Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Minúta ticha...

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
38 príspevkov

  • Magda Kotulová
    Blog

    Peter, vďaka Ti

    za pripomenutie tejto svetovej udalosti v týchto rozháraných dobách vo svete i tu u nás doma... Otec môjho otca, čiže môj starý otec, padol na východnom fronte v Rusku. Otec mal 12 rokov... Moja babina žila celý svoj život ako vojnová vdova. Vychovala sama môjho otca... Druhý dedko z maminej strany bojoval tiež v tejto vojne, ale prežil. Vrátil sa s "červenkastým" sfarbením. Do kostola síce chodil, ale vždy si pripol na klop sviatočného saka - červený karafiát, aby vraj - "nahneval" pána farára... Ako decko-vnučka som to nechápala... vždy keď sa zberal do kostola v nedeľu pod chór babka mu za ten červený karafiát pílila uši... Nepolepšil sa. Zomrel na rakovinu žalúdka...Na vojne sa naučil bafkať z fajky, dával si do nej kadejaký nekvalitný tabak, a aj tak pochodil... Nedožil sa ani 6o rokov. Takže, Peter, ďakujem - mňa sa prvá svetová vojna riadne dotkla - aspoň si dnes na oboch svojich starých otcov - spomeniem navyše s dupľovaným Otčenášom... Kiež by sme sa už nedožili v našom národe žiadnej vojny...
    • servicius

      Je to cítiť dodnes

      Môj starý otec z otcovej strany sa vrátil z Ameriky a hneď narukoval. Poslali ho na ruský front. Doma nechal môjho otca, ktorý mal 1 rok. Posledný človek čo ho videl, hovoril že ho raneného do nohy nechali v stodole a potom videli ako tá stodola horí. Môj prastarý otec z matkinej strany tiež išiel na ruský front a nevrátil sa. Moja prastará mať ho každý večer vyzerala ešte dlhé roky. Môj starý otec hovoril že je pochovaný v Rava-ruskej v mlynárovej záhrade. Tieto rany cítim to v našej rodine dodnes. Myslím si, že zlo z tejto vojny chodí po svete ďalej. Nech budú navždy prekliati ľudia typu Gavrila Principa a maršála Hindenburga !
      • Peter Molnár
        Blog

        Viem si predstaviť vašu bolesť...

        ...ale nepreklínal by som ani vinníkov. Vojna by bola tak-či-tak, aj bez Principovho atentátu. A ktovie, možno by sa zlými rozhodnutiami vyznamenali aj tí, ktorí sa v našich dejinách zachovali charakterne aj napriek vojne. Minimálne nad Principom by som palicu až tak nelámal - iste, bol to terorista, ale bol zároveň typickým naivným a zmanipulovaným mladým mužom, rovnako ako všetci jeho kolegovia z Čiernej ruky. Boli produktom svojej doby a vtedajšieho nacionalistického horlenia, prítomného v každej krajine. Žiaľ... Ale je mi neskutočne ľúto, čo sa stalo vašim predkom. Hlavne starému otcovi, ak ho naozaj nechali zaživa zhorieť. :-( Aj naše rodiny prišli o pár ľudí v oboch vojnách...
        • servicius

          Asi máte pravdu

          svet sa musel zmeniť. Hoci vtedy bol oproti nášmu až idylicky bezpečný a stabilný. Aspoň sa nám to s odstupom času tak zdá. Vtedy teroristi zabíjali len arciknižatá a gubernátorov, dnes zabíjajú úplne nevinných ľudí dokonca deti. V Európe vládli spríbuznený monarchovia, čosi ako jedna rodina - predzvesť EU. Ale dosť bolo nostalgie. Systém musel zrejme padnúť kvôli dvom veciam : priepastným sociálnym rozdielom a nacionalizmu. Ale to je už téma na širšie. Budem, rád keď sa k nej vrátite o 4 roky.
          • Peter Molnár
            Blog

            No, ja to za idylu práveže nepovažujem..

            Vtedy boli vojny a chudoba oveľa častejšie, nehovoriac o tom, že vojny sa dali oveľa ľahšie rozpútať (a z oveľa malichernejších dôvodov). Ak navyše vezmete do úvahy, že v tých časoch nejestvovalo takmer žiadne medzinárodné právo, ľudí chrániace medzinárodné organizácie, a takmer žiadne sociálne zabezpečenie pre chudobnejších (paradoxne, s výnimkou Nemecka), tak z toho nevychádza éra spred sto rokov ktovieako ružovo. V dnešných vojnách zomierajú maximálne tisícky ľudí, nie celé milióny - a vtip je v tom, že ďalšej existencii vojen klasického typu do určitej miery zabránil aj vznik jadrových zbraní (či presnejšie, strach z nich). Dnes je aj oveľa ťažšie byť vojenskou veľmocou ako pred sto rokmi - a dnes existujúce veľmoci si z viacerých dôvodov musia sakramentsky dobre premyslieť, či budú riskovať vyhlásenie vojny komukoľvek.
  • vampil

    Moj dedo mal šťastie

    lebo bol síce na talianskom fronte pri Udine,ale ako provianták pri kanonieroch...tam sa,, vypásol,, ako hovoril na svoju váhu 85 kg a tá mu zostala až do smrti teda 60 rokov...nepotreboval žiadne lieky a vodu som ho nevidel v živote piť! Hulil jak lokomotíva a káv si vypil aj zo desať...asi len Churchil by to zniesol:))
  • zaznamnik_piatej_generacie

    inac

    velmi pekna kniha z I.svetovej vojny je od Karla Relnika : Prazski hosi...o 28.segedinskom pluku, ktoreho prislusnici boli vyhradne Cesi z Prahy a okolia.....je to skoro dokumetarna kniha....popisuje frontove anabazy roznych "marskompanii"..oberst Koschak alias Gypsova hlava atd atd..... inac na Slovensku prebiehali tazke boje v okoli Bardejova, Zborova, kde prvy krat zasiahli do bojov cs. legie sformovane v Rusku.....pamatnik a hroby ruskych vojakov padlych v tychto bojoch su aj priamo v Bardejovskych kupeloch....
    • Peter Molnár
      Blog
      No, v okolí Bardejova sa asi najintenzívnejšie bojovalo na hore Kaštielik kdesi za mestom (ak nepočítam boje pri Zborove). Obliehanie a striedavá okupácia Humenného na jeseň 1914 bol tiež dosť významný míľnik východného frontu. Rusi tam prenikli zďaleka najhlbšie na teritórium c.-k. monarchie. Myslím, že vojenskí historici nezveličujú, keď hovoria, že ak by to vtedy rakúsko-uhorské vojsko zbabralo, malo by sakramentský problém vyhnať Rusov zo svojho územia - zostúpili by do nížinnejších krajov a určite by sa im podarilo lepšie sa roztiahnuť po Zemplíne. Monarchiu by určite nedobili, ale vojnové škody na východe by určite boli podstatne horšie. Je tak trochu škoda, že v Humennom nie je aj nejaká samostatná expozícia alebo menšie múzeum venované dianiu v meste počas prvej svetovej. Niečo sa samozrejme nájde v regionálnom múzeu (v kaštieli na námestí), ale tam je to dosť stručné (hoci majú pomerne veľa materiálnych pamiatok z obdobia jesennej okupácie). P.S. Ďakujem za knižný tip. :-)
  • slusnyobcan

    Peter,

    vďaka, na žiadnu vojnu by sa nemalo zabudnúť, nech slúži ako memento. Ináč, môj starý otec spomínal prvú svetovú. Nám ako deťom najčastejšie hovoril ako sa dostal do talianskeho zajatia a tam ho ako zajatca dali pomáhať na jedno gazdovstvo. Jeho prvoradou povinnosťou bolo starať sa o mačky, ktoré boli v klietkach ako u nás zajace, boli poriadne vypasené. Keď sa pýtal, načo ich tak vykrmujú, tak dostal odpoveď, že na kožušiny. Chlapec z dediny im to uveril, ale len do momentu, keď videl ako gazdya zabil, odral mačku, "kožušinu" hodil do hnojiska. Až vtedy pochopil, prečo jedli každý deň mäso. Odvtedy tam do úst nezobral žiadne mäsové jedlo.
    • Peter Molnár
      Blog

      "Střešní zajíc na smotaně !" :-P

      Chjo... :-) Nevdojak mi to pripomenulo výňatok z denníku nejakého vojaka, čo bojoval za druhej svetovej pri Stalingrade. Spomínal v ňom, že všetky zásoby (aj mizernejšie) sú už prakticky fuč a armády nemajú čo do úst. Ale potom optimisticky napísal, že vraj nejaký jeho kamarát pozná nejakého desiatnika, čo kšeftuje s čerstvou mačacou masťou. Vraj si ju pôjde kúpiť, možno bude celkom dobre šmakovať. :-))) Chudák...

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 980x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 125x
  • Prečítané: 3 191x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 390x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 1 023x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 266x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 106x
  • Prečítané: 2 138x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Bödör opäť na Úrade vlády. Zábermi s obžalovaným oligarchom sa pochválil sám Fico
Smer vháňa KDH do zložitejšej situácie. Ich návrh sa nechystá podporiť, núka na debatu vlastný
Na Trumpove clá má EÚ aj iné páky ako clá. Zasiahnuť môžu Facebook či Google
Trump ďalej eskaluje obchodnú vojnu, clá na dovoz z Číny do USA sa zvýšia na 104 percent
reklama