Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Sieťová neutralita na internete ako politická otázka a preto aj politická odpoveď

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
15 príspevkov

  • Gimli
    Preco do toho pletiete protimonopolny urad? Ved poskytovanie pripojenia do intternetu patri pod Zakon o elektronickych komunikaciach a je zriadeny urad s rovnomennym nazvom, ktory tieto veci kontroluje. Je skor zaujimave sa sa v tomto zakone nenachadza zmienka o sietovej neutralite. Uznavam kvality trhoveho prostredia, ale dost pochybujem ze sa daju uplatnit v oblasti poskytovania sietovych sluzieb ako takych a tyka sa to aj internetoveho pripojenia. Toto nie je novinovy stanok ani potraviny. Na efektivne pripajanie ludi do siete potrebujete mohutnu infrastrkturu a tu vznikaju prirodzene monopoly. Darmo prikazete, aby museli svoje siete poskytovat dalsim zaujemcom, ked technicke nastavenia vratane povolenych komunikacnych protokolov bude mat pod palcom spravca siete. A prave toto riesi sietova neutralita, kde kazdy datovy paket ma byt rovnocenny bez ohladu na domenu, IP adresu, komunikacny protokol atd. Ak chcete obmedzovat byrokraciu je prikaz sietovej neutrality tou lepsou moznostou. V opacnom pripade mozme skoncit pri ovela komplikovanejsom systeme, kde sa namiesto jedneho jednoducheho pravidla zacne riesit 1000 drobnosti. Alebo sa chcete dockat situacie, kde si budete nastavovat protokol na odosielanie emailov podla toho ci ste doma, v praci alebo v mobilnej sieti?
    • Piki (Martin Pilnik)
      Blog
      Tak znovu, keď to v článku nestačili 3x zopakovať: "Áno, zrušme ju a súčasne, opakujem a súčasne, a aby nikto nepochyboval, tak ešte raz A SÚČASNE majme istotu, že ju nerušíme v monopolnom, oligopolnom či predátorskom prostredí poskytovateľov obsahu a poskytovateľov pripojenia." Vykopávate otvorené dvere. Ak máme v EU monopolné prostredie poskytovateľov, odbúranie regulácie týchto monopolov je chyba. Ak by sme nemali, tak nie je dôvod a hlavne čo regulovať. Pokiaľ je trhovo efektívnejšie fungovať pri poskytovateľoch na úrovni "prirodzených monopolov", tak kto iný, ako Protimonopolný úrad má dohliadať na primerané správanie monopolov? Ale naozaj je trhovo výhodnejšie mať monopolné prostredie? Vy píšete, že áno. No mám taký mierny pocit (naozaj len pocit), že to píšete len preto, že si plne konkurenčný otvorený trh neviete predstaviť. Priznám sa, že ani ja nie, no 1000x sa už ukázalo, že sila trhového princípu je v tom, že vždy sa nájde niekto, kto na to príde a to, čo si dovtedy nik nevedel predstaviť niekto vytvoril a postaví svoj biznis.
  • dviki001
    Prémium

    ach jo

    veľmi zle pochopená neutralita autorom článku . sieťová neutralita je jedným z pilierov slobodného internetu a to je axióm a tým sa nedá nič robiť, každý jeden bit ktorý si kúpim musí mať rovnakú hodnotu a providerivi musí byť jedno či nonstop YouTube alebo netflix alebo niečo iné nezákonné zároveň je aj koncová zodpovednosť na mne proste ako elektrárňam je jedno či miniem elektriku na svietenie alebo pozeranie TV alebo kosenie trávnika
    • Piki (Martin Pilnik)
      Blog
      V roku 2000 pred Kristom bolo ako pilier modernej a slobodnej spoločnosti rozdelenie na kastu slobodných a otrokov. Existencia otrokov bol veľmi zle pochopený pilier slobodného sveta. ;-) A potom o 4000 rokov prišla demokracia. A dnes je tá pilierom slobodného sveta. Nie nezatracujem ju. No nie som taký samoľúbi, že by som si myslel, že v budúcnosti nepríde niečo lepšie. Ja by som si, rovnako ako vy, chcel byť istý, že práve sieťová neutralita je tým axiómom. No za tých 4000 rokov sa ako jediná istota ukázala trh a z neho vyplývajúce motivácie. A posledných 150 rokov ukázalo, že čím viac sa do toho trhu vkladáme, tým väčšie hovadnosti vznikajú. Regulácie v menej väčšej slobody samozrejme. Preto hovorím, že by sme sa mali v prvom rade starať o to, aby na poli poskytovateľov neboli monopoly, ale aby sme mali bohatú farebnú ponuku konkurentov. A diskusia o sieťovej neutralite stratí zmysel ako si sama a na pozadí. A potom ju zrušme.
      • dviki001
        Prémium

        trh nič nerieši

        vieš ako by to reálne dopadlo napr. bit neflixu by stál 2x viac ako bit na sme .sk podľa mňa by nikto nemal vedieť načo si kto svoje dáta mína ani tvoj provider ja mám iné skúsenosti čim sa trh nechá voľnejší tak ho jeho odstredivá sila založená na axióme trvalého rastu zničí skôr či neskôr to je isté v každom trhu bez regulácii sú zakódované samodešktručné sily entropie
  • ivanna98765

    ...

    Prečo sa každý správa ako keby to bol koniec sveta? Neutralita bola zavedená v roku 2015, absolútne som nezaznamenala žiadnu zmenu. Internet funguje stále rovnako, za rovnaku cenu a rovnaku rýchlosť, neviem prečo to každý tak dramatizuje. Ako keby sme pred rokom 2015 mali pomalý internet a blokované stránky. Sa ľudia správajú ako keby bol internet zrušený. Mám ale pocit, že to má niečo spoločne s politikom, ktorého meno sa začína na T. :D
    • Gimli
      Sietova neutralita ako taka bol princip, na ktorom fungoval internet od zaciatku. Dobrovolne. Neskor ked sa zacali zvysovat snahy o jej nedodrziavanie vnzikli iniciativy aby bola povinna. Je pravda, ze sa okolo celej zalezitosti siri panika. Mne vsak pripada uvaha o internete bez sietovej neutrality ako tvrdenie o kvalitnom parku, ktory obsahuje 20% masa. Vela ludom to nevadi, ale kazdy ma svoje chute.
      • slony
        "...Neskor ked sa zacali zvysovat snahy o jej nedodrziavanie vnzikli iniciativy aby bola povinna." vs. Neskor, ked sa zacali zvysovat snahy o jej zneuzivanie vznikli iniciativy aby bola zrusena. :) dobre to autor blogu napisal, treba ju ucesat do podoby 21.storocia, kedze pravda je niekde uprostred. Pre ilustracie netreba chodit daleko - spor UPC vs. Antik (este pred prijatim prvej smernice o neutralite v 2015). Cisco (dominantny hrac v infrastrukture) odhaduje, ze do 2021 sa oproti 2016 strojnasobi IP trafik a bude atakovat 4 zettabyty (1 ZB = cca 3,5 roka HD video streamu). Uz dnes je multimedialny obsah nadpolovicny a v 2021 sa poredpoklada nad 80% atd (https://www.cisco.com/c/en/us/...) IP trafic beha po nejakej fyzickej infrastrukture. Pre ilustraciu, len na pilotny projekt FTTx (otpika do bytu/domu) investoval v 2007 Orange na sidliskach v BB,TT a BA cca 1,5 mlrd SKK (takmer 50 mio EUR). Ak do 2015 bola neutralita dobrovolna ako pises (resp. trpena, ako si myslim ja) tak v busines modeloch dnes napr. investor-kablovka nemoze neutralitu abstrahovat a zvazuje, nakolko bude investicia prinosom pre jeho biznis a nakolko pre biznis jeho konkurenta (vid vyssie spomenuty priklad Upc vs. Antik)

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 715x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 565x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 353x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 974x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 201x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 085x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Denacifikácia po slovensky a rusky: S nacistom proti nacistom (komentár šéfredaktorky)
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama