Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Figúrky pre turistov v Bratislave

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
33 príspevkov

  • vankus2014

    Schöne ?

    Kazdy kto ovlada z nemeckej gramatiky aspon zaklady vie, ze spravne ma byt schöner Náci. Nerozumiem, preco to obcas niekto skomoli do zenskeho rodu... Mozno preto, ze v nemeckej vyslovnosti sa koncovka -er dost oslabuje, ale aj tak to ma byt napisane spravne.
    • Pongraci
      Každý, kto si ho pamätá, vie, ze sa mu hovorilo Schöne Naci, po prespuracky šenenáci
      • ubelohde
        je to preto, ze sa povie der schöne naci. ak je tam der, je to schöne a preto sa tomu zludovene hovorli v slovencine bez "der" jednoducho schöne naci. nevedel som, ze na sme diskusiach su uz aj kontrolori nemeckej gramatiky. pride mi to smiesne (aj ked zijem v nemecku), lebo v podstate je dolezitejsie, ako si ho pamataju ludia, vyslovnost a oznacenie od rodicov. niekto schöne a niekto schöner naci. ako to tak pisem, tak by som nemcom tak ci tak nerad vysvetloval, co myslime pod slovom naci. chudak ignac.
        • phg
          ja by som skor povedal, ze schoner naci sa premenil na schone naci preto, ze nemci to -er zhltnu, takze ak sa zoznamujem pocujem mena ako : Schneider-Schnajda, Wahler-Wahla, Pfeifer-Pfajfa, v pripade pridavnym mien alebo privlastkov je to miesto schoner-schone, lebo koncovka je zhltnuta. Cudzinci to radi vyuzivaju ked nevedia aka koncovka tam ma byt tak ju skratka zhltnu a clovek robi menej chyb :)
    • sivy_vlk

      strata indentity a mýty o mene:

      priklad ukazuje, ako sa straca identita a dotvaraju myty: "schöner Naci" je dodatocne upravene meno, ked sucasnici uz nechapu, o co ide. Pretoze neslo o to, ze "Náci" je pekný (preto NIE: "schöner Naci"), ale o to, ze hovorieval panickam pri svojich prechadzkach po Bratislave stále dokola "Schöne!" (teda v zmysle: "(Ste) pekná!") - preto ten zensky rok pri pridavnom mene. Ten pomiesany nemecko-slovensky zapis jeho mena je len prejavom eklekticizmu v bratislavskej kulture a neznalosti vhodneho zapisu. Spravne by sa to mena malo teda pisat s prvkom priamej reci, kedze do mena sa dostal jeho citat: "Schöne"-Náci (alebo v bratislavskonemecko-slovenskej verzii: "Scheene"-Náci"). Ale rozhodne nejde o podobu "Schöner Naci" - to len ukazuje, ako malo dnes je znama predloha mytu, na ktory sa dnes uz lepi kde-co a kde-kto...
  • petržalčan2010

    Dobré postrehy.

    Je jednoduché hádzať podobné sochy do jedného vreca a tváriť sa nad vecou. Faktom však je, že dotvárajú kolorit Bratislavy. Aj ony ju robia ľudskejšou a priateľskejšou. Vďaka za článok, budem si ho pamätať.
    • sme12345

      presne tak

      Súhlasím aj ja, práve takéto drobnosti ako sú moderné sochy a postavičky v meste dokážu upútať návštevníkov. V Bratislave sme vyničili veľkú časť histórie, centrum je malé a prázdne vďaka nákupným centrám. Aj preto ma mrzí že zmizla socha paparazziho https://www.google.sk/search?q... ktorá bola jedným z najfotenejších objektov v centre mesta ale aj tie nohy pri reštaurácii pod Michalskou bránou (je ale pravda že ak boli čiernou stavbou, nemajú tam čo robiť).
    • blueberry
      Urcite. Turisti hladaju pri prechadzkach mestom cosi vynimocne, ludske, co im zdvihne naladu. Samozrejme, ze si odfotia aj hrad no taketo veci ich tiez zaujmu a myslim si ze im to viac pripomenie prijemne chvile co v Bratislave stravili ovela viac nez fotky historickych pamiatok.
  • 2stein
    LOL, ist do blavy ako turista, tak to snad nikto nemoze mysliet vazne. vsetci zahranicni znami, co sa ma pytaju na slovensko, ze by prisli sa pozriet, tak im viem odporucit najmenej desat velmi zaujimavych miest na slovensko. ale blava medzi ne rozhodne nepatri...
    • Samo Muránsky
      Blog
      Potom budes mozno prekvapeny ze Bratislavu navstevuje mnoho zahranicnych turistov, v centre ich je pocas leta vacsina a podla recenzii na internete (napr. Trip Advisor) rozhodne nepatri medzi zle hodnotene destinacie.
      • phg
        ideme do viedne, hmm pocul som ze dalsie hlavne mesto je tu na skok, ideme aj tam... Tiez zahranicnym kolegom nehovorim o Bratislave ako o miestu ktore by bolo z celoslovenskeho hladiska zaujimave. Medzi prvymi piatimi miestami ucite nie je a neviem ci by som ju dal aj do prvej desiatky, mozno na to desiate miesto. .. Zakazdym sa v takejto diskusii pytam, Bratislavcania povedzte mi 5 miest, ktore sa oplati v Bratislave vidiet, a skuste mi povedat co by som mohol vidiet alebo robit v Bratislave keby som prisiel na tri dni.
        • HeyYou
          hovoris o mestach alebo o miestach na slovensku?:) lebo ak o mestach, tak BA patri urcite medzi 3 najatraktivnejsie, ak hovoris o miestach, nuz tak to je pochopitelne, ze BA nebude niekde hore, vzhladom k tomu, ze slovensko ponuka jednoznacne atraktivnejsie prirodne ako nejake kulturno-historicke hodnoty. k tvojej otazke, cize tych 5 miest, ktore sa oplati vidiet: 1. dom sv. martina, 2. stara radnica s muzeom historie mesta + pripadne muzeum historickych interierov v prilahlom apponyiho palaci, 3. slachticke palace v centre, v BA je ich vcelku dost a su podla mna celkom atraktivne pokial ide o vzhlad, napr. mirbachov, jesenakov, primacialny, atd. je ich vela 4. niektore kostoly v centre, napr. kostol sv. jana z mathy, dalej frantiskansky kostol, jezuitsky kostol hned vedla radnice a i. maju velmi pekne interiery, 5. zamerne nenapisem hrad, aj ked aj tam je co vidiet, ale patku by som dal staru vilovu stvrt v okoli mudronovej a palisadov pod hradom, kde nechodia vobec turisti a povedal by som, ze je to skoda, lebo je tam plno peknych starych vil. keby si prisiel na 3 dni, tak 1. den centrum, napr. podla tych piatich bodov, ktore som napisal vyssie (hoci je centrum male, za jeden den by si to nestihol), 2. den devin, zrucanina hradu + muzeum, devinska kobyla-je tam narodna prirodna rezervacia, je to vyznamna botanicka lokalita-mimoriadne pekna zvlast na jar a zaciatkom leta, plus samozrejme sandberg, 3. den-vyuzil by som okolie mesta, hlavne vinohradnicku tradiciu v malych karpatoch, nejake tie vinne pivnicky od race az po limbach, cestou pekne mestecka (sv. jur, modra, pezinok).. ja by som ti vymyslel program aj na tyzden, ale tak pytal si sa na tri dni ;-)
          • nezabudka1
            Hey you - takýchto prispievateľov treba podporovať.Aj ja by som toho viac mohla ponúknuť. Žijem mimo Slovenska, ale keď prídu so mnou priatelia na návštevu, tak v prvom rade im poukazujem zákutia Bratislavy. O takých miestach sa turistom ani nesnívalo. Potom ideme po Slovensku a nevykrikujem, že tam sa dedá čo pozerať. To je ale blamáž sa tatko vyjadrovať o krajine, kde ste sa narodili. Ano, Bratislava je zanedbaná, špinavá, ale ona za to nemôže. To robia ľudia, že sa nestarajú. Pritom dane platíme zo zákona aj za odvoz smetí platíme. Kde končia naše peniaze? Milého Šenenáciho som poznala. Každému sa klaňal s klobúkom v ruke a pekne zdravil. Aj mne rozprával aká som pekná /šene a moje meno/. Ako malé dieťa som mu recitala básničku alebo zaspievala pesničku. Som rada, že má v Starom meste sochu. Veď aj Chaplin má sochu vo Vevey a ani sa ľuďom neukazoval. Je to najfotografovanejšie miesto, aspoň o inom vo Vevey neviem.
  • rak21

    je to smutne ale su to najvacie atrakcie

    preto ze priznajme si v BA moc toho pre turistov nie je... hrad odtrhnuty od mesta, nadvorie uz podvecer zatvovrne, mesto prebehnete za 15min a co teraz... dobre viem mam navstevy aj spoza oceanu dost cato
    • m.jediny
      No tak to bude niekde chyba. Ja som tu mal relativne nedavno navstevu z Japonska a neskor z USA, kazdy tu stravil tusim tri dni a rozhodne je tu toho viac co by som im ukazal ako sme realne za ten cas mohli stihnut. (aj ked samozrejme najradsej by som bol kebyze mame dost casu aj na ine casti Slovenska kedze tie su este lepsie) Ono to totiz nemusi byt len o pamiatkach (aj ked aj tych je tu viac nez dost, treba len poznat svoje mesto) ale aj o tom zobrat navstevu na miesta ktore mas rad, proste ukazat im ako sa tu zije. Je to zaujmavejsie ako im ukazat par budov a potom aj budu mat dovod sa vratit.
        • Erich Mistrík
          Prémium
          Blog

          Posmieváčik

          Stačí len taký Posmieváčik na Panskej, ten privádza turistov do vytrženia. A k tomu odporúčam prečítať si knižku Márie Ďuríčkovej Bratislavské povesti - je síce pre deti, ale dospelák si tiež príde na svoje. Sú to síce rozprávky, ale mesto nimi úžasne ožije. A kto chce seriózny podklad, rozhodne nemožno obísť Päť kníh o Bratislave od Pavla Dvořáka. Tak Bratislava žije s pomocou skutočných ľudí a každý kameň (nielen v Starom meste, ale aj ďaleko za ním) má svoj význam, svoju históriu.
        • m.jediny
          Fuuu, no zaklad je poznat si mesto a potom sa da o vselicom vela porozpravat. Napriklad japonca sme zobrali do Funusu nech vidi slovensku krcmu a zaroven sme mu tam mohli porozpravat nieco o nasej historii. Konkretne o sturovcoch kedze ti tam radi chodili. A na to mieste sa da uz porozpravat aj pribeh Bratislavskej kalvarie, aj veze kostola, vysvetlit co zac je vlastne Slavin (neeuropania zvyknu mat celkovo zvlastne predstavy o celej druhej svetovej vojne) Dalsia vec, ja napriklad byvam v devinskej a uz tuna som im vedel poukazovat vselico. Byvale slovanske hradiska, zvysky niekdajsieho mosta cez Moravu, zeleznu oponu, alebo aj budovu kde Maria Terezia zvykla kavickovat kym jej prepriahnu kociar. Ked to vies podat tak tych ludi budu aj taketo prkotiny zaujmat. V centre sa daju tiez najst kadejake pikosky. Spominany posmievacik, stredoveky zachod na Dome sv. Martina, povodne hradby (to pri Dome moc povodne nie je). A tiez je zaujmave ze podla povodneho planu malo byt ohradene ovela vacsie uzemie lenze to bolo treba rychlo dokoncit tak to zmensili (za hradbami tak napriklad zostal dnes uz neexistujuci kostol sv. Vavrinca ktory bol porovnatelne velky ako Dom). Sucasti korunovacnej cesty, pekne sa da porozpravat o tvare ulic Palackeho, Medena, Grosslingova (kopiruju niekdajsie ramena Dunaja). O Novom moste sa da dost porozpravat kedze je to architektonicky vcelku unikatny most (hlavne vzhladom na to kedy bol postaveny), ale tiez sa da porozpravat o vystavbe (a demolacii podhradia), o povodnych planoch... Tazko povedat presne co vsetko navstevam ukazujem, lebo ja proste idem po meste a zrazu sa zastavim pri nejakej budove o ktorej si zrazu nieco spomeniem a viem aj pol hodinu rozpravat. Su ludia ktorych som tu mal uz 4-5 krat a zakazdym ich viem povodit mestom a povedat im nieco nove. Len mi je luto ze uz nezije babka od ktorej som mal z prvej ruky par historiek o tom ako sa tu zilo este pred vojnou (aj o schone nazim sa nejake nasli) a to je tiez hned ine ked vies nieco take porozpravat. Ale rozhodne sa oplati zaviest navstevu aj na miesta ktore mozno ani nie su nicim zvlastne, ale ja sam mam k nim nejaky vztah. Ukazat proste ludom ako sa tu zije a nie len nejakych par budov im ukazat a povedat ze toto je Bratislava (ale to plati pre kazde mesto). A ked chces nieco netradicne ale mozno o to zaujmavejsie, odporucam toto ako inspiraciu: http://mpba.sk/
  • Longman

    Sochy

    Podla aj taketo sochy patria k mestu, idealne je ak ich k mestu viaze historia. Stale nerozumiem, preco tu nie je nikde seria soch s panovnikmi, ktori tu boli korunovani!!!?? Po jednej celej ulici, vkusne doplnene stromoradim... Na to aby niekto dokazal odprezentovat zajimavosti Bratislavy, musi ju najpr poznat, inak navstevnikov skor unudi. Podla mna vyhlad z hradu, navsteva UFO, Sad Janka Krala, zobrat turistov na vylet lodou na Devin, ak su turisti akcnejsi tak aj Pajstun, dat si kavu na Kamziku, lanovkou na Zeleznu atd. Je toho dost.

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 14x
  • Prečítané: 618x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 114x
  • 3
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 340x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 962x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 182x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 067x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita
Za lietanie s neregistrovaným dronom hrozí pokuta. Nové pravidlá sa dajú zjednodušiť
Trump je americkým Mečiarom. Viem, ako ho poraziť, píše Kanaďan
Nechcete termín o pol roka? Zaplaťte. Ako sa kreatívne zarába na časenkách k lekárom
reklama