Je vaše zdravie vo vašich rukách?

Písmo: A- | A+

Podľa rebríčka Bloomberg patrí medzi najzdravšie krajiny sveta Singapúr, iné štatistiky uvádzajú Holandsko či dokonca Island. Z pohľadu zdravotnej starostlivosti je na tom podľa poslednej správy americkej nadácie „The Commonwealth Fund“ najlepšie Veľká Británia. USA, krajina s najdrahším zdravotným systémom, sa umiestnila až na 11. mieste. Vplyv a dopad zdravotného systému na populáciu v jednotlivých krajinách je nepopierateľný. Faktom však zostáva, že aj keď v starostlivosti o naše zdravie zohráva veľkú rolu, zodpovednosť spočíva i na každom nás.

A koľko krajín, toľko rozdielov v prístupe ku vlastnému zdraviu. Napríklad, už len v oblasti starostlivosti o ústnu hygienu sa podľa štúdie spoločnosti Colgate problémy líšia aj u našich susedov. Maďari navštevujú zubných lekárov veľmi zriedka, Poliaci za svoj hlavný problém považujú konzumáciu veľkého množstva sladkostí. V Čechách ľudia zas najčastejšie vyhľadávajú svojho zubára kvôli zubnej kontrole a liečbe zubného kazu. Všeobecne platí, že pacienti zo západných krajín sú viac uvedomelí v otázkach svojho zdravia a viac inklinujú ku novým možnostiam súčasnej medicíny (napr. telemedicína). Rozdiely sa však vyskytujú aj v rámci jednotlivých krajín. Napríklad obyvatelia talianskej dedinky Campodimele sa len zriedka dožijú menej ako 95 rokov, kým priemerná dĺžka života Talianov je približne 81,5 rokov. Dokonca aj Svetová zdravotnícka organizácia nazvala toto miesto ako „Village of Eternity“, teda dedinou večnosti. Miestni za to vďačia najmä strave pochádzajúcej výlučne z ich regiónu, svoje možno zohrala aj genetika. Netreba však zabúdať na to, že tak, ako v dedinke Campodimele majú jej obyvatelia možno výhodu v domácich potravinách a menej stresujúcom životnom štýle, my máme výhody v moderných technológiách a dostupných alternatívach.

Obrázok blogu

Slovensko vs. svet

Zdravotnícke údaje OECD 2013 uvádzajú, že Slovensko má celkové výdavky do zdravotníctva v pomere ku hrubému domácemu produktu nižšie ako priemer krajín OECD, čo môže mať vplyv aj na naše výsledky v rámci Európskeho konzumentského indexu zdravotnej starostlivosti (EHCI). Ten od roku 2005 pravidelne meria výkonnosť zdravotnej starostlivosti v európskych krajinách vrátane Slovenska, a to pomocou kombinácie verejnej štatistiky, pacientskych ankiet a nezávislého prieskumu. Za rok 2013 bolo prvé Holandsko, ktoré stojí na čele viacerých štatistík tejto oblasti. Na druhom mieste skončilo Švajčiarsko, nasledované Islandom. Slovensko sa umiestnilo až na 21. mieste rebríčka, a to najmä pre slabé výsledky v prevencii chorôb. Pre porovnanie, v roku 2012 sme boli na 16. mieste. Okrem toho, že volatilita medzi rokom 2012 a 2013 môže byť podľa oficiálnej správy spôsobená čiastočne následkom zmien indikátorov indexu, Dr. Arne Bjornberg, hlavný exekutívny manažér spoločnosti HCP, ktorá prieskum realizuje, v súvislosti so Slovenskom dodal: „Keď sa bude hovoriť o zdravom stravovaní, spotrebe alkoholu, fyzických aktivitách na školách, atď., bude Slovensko len ťažko na prvom mieste." Elektronické zdravotné systémy sú podľa správy na slušnej úrovni, avšak výsledky liečenia, ako aj rozsah a dosah verejných služieb zdravotnej starostlivosti, nedosahujú najvyšší európsky štandard. (zdroj: Európsky konzumentský index starostlivosti 2013) Mnohí sa preto už dávno nespoliehajú iba na systém, ale otázku zdravia zobrali do vlastných rúk.

Obrázok blogu

Doktor Google a sestrička Wikipedia

S nástupom už spomínaných online technológií sa celosvetovým radcom číslo jedna aj v oblasti zdravia stal internet. Podľa správy IMS (Institute for Healthcare Informatics) je Wikipedia jedným z hlavných zdrojov medicínskych informácií nielen pre pacientov, ale aj pre lekárov. Podľa tejto správy sa až 50% doktorov obracia na Wikipediu najmä pri zriedkavých chorobách. Iná štúdia zasa ukazuje, že až jeden z troch Američanov si overuje svoj zdravotný stav na internete. Pričom 41% ľudí, ktorí touto formou vyhľadávajú zdravotné informácie uviedlo, že lekári potvrdili ich „online diagnózy“, ďalších 35% dokonca následne ani nehľadalo odborný názor. Mnohí doktori a lekárski špecialisti však upozorňujú, že práve online sa nachádza aj množstvo nesprávnych medicínskych informácií. Tento fakt potvrdzuje aj prieskum tímu pediatrických lekárov, ktorí sa zamerali na zdravý a bezpečný spánok detí. V rámci výskumu analyzovali prvých 100 stránok zobrazených pri vyhľadávaní cez Google. Len 43,5% týchto webstránok obsahovalo informácie, ktoré sú v súlade s odporúčaniami Americkej pediatrickej akadémie, pričom 28,1% stránok obsahovalo nesprávne informácie a zvyšných 28,4% stránok nebolo z medicínskeho hľadiska dokonca vôbec relevantných. Aj keď dnes moderná doba ponúka veľa nových možností ako pristupovať ku vlastnému zdraviu, je dôležité svoj zdravotný stav na záver vždy konzultovať s odborníkom. A ak je to možné, aj s viacerými. Aj to je totiž niečo, čo môžeme vedome ovplyvniť. Nesprávna diagnóza a následne aj liečba môže stav ešte zhoršiť, prípade spôsobiť ďalšie komplikácie. 

Skryť Zatvoriť reklamu