Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Dopujeme seba i deti cukrom?

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
31 príspevkov

  • Surana
    Este pri tom sladenom napoji sa niektori mozno zabrzdia, aj preto, ze o tom sa dost vela hovori. No je vela veci, ktore su napchate cukrom a pritom sa podsuvaju ako "zdrave". Dnes su napriklad popularne proteiny - co nie je oznacene ako "active protein" to sa ani nerata. No staci sa pozriet, kolko to ma sacharidov a z toho su vacsina cukry. Ak ma jedna kocka cukru 4 gramy, a taky teglik 180 gramov, tak potom jeden teglik tohto superzdraveho "aktivneho proteinu" ma 9 az 10 kociek cukru.
  • jaronpb

    autorka

    "American Heart Association v tom má jasno." Nuž ak veríš takejto "svetovej vedeckej" autorite, je mi "jasno", čo máš v hlave a mám "jasno" aj v tvojom sklone podliehať nezmyselným, idiotským pvedeckým teóriám!
    • VeraT.
      Jasno v škodlivých účinkoch veľkého množstva cukru na ľudský organizmus majú snáď všetci. Nielen, podľa vás, "nezmyselné, idiotské pavedecké teórie", ale i každý smrteľník. To, že som si vybrala práve AHA, bol len môj výber, ktorý slúžil pre ilustráciu. K tomu, aby som napísala tento príspevok mi stačilo niekoľkoročné pozorovanie stoviek detí priamo v praxi.
      • jaronpb

        VeraT

        Takto: - bol by som opatrný v teóriách a v tvojom svätom presvedčení, že sú skutočne všetci ľudia na svete presvedčení nepriatelia cukru..... píš prosím ťa nabudúce iba za SEBA! - o chemických blbostiach, ktoré si uviedla nižšie a za ktoré si s musela (z rozpakmi) ospravedlniť sa už nebudem radšej ani šíriť.... - už si zrejme starší ročník, ako aj ja iste si pamätáš na obdobné nezmyselné kampane v minulosti o škodlivosti masti, slaniny a o prospešnosti konzumácie vajec za komunistov, po roku 1989 o škodllivosti masla, mäsa a živočíšnych tukov všeobecne, neskôr o škodlivosti e-čiek, plodov kiwi, bielej múky, mliečnych výrobkov...... a podobné kraviny, čo boli, ako čas ukázal, väčšinou úplné hlúposti... - tvoja teória prísneho obmedzenia konzumácie cukru je rovnaká blbosť... nie je problém konzumovať cukor, problém je ako jeho energiu "spáliť"..., takže ak aj dieťa skonzumuje množstvo cukru predpísané obéznymi američanmi a nebude a hýbať, aj tak stučnie... - tak tebe stačilo pozorovať pár stoviek detí? Vieš čo je štatistika? Vieš, že jeden ročník je cca 60 000 detí? Vieš, že pozorovanie pár stoviek detí hoci aj počas mnohých rokov ) a ich správania je z pohľadu štatistiky " trrt makový"? - ja osobne vídavam deti vo veku škôlkárov i školákov akosi nepozorujem väčšie percento obéznych detí, ako v minulosti. Skôr mi pripadne, že súčasní šialená, nezmyselná túžba po štíhlosti, najmä u dievčat, privádza lekárov, učiteľov a rodičov do stavu šialenej túžby po vychrtlosti !! A taktiež ide v podstate o agresívnu reklamnú kampaň firiem....... - a nakoniec zopakujem vtipnú poznámku z jednej TV: "Žena po 40-ke si musí vybrať, či bude štíhla alebo krásna!" xixixixxixi
  • njustrit

    cukor vs. ''SME PRIMAR''

    zaraza ma,ze dolezite informacie o zdravi su tu spoplatnene ,co je horsie ako ta prislovecna kostka cukru.Tu je vidno v akom stave je nase zdravotnictvo.... som proti spoplatneniu takychto informacii a pridavam to sem preto,lebo pod povodnym clankom o zdravi nemam zaplateny clanok!...
  • huncut_zruseny_acom_1

    Sladkost ako sladkost.

    "A naše telo nerozlišuje zdroje cukru (biely, ovocný, kukuričný atď.). Sladkosť ako sladkosť. Je to energia pre naše telo. Veľa energie pre naše telo." Zdroje energie su primarne tuky a cukry, ktore sa delia na dalsie podskupiny. Nase telo zdroje energie rozlisuje. Napriklad biely cukor ma odlisny metabolicky priebeh od ovocneho.
    • VeraT.
      Súhlasím so všetkým, čo ste napísali. Som si vedomá, že som možno nepoužila správne chemické názvoslovie, že som sa nedotkla rôznych členení a rôznych spôsobov metabolizmu, že napr. pre cukrovkára môže byť pohľad na biely rafinovaný cukor celkom iný ako na fruktózu, ale tohto som sa dotknúť nechcela. Hlavnou témou príspevku bol cukor ako taký. Za zjednodušenie sa ospravedlňujem, ale pre potreby tohto článku a v súvislosti „cukor ako zdroj energie“ si naozaj myslím, že nie je pre naše telo až tak dôležité, o aký cukor sa jedná.
      • obrikiva
        Tak tu nesúhlasím ani ja. Aj pre malé dieťa je rozdiel, či zje ovocie a cukor prijme ako "ovocný cukor" z jablka alebo vypije presladený džúsik či zje superzdravú kinder pingui. A náš metabolizmus pracuje úplne inak so sacharidmi prijatými z ovocia a zo sladkostí. Inak stačí si pozrieť nutričné hodnoty na mnohých výrobkoch. Je tam uvedené: sacharidy ...g, z toho cukry ....g. Faktom je, že veľká časť potravín je umelo dochucovaná cukrom a rôznymi sladidlami ako aj emulgátormi a pod chuťovkami. Kým voľakedy na chlieb stačila múka, voda, kvások, soľ a rasca, dnes sa pridávajú kypridlá, dochucovadlá prípadne farbivá, protiplesňové prípravky a pod. Takže miesto cca 5 položiek je ich v chlebe a pečive 50-70. A to má samozrejme vplyv aj na metabolizmus, vznik rôznych alergií, precitlivelosti atď.
        • VeraT.
          Máte pravdu. Fruktóza pôsobí naozaj inak ako glukóza. Glukózu môžeme, dá sa povedať, spaľovať v celom tele. Fruktóza nepotrebuje k svojmu spracovaniu inzulín, spracuje sa teda len v pečeni (a to veľmi rýchlo), kde sa mení na tuk. Ak by si deti nosili ako „pitný režim“ jablko, ktoré obsahuje vlákninu, tak potom je to všetko v poriadku, pretože vláknina spomaľuje nástup fruktózy a naše telo sa s týmto môže vyrovnávať. Ak však fruktózu zje alebo vypije „v inom balení“ ako je ovocie alebo zelenina, už o zdraviu prospešnej fruktóze nemôžeme hovoriť. Problémom je možno fakt, že ak výrobca nahradí aspoň z určitého percenta glukózu lacnou fruktózou z kukuričného sirupu, môže sa táto potravina označiť ako zdravá. Čo je doslova trestuhodné. A prečo je to tak? Pretože je oveľa sladšia ako glukóza a hlavne – je lacná. Preto ju nájdeme všade – v pečive, v jogurtoch, v údeninách atď. Preto veselo priberáme a ešte mám pocit, že jeme zdravo. Ešte raz však podotýkam, že pre účely môjho príspevku som zjednodušila pohľad na cukor (na všetky druhy, kategórie, formy atď.) a chápala som ho ako jeden veľký zdroj energie.
          • Milan1
            Píšeš nezmysly. Fruktoza nie je oveĺa sladšia ako glukoza, je sladšia o cca 20 % "Fruktóza je asi o 1/5 sladší než glukóza." Nie je lacná , je drahšia ako obyčajný cukor . Lacnejší je glukozo fruktozový sirup. No a štúdie ako fruktoza prispieva k obezite amerického naroda síce boli, ale neskôr ich vyvratili , išlo o High fructose corn syrup (HFCS) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... . Pre účely tvojho článku - stačilo sa zamyslieť, prečo generaciu dve dozadu napriek tomu, že sa rovnako ak nie viac konzumovali sladké jedlá nebolo toĺko obezity ani u detí a či je cukor v akejkoľvek forrme fakt taký nepriateľ. Či ho nedémonizujeme. Kedysi sa decká oveľa viac pohybovali vonku, dnes sú oveľa viac za PC. Tam asi je ten rozdiel.
            • VeraT.
          • huncut_zruseny_acom_1

            Neslo mi len o nazvoslovie.

            Jak spravne pisete, glukoza sa da priamo spalit, zatial co ostatne cukry (alebo tuky) treba najprv na glukozu zmetabolizovat. . Velky rozdiel je teda v tom, ze zatial co ostatne zdoje energie mozu vytvarat glukozu iba tak rychlo, ako sa dokaze metabolizovat v peceni, pri priamom zdroji z potravin moze poskocit ovela prudsie - co je vo vseobecnosti pre telo skodlive. . Toto je teda skodlivost nad ramec toho klasickeho, ze nadmerny energeticky prijem vedie k obezite, ktora je samozrejme tiez zdraviu skodliva. . Pamatam si, ako pred 20 rokmi som v USA obdivoval nevidany ukaz: obezne deti. Bohuzial, dnes sa uz bezne daju vidiet aj u nas....
  • Arendelle
    V posledných rokoch? Ja sa pamätám, že sme ako deti čistú vodu takmer nepili. Vždy na pulte stála flaša so sirupom. Čaj sa pil zásadne sladený cukrom alebo medom. Pili sme malinovky, každý mal tú obľúbenú, oranžovú alebo červenú. Bohvie, čo v nich bolo ale prirodzené prísady určite nie. Na prvého mája sa pila trieslová limonáda v tých plastových sáčkoch, ktoré mali tendenciu prasknúť práve vtedy, keď si to najmenej čakala. V Bulharskú bol najväčším hitom zelený šveps. O umelých sladidlách sa ani len nehovorilo, pepsi a kolu sme síce nemali ale kofola a vinea sa pili ostopäť. Pri nakupovaní sa pre deti kúpila Rumba či Milena a chodili sme do cukrárne na veterníky, špice a točenú zmrzlinu. Takže ak mi niekto povie, že posledné roky, musím sa zasmiať. Ako Husákové dieťa sú moje spomienky ocukrované dosť.
    • obrikiva
      Tiež som Husákove dieťa a časy sirupov si pamätám. Ale vtedy neobsahovali xylitol a pod chemické sajrajty na dosladzovanie, jogurt a pod neboli sladené, max lekvárom, kofola a vinea mali patentované zloženie a povedzme si pravdu, aj inú chuť ako v súčasnosti. Dalšia vec je, že väčšina výrobkov bola domácej , t.j. československej výroby a pôvodu, pričom naše potravinové normy boli podstatne prísnejšie ako v zahraničí. V 70-tych rokoch napr v Rakúsku a Taliansku prebehla známa vínová aféra, kde bolo víno riedené nejakým chemickým roztokom spôsobujúcim poškodenie zdravia.Pamätám si zábery z rakúskej telky, kde vylievali víno do kanálov. Keďže nebolo veľa polotovarov, chladničky a mrazničky boli malé, podstatne viac jedál sa varilo a pieklo čerstvých doma, jedli sa sezónne jedlá, takže obsahovali, to čo mali a neboli dosládzané a do-éčkované. Desiatu do školy robili spočiatku mamy, neskôr sme si robili sami lepeňáky s jablkom a pod, ale kinder neviemčo, chipsy s colou a pod si do školy na desiatu nedoniesol nikto. Tak ako tu píše väčšina, ako deti sme sa viac hýbali. Dokonca sme plnili odznak zdatnosti, na telesnej sa cvičili napr kotúle, stoj na rukách alebo hral futbal, vybíjaná, basketbal a pod. Plavecký a lyžiarsky boli takpovediac povinné. Na plaveckom sa naučil takmer každý plávať a na lyžiarskom zliezť svah. O vizáži dnešných detí nejdem polemizovať. Ale je fakt, že množstvo cukru a rôznych aditív v strave + voľná výchova bez pravidiel sa prejavuje aj problematickým detským správaním a rôznymi druhmi hyperaktivity. V generácií Husákových detí sa o syndróme ADHD nevedelo. Boli jasne stanovené pravidlá, kt sme ako deti akceptovali. Takisto bol u detí od narodenia zavedený pevný denný režim a rituály, napr večera, sprcha, knižka v posteli s večierkou o ôsmej večer a pod. Väčšina krúžkov po škole bola pohybových, cez víkendy sa chodilo na výlety a prázdniny v táboroch, to bol pohyb od rána do večera. Kuchárky síce varili klasické jedlá, vrátane parených buchiet a pod, ale nebol čas, aby sa na nás niečo prilepilo. A poznámka k jaronpb: "Žena po 40-ke si musí vybrať, či bude štíhla alebo krásna!" Poznámka je od veci a netýka sa iba žien po 40-ke. V skutočnosti: Žena si musí vybrať, či bude štíhla alebo prežierať sa. Mám 47 a od strednej som s výnimkou tehotenstva nepribrala. Tehotenských 9 kg odišlo do pol roka po pôrode. Akurát si dávam pozor, čo jem a hýbem sa. V preklade: Nezožerem celú bonboniéru a nezapijem ju colou. Týchto sladkých bl..tí naozaj nemusím viac ako 1, max 2 ks, krémeše z cukrárne a pod mi nič nehovoria. Pečiem a varím, momentálne rôzne štrúdle a ovocné koláče. Sezóna zeleniny vrcholí, takže sa dá na rôzne spôsoby servírovať tepelne upravená ako hlavé jedlo, príloha a pod alebo surová k všetkému. Osobne sa teraz idem umlátiť za ovocím, momentálne melónmi, broskyňami a pod. Čokoláda mi viac chutí horká,víno suché. Behám , plávam, cvičím, bicyklujem. Ale rada hodím v zime šlofíka s čajom a dobrou knižkou, takisto ako sa pôjdem prejsť v snehu alebo si zalyžovať. Manžel aj dospelý syn takisto nemajú problém s nadváhou a problém so správaní u syna tiež nebol. Ale priznám sa, že denný režim bol nastavený od narodenia, varím a pečiem stále a športujeme všetci. Dokonca už aj so synovou priateľkou chodievame na výlety na bicykloch, prípadne prídu za nami na ryby a pod. Skôr si teda myslím, že celý problém je v prekonaní pohodlnosti u nás dospelých, či už v rámci denného režimu a stravy nás samých alebo našich detí.
      • gwendolen
        no zlate stare casy proste. priam raj na zemi. som od teba mladsia, ale si dost jasne spominam, co v tych obchodoch bolo realne na pultoch a co sa dalo v potravinach, masiarstve a zelovoci bezne kupit... placem akurat tak za bielymi jogurtmi. ale v yeme uz par nahrad medzicasom najdem. lacny hnoj sa jedol ako vtedy tak dnes. ma len v kazdej dobe inu podobu. a kto si da na jedle zalezat, ma dnes neporovnatelne pestrejsie moznosti. taktiez neochvejny vychovny rezim nie je nutne vsespasa a spomienkovy optimizmus zameta do kuta tych, ktori boli jeho obetou. tak isto ako mnozstvo deti s najroznejsimi poruchami, ktore boli kedysi rovnako ako dnes, len akurat ich nik nediagnostikoval a miesto pomoci prepadli do nizsich ci pomocnych skol, pripadne sa im znicili existencie. ale to je tiez prilis fajnove sitko pre ruzove okuliare...
        • obrikiva
          V obchodoch sa reálne predávali české a slovenské zemiaky a iné produkty. Na trhu predávali klasické babky marhule, čerešne, uhorky na zaváranie, kvasenú kapustu a uhorky a pod. z vlastnej záhrady a za normálne ceny. Takže marhule boli slovenské, rajčiny tiež. Áno, dnes zoženieš v obchode quinou, , kus-kus a pod. Ale aj fipronilové holandské vajcia a pod lahôdky. Ale ak si aj spomenieš, kto si nosil do triedy, hlavne na začiatku ZŠ na pitie colu alebo pod patok, kinder neviemčo a pod ? Čo sa týka porúch u detí, tak ako dnes, prístup k nim záleží od učiteľa. Spolužiak na ZŠ bol dysgrafik, na čo učiteľka slovenčiny prišla cca za mesiac. Písal s nami diktáty a pod. Známy bol hlavne po tom, čo v diktáte miesto slova skriňa napísal kasňa s odôvodnením, že nevedel aké i tam patrí. Ale výsledné hodnotenie brala vždy bez týchto známok. Takže nakoniec vyštudoval na strojarine IT a dnes úspešne funguje ako IT-kar. A prepáč, aj dnes psychológovia píšu o význame rituálov a pravidelného denného režimu u detí. A nie je mi jasné ako zničil pravidelný odchod do postele a čítanie v nej niekomu existenciu. Alebo ako zničila existenciu niekomu požiadavka nevykrikovať po učiteľovi a nemlátiť spolužiakov? Nebolo všetko ideálne, ale nezamieňala sa hyperaktivita, ADHD a pod s nevychovanosťou. Pretože ak žiak povie učiteľovi, že ho môže os ..ť a dalej robí bordel v triede, tak to nie je porucha, ale nevychovanosť.
          • jaronpb

            obrikiva

            Ty si gwendolen nepochopila, že je tak? Samozrejme, že sa predávali iba českoslovenké zemiaky, prečo jednak to bola politika komunistov všetko si vyrobiť a to za každú cenu ( preto ostatne aj komunisti ekonomicky skrachovali ), ostatné komunistické krajiny boli ešte chudobnejšie a tak dodať nemohli a západniari nám dodať za našu nekonvertibilnú bezhodnotnú menu dodávať odmietali. Takže si urobila z núdze CNOSŤ! Babky na trhoch predávali prebytky zo záhrad. Ale prečo? Dôchodky občanov narodených, pracujúcich a žijúcich pred rokom 1948 boli minimálne. Moja babka mala v 70-tych rokoch, ako bývalá súkromná roľníčka, mesačný dôchodok 300.- Kčs, teda skoro nič. Musela do smrti chovať a pestovať, aby neumrela od hladu! Takže si urobila zase z núdze CNOSŤ! Obdobne kolové nápoje boli v skutočnosti cenovo nedostupné. Kofola pravda stála 0,90 Kčs za pol litra v krčme, kým 3 deci Pepsi Coly okolo 12.- kčs ( ale to neviem celkom presne) ! K tomu mám komickú príhodu z roku 1969, keď som mal 12 rokov. Boli sme v Rakúsku na svadbe otcovej sesternice. Na hostine sa mňa a brata čašník pýtal, či chceme Coca colu alebo džús. Z nadšením sme si objednali kolu, pretože sme ju ešte nepili. Bohužiaľ zasiahli staré tety, ktoré zmenili našu objednávku s tým, že kola je škodlivá ( dokonca aj náš otec nám tvrdil, že Coka Cola je prach pozmetaný z ulice a rozpustený vo vode, trochu sme to nechápali, lebo ak by tak bolo, mohol by si každý prach z ulice pozmetať a rozpustiť vo vode sám :-D ). A tak som napríklad ja pil prvý raz Pepsi Colu ako 17-ročný. Takže opätovne robíš z núdze CNOSŤ! Poľa teba sa zrejeme deti v Severnej Kórey stravujú najzdravšie, nemajú totiž vôbec čo jesť , a tak sa živia najzdravšie, ako je to len ,možné, bez cukru, chémie, e-čok a tukov.... !!!! Rituály a presný denný režim je potrebný pre rodičov, nie pre deti! Takže tebe nie je jasné, ako pravidelný režim a rituáli niekomu zničili existenciu? Nuž musíš a na to pozrieť zo širšieho pohľadu - nezdravým rituálom je aj spôsob výchovy v našich školách. Našťastie už umĺkli klamlivé hlasy, že naše školstvo je vynikajúce, to bola pravda iba v zadrátovanom štáte, kde nebola možnosť porovnania. Krátka história dokázala, že opak je pravdou, že práve tie komunistami vysmievané moderné metódy výučby dokázali, že nás ostatné deti, zo západných štátov, dávno predbehli. Tvrdá domáca a školská disciplína, rituáli, osnovy....popierajú v deťoch individualizmus, samostatné rozmýšľanie, ničia inovačné myslenie u detí....preto naše deti končia v medzinárodných testoch inteligencie na posledných miestach. Rituáli urobili z našich detí nerozmýšľajúce, nič nechápajúce chodiace encyklopédie. A to práve ľudmi a učiteľmi, ktorí rozmýšľajú ako TY, v heslách, v rituáloch a režimoch! Ruky za chrbát, držať hubu, neprejavovať sa a nerozmýšľať - to sú tie naše výborné rituály, ktoré nás už dostali do pekných srrračiek!
            • Arendelle
      • Arendelle
        Jogurty je to jediné, čo mi chýba zo starého dobrého socializmu. Ináč je to spomienková nostalgia. Xylitol je umelé sladilo. Čiže ak hovoríme o cukre, tak je to opak toho, čo autorka kritizuje. Sezónne ovocie a zelenina - áno, boli. Zemiaky ti predali polozhnité a ešte sa predavačky pozerali, akú ti urobili veľkú službu. Jablká podobne. Mäso - čo nešlo mäsiarovi domov a jeho známym a vybraným zákazníkom bolo šľachovité, ak bolo. Mala som v rodine dve školské psychologičky a tak ti môžem povedať, že to, že ADHD nebolo také rozšírené v minulosti ako je teraz je úplna somarina. Len sa rodičia za to vtedy viac hanbili a nehovorilo sa o tom. Tie deti boli odpísané ako nevychované a čas od času sa im dala dobrá výchovná facka, ktorá výchovná nebola. Čo sa týka dnešných detí, neviem, kde berieš, že majú paušálne nedostatok pohybu. V škole mojej dcéry pravidelne robia programy na podporu aktívneho života nielen žiakov ale rodín celkove, decká majú v škole zumbu, cez prestávky hrajú naháňačky a futbal. Zemiakové lupienky, keksíky a čokoládové tyčinky majú v škole zakázané, aj sladené nápoje, akurát smoothies môžu. Ináč len čistú vodu alebo mlieko. Keď príde domov alebo cez víkend, hneď ide von, preháňa sa s deckami, cez víkendy má tréningy a chodíme na túry. Športujeme všetci. Aj narodeninové party mávajú ona i jej spolužiaci v centrách, kde sú buď trampolíny, preliezačky alebo hrajú vybíjanú či futbal. To je pre nich najideálnejšia narodeninová oslava. Tiež nemáme ani jeden problém s nadváhou. Ale netrpíme na spomienkový optimizmus, kde všetko bolo super.
        • obrikiva
          Takže pre istotu, žila som a žijem v Bratislave, coca colu som videla v obchodoch a kaviarňach bežne. Nebola to pre mňa rarita. JaroNPD, Husákové deti sú deti narodené po roku 1970, nie v roku 1952. A je zrejmé, že aj ponuka v obchodoch sa teda od roku 1967 zmenila. Takže babky predávajúce na trhoch v 70-tych rokoch častokrát predávali ovocie zo záhrad vo Vrakuni a Podunajských Biskupiciach, častokrát len preto, že mali prebytky. Jasné, že tzv Bulhari" pestovali v skleníkoch a pod a predávali vo veľkom. Kde sa ale dnes dajú kúpiť tzv vinohradnícke rajčiny? Pod pojmom rituály, a to som už písala, sa myslí pravidelné opakovanie určitých činností, napr pravidelné ukladanie malých detí k spánku. Dôvody Ti objasní každý pediater aj psychológ. Takisto máš určite dodnes nejaké každodenné zvyky, keď ideš spať a pod. Ale asi ťažko bude ok, keď 6- ročné dieťa ešte o desiatej večer sedí pri pc a skoro ráno vstáva do školy. Z rituálu v podobe nedeľnej pizze určite obézny nikto nebude. Čo sa týka školského drilu, stačí, keď sa porovná písomný prejav generácií 35 + (vrátane gramatických javov) a prejav súčasných absolventov. Asi ani jeden z nás nenapíše obijatie lebo dijéta a pod perly, kt tu bežne vidno. Na ZŠ s nami učitelia, upozorňujem 70.-80. roky, robili rôzne "projekty", na dejepise a slovenčine sme "lúštili" krížovky, kvízy a pod. Nikto nás nenútil sedieť s rukami za chrbtom a nemlátil nás. Max hádzali kriedu. Strednú a vysokú som chodila na techniku, takže tam to už o bifľovaní nebolo vôbec. A čo sa týka osnov, obsahovali také požiadavky ako písanie vybraných slov alebo sčítanie zlomkov v 6. ročníku, prípadne pochopiť Archimedov zákon. Áno, učili sme sa povinne ruštinu a ruských autorov. Takže ak mi niekto povie Dostojevskij, viem, že mi nenadáva. Netrápi ma spomienkový optimizmus, ale nebolo ani všetko zlé. Nadrilované veci požadujú dodnes na VŠ, napr. na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Syn chodil od základnej po maturitu do školy, kde sa s deťmi pracovalo podobne ako píše Arendelle. Ale bolo by fajn aj reálne sa pozrieť, koľko súčasných detí nevie urobiť kotúľ, rúčkovať alebo plávať, koľko je oslobodených od tv a ako sa správajú súčasné deti. Takisto nahliadnuť do nákupných centier cez víkend, koľko je tam detí a pod. Ako píše Arendelle:"Zemiakové lupienky, keksíky a čokoládové tyčinky majú v škole zakázané, aj sladené nápoje.." Prečo ich škola jej dcéry zakázala? Možno preto, že obsahujú cukru a cukru a o to išlo v blogu. Aj dnes, keď sa pozrie človek na etikety, tak je tam údaj: sacharidy:...g, z toho cukry: ...g. A načo má byť biely jogurt osladený? Bežne je v obchode istá značka, kde je jogurt biely - sladký, osladené cereálie a pod. Tiež si stačí pozrieť zloženie a obsah "prísad". Ale pravdepodobne sa všetci zhodneme, že stačí dať deťom normálne jesť, nepchať ich zbytočne dosladzovanými detskými produktami, neprelievať sladkými vodami ako aj dopriať im pohyb.
          • Arendelle
            Myslím, že veľmi ťažko podceňuješ dnešnú generáciu detí a mládeže (ktorú sme si mimochodom takto vychovali my, čiže je to naša hlavná zodpovednosť). Čo sa týka literatúry, koľkí naši rovesníci síce poznajú Dostojevského ale okrem povinnej literatúry si neprečítali nič? Respektíve si len do čitateľského denníka veselo prepísali obsah od niekoho iného, ktorý zdedil denník po staršom súrodencovi a bolo. Dnešní mladí majú zase prehľad o iných spisovateľoch a o dianí, čo zúfalo chýbalo nám. Ani ja nehovorím, že bolo všetko zlé ale nebudem určite glorifikovať. A ani základnú či strednú školu. Ak hovoríš, že naše školstvo bolo a je také super, prečo sa Slovensko plantá v rebríčkoch PISA niekde na chvoste? Podľa mňa je to hanba a chyba nie mladých ale práve ľudí z tej generácie, ktorá podľa teba vyrastala v úplne super svete. Tak kde sa to dovrzalo? Dnešné deti sa správajú ako ktoré, tak ako to bolo kedysi. Aj kedysi si mala grázlikov a úplne normálne decká, ako teraz. Áno, sú uvoľnenejšie ale je to naozaj také zlé? Nemusia každému súdruhovať, nemusia chodiť povinne do prvomájových majálesov, môžu si povedať svoj názor bez toho, aby sa ich rodičia obávali, či ich náhodou nepočul niekto, kto ich ohlási, nemusia každému súdruhovať. To je podľa mňa pozitívne. A biele jogurty, neviem, aké ty kupuješ, ale ja vidím aj úplne obyčajné biele, bez sladenia, bez príchutí. A dokonca aj také, že majú prirodzené zloženie, mlieko a kultúry.

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 003x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 125x
  • Prečítané: 3 243x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 396x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 1 026x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 268x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 106x
  • Prečítané: 2 141x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Nie je to nejaká divočina, hovorí šéf DSS Allianz o použití peňazí z II. piliera na výstavbu diaľnic
Ukrajinci ustúpili, Rusi sa blížia. Vojna sa vrátila do ukrajinského pohraničia
Komu štát poslal milióny? Obvinenému, finančníkom z J&T aj exšéfovi pozemkového fondu
Ranný brífing: Smer odmenil odsúdenú za podvody, firmy si nepomôžu ani odchodom
reklama