*A čo medvedí chrup - nie je to chrup šelmy?
Je to chrup šelmy, lebo medveď sa pôvodne nepásol, jeho predkovia sa živili iba lovom a ten chrup má po nich.
*Zmenil sa, bol šelmou a už ňou nie je - tak čím vlastne je?
Záhadnou bytosťou, ktorá dokáže svoje veľké telo udržať pri živote aj z potravy chudobnej na živiny a vytvoriť si v podkoží zásoby tuku, ktoré jej umožňujú celú zimu spať a v spánku aj rodiť a kojiť. Pri nedostatku potravy spôsobenom vplyvom človeka medveď menej rastie - je menší ako bol v minulom storočí. (Hory si chránia život kráľa, pokiaľ sa dá.)
*Poznáme život medveďa?
Vedci sa o to snažia pomocou satelitných obojkov, aký mala aj Inga. Zaznamenali prípad medveďa, ktorý z našich Tatier odišiel na juh, prešiel hranicami, riekami, osídlením niekoľkých štátov a vrátil sa.
Prečo to urobil, čo skúsil a kvôli čomu sa vrátil zostalo jeho tajomstvom. Veľkou záhadou zostáva aj Inga so svojim zvláštnym správaním.
O medvediciach sme si mysleli, že pre človeka, ktorý sa dostane do blízkosti ich mláďat sú nebezpečné vždy, aj keď ich ešte nijako neohrozuje. Lenže Inga sa aj po príchode ľudí ďalej pokojne pásla so svojimi mláďatami. Takže veľa ani o tom nevieme.
Čo vlastne vieme?
Zvieratá vedia, čo vedieť potrebujú – my nie. (Fernando Pessoa)
„Viem, že nič neviem“, povedal Sokrates, na rozdiel od tých, ktorí ani to nevedia. (MDia)
Rozum je len vtedy rozumný, keď uzná svoju vlastnú relatívnosť a keď si je vedomý hraníc svojej kompetencie... Posledným krokom rozumu by malo byť uvedomenie si toho, že existuje nekonečne veľa vecí, ktoré ho presahujú. (Blaise Pascal)
Riešenie mysľou je organizovaný spôsob ako neprísť k žiadnemu riešeniu. (Sri Chinmoy)
Ľudskosť sa má dostať všade, ale uviazla na plytčine – v zlatonosnom bahne. (MDia)