa vydal na svoje ľavicové ťaženie. Možné koaličné zoskupenia necháva súperiť medzi sebou o svoju priazeň ako keby bol žaba čo sa má premeniť na princeznú. Lídri HZDS a SNS sa zo strachu pred možnou koalíciou SMERu s KDH a SMK či s SDKÚ roztriasli natoľko, že hneď po prvom kole rokovaní podpísali Ficovi politickú bianko zmenku na budúcich partnerov aj program. Pravica tak dostala hneď na začiatku od Fica odkaz, že pokiaľ poriadne neohne chrbáty, jednoducho „nebudú hodní“ spolupráce s jeho veličenstvom. A keďže sa Ficovi splnil aj ďalší sen v podobe rozdrobenosti pravice, zdá sa, že už mu nič nestojí v ceste. Tak to bude najmenej dovtedy, kým pravica nepochopí, že Ficom prezentované možnosti „buď s SDKÚ alebo s KDH a SMK“ nie sú pre nich jediné schodné riešenie. Oveľa väčší vplyv by nielen pravici, ale paradoxne aj SMERu, mohla zabezpečiť napríklad opozičná zmluva, v ktorej by tri pravicové strany definovali podmienky tolerancie jednofarebnej vlády SMERu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Nevýhody koalície SMERu s HZDS a SNS, či s SDKÚ asi vysvetľovať netreba. V prvom prípade je to okrem diskreditácie SMERu pred zahraničím aj diskreditácia tejto strany pred časťou svojich demokraticky zmýšľajúcich voličov a ich návrat k nejakej „stredovej“ strane na jedno použitie, ktorá bude môcť zase vzniknúť alebo vstať z popola. V druhom prípade (SDKÚ-SMER) hrozí diskreditácia SMERu pred ľavicovo či priamo anti-dzurindovsky zmýšľajúcim voličmi a ich návrat ku KSS. Ani tretia možnosť SMER-KDH-SMK nie je pre Fica veselá. Musí mu byť jasné, že ak zoberie do koalície KDH a SMK, naplnia sa už klasické slová Vladimíra Mečiara o troch stupňoch nepriateľstva: 1. nepriateľ 2. smrteľný nepriateľ 3. koaličný partner. KDH má na Slovensku nepopierateľne najväčšiu schopnosť rozkladať akékoľvek politické zoskupenia s kýmkoľvek (osud SDK aj pravicovej koalície nie je zhoda náhod). Rozložiť programovo heterogénnu koalíciu so SMERom by pre KDH bola „chuťovka“, ktorú by zvládli „ľavou zadnou“ a tak by prípadné rozhodnutie o tejto koalícii bolo pre Fica dosť pravdepodobne aj dobrovoľným rozhodnutím o predčasných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je teda dobrá varianta? Ak sa KDH-SMK-SDKÚ dokážu spojiť, vytvoria spolu v parlamente silu 65 poslancov. A to síce nie je dostatočná sila na koalíciu, ale určite je to dostatočná sila na opozičnú podporu pre jednofarebnú vládu SMER-u. Stačí sa pozrieť do Čiech, ako tam Paroubek po prehratých voľbách získava minimálne rovnaký vplyv ako má Topolánek. Navyše – v rokovaniach o programových prioritách by takýto blok mohol viesť k tomu, že program sa bude tvoriť z opačnej strany – pravica, povie Ficovi, ktoré body jeho programu sú nepriechodné a zvyšok už bude záležať len na Ficovi. Pravica by tak udržala kontinuitu reforiem. Fico by mal vysnívanú jednofarebnú vládu a s výnimkou najväčších úchylností zo svojho programu by dostal aj „voľnú ruku“ od opozície. Krajina by sa síce pohla mierne doľava, ale nezrušila by dobrý ekonomický základ položený bývalou vládou. A ešte taký detail – neštandardné strany HZDS a SNS by sa nijako nepodieľali na moci.

SkryťVypnúť reklamu

Opozičná zmluva SMERU s pravicovým blokom má ešte jeden zdanlivý zádrheľ. Prečo by o nej mal Dzurinda rokovať? Veď na opozičnú zmluvu stačí dohoda SMERu a SDKÚ? Dzurindove dôvody sú aspoň tri. Za prvé – potrebuje presvedčiť KDH a SMK, aby nešli do vlády so SMERom. Za druhé – sila 65 poslancov pravice by bola pre Fica väčším argumentom na spoluprácu a prijímanie podmienok ako sila 31 poslancov SDKÚ. A napokon – aj Dzurinda má svojich voličov a tým by určite ťažšie vysvetlil podporu SMERu zo strany SDKÚ (bola to jediná cesta ako sa dostať aspoň k časti vplyvu???) než keby mali vysvetliť podporu všetci traja (bola to jediná cesta, ako nepripustiť k moci Mečiara ani Slotu). Takže, naozaj to nestojí aspoň za to, aby o tom KDH, SMK a SDKÚ rokovali?

Dušan Deván

Dušan Deván

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek ako vy. Pracujem, nekradnem, neklamem, platím dane. A potom sa nestačím čudovať, ako ľudia platení aj z mojich daní nepracujú, klamú a kradnú. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu