Mlčanie Jahňátek

Mám rád filmy. Predstavujú pre mňa relax, zábavu, odpútanie sa od reality a v neposlednom rade námet na diskusiu s kamarátmi. Nemám ale rád filmy, ktorých scenár je napísaný podľa overenej šablony. Po úvodnom predstavení postáv a zápletke sa hlavný hrdina či hrdinka štandardne dostane do neriešiteľnej situácie. A podľa šablony sa v druhej polovici deja z nej nadľudským výkonom dostane, zachráni ľudstvo a na záver sa ožení či vydá. Film Mlčanie Jahňátek sa už do druhej polovice dostal. Hlavný hrdina je v zajatí mafiánskych novinárov, ktorý ho mučia otázkami a on nemá inú možnosť ako zúfalo hľadať záchranu. A má ju na dosah: On totiž „Má zvukový záznam...“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pre záchranu ľudstva uviedol NIEČO, čo divák zatiaľ presne nepozná, ale existuje o tom záznam. Záznam, ktorý možno potvrdí, že hlavný hrdina je nakoniec negatívnou postavou alebo naopak, bude predstavovať východisko.

Filmy napísané podľa šablony nebývajú o obsahu, ale o emóciách. V Mlčaní Jahňátek už prestáva byť dôležité ČO hlavný hrdina povedal, ale predovšetkým ČI to povedal. Polemizovať o obsahu už nemá zmysel. Scenárista totiž vie, že obsah by mu zlomil krk. Divák môže len s napätím čakať, ako sa to celé skončí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Filmy, v ktorých je už na začiatku druhej polovice jasné ako sa budú vyvíjať sa stávajú prepadákom. Mlčanie Jahňátek nie. Hlavný hrdina je zatlačený do kúta, bojuje s obrovskou presilou. Podľa šablony by mal prísť nadľudský výkon. Alebo ďalšia zápletka, ktorá ukáže, že hrdina je nakoniec skrytý mafián...

Mám rád filmy. Možno aj preto, že sa prostredníctvom nich odpútam od reality. Mlčanie Jahňátek nie je filmom. Je realitou. A preto mám strach, že nadľudský výkon nepríde Kto je hrdina a kto zločinec sa nedozvieme a ja sa budem musieť odpútavať od reality čoraz častejšie. Keby sa život dal opustiť tak jednoducho ako film, ktorý sa mi nepáči a odskočiť si do vedľajšej kinosály na lepší.....

Miroslav Dinga

Miroslav Dinga

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na trase Praha - Bratislava - Počúvadlo :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu