Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Na prahu zálohovania obalov?

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
15 príspevkov

  • ElNina

    Mne,

    celé PET zálohovanie sa zdá ťažkopádne a nákladné. Čo keby sme boli takí uvedomelí a dobrovoľne separovali odpad, resp. častejšie ho odvážali. My sme dvaja a za obdobie odvozu ( 1 mesiac) vyseparujeme 4 plastové vrecia. Na obr. 1 som napočítal 10 krajín, ale asi sa mýlim, uvádzate v "ôsmych". Keď však v 8, bolo by lepšie keby to bolo v "ôsmich". Ináč poučný a aktuálny blog.
    • Rudolf Pado
      Blog
      Dakujem za reakciu. - Ludia su prilis lenivi a pohodlni a preto sa musia vymyslat "systemy" ... - Dve z tych 10 krajin nie su clenmi EU, ale len EHP (Norsko, Island). - Gramaticku chybu som opravil, je aj v studii a ja som si nevsimol. - Mimochodom, vcera bola analyza predstavena a dnes uz proti nej vystupila najprv SNS a nasledne rozne obchodne zvazy ..., cize asi takto to na Slovensku funguje. Neviem ci si vobec tie materialy stihli precitat. Zaroven ina sprava z dnesneho dna konstatuje, ze minuly rok miera triedenia odpadov v SR klesla (31%, do roku 2020 to ma byt 50%), miera skladkovania sa nezmenila (popredne priecky v EU), mnozstvo komunalneho odpadu po prvykrat v historii prekrocilo 2 mil. t (medzirocny rast o 9%) a voci SR uz prebiehaju v odpadovom hospodarstve zo strany EK 3 konania.
    • MiroD

      Vidím to u nás doma

      U nás separujeme odpad do vriec a každý druh odpadu smetiari raz mesačne v určený deň odvážajú. Takže vidím, že asi 10 % domácností separuje, ostatní hádžu všetko do komunálneho odpadu. Takže s uvedomelosťou to asi ďaleko nedotiahneme. Mimochodom, neporušujú zákon tí, ktorí neseparujú? Alebo zákon poruší len obec, ak nevytvorí podmienky na separovanie?
    • bebetko

      keby bolo keby

      ale nie sme- teda nie všetci. prvý návrh na zálohy sa mal realizovať od januára 2003. Aj vtedy boli "vizionári", ktorí nepovažovali zálohy za potrebné. Vraj postačí infokampaň. Mali možnosť meniť spoločnosť a učiť ju separovať viac než 15 rokov. Výsledok môžete vidieť v hociktorom kontajneri so zmesovým odpadom, či jarku pri ceste. ťažkopádne a nákladné? Myslíte že lacnejšie a efektívnejšie (len z pohľadu čistoty krajiny) je platiť zberačov pohodeného odpadu? Momentálne sú to rozptýlené náklady v rozpočtoch samospráv na zber a likvidáciu uličných odpadov. Množstvo evidovanej aj neevidovanej dobrovoľníckej práce,... Koľko by asi tak stálo vyzbieranie z celého územia Slovenska toho množstva fliaš, ktoré skončí pohodené v prírode každý rok? A pre Vás by to možno bolo tiež zlepšenie. Fliaš a plechoviek by ste sa mohli zbavovať priebežne a nemuseli skladovať vrecia. Možno by Vám mesačne stačilo 1 alebo 2 ;)
  • obyčajne je všetko inak

    Hneďna začiatku podotýkam,

    že proti akémukoľvek životaschopnému riešeniu PET problému nemám nič. S tým nekoncepčným neporiadkom by sa bolo treba vysporiadať. Ale momentálne navrhovaný systém vyrieši problém? Autori myšlienky spoplatňovania fliaš, navrhujú zbierať len fľaše "naše", predané tu na Slovensku. A čo tie ostatné, ktoré sa dostanú na náš "odpadkový trh" inak? Napr.turistami z okolia? Dovolím si predpovedať, že tieto bezprízorné fľaše ostanú v našej prírode na takých 80% (od oka), lebo nik nebude stimulovaný na ich zber a odovzdávanie. Tak isto, nikto si tie svoje prázdne fľašky nepovezie sebou domov. V lepšom prípade skončia vo verejných smetných košoch na uliciach, v horšom, vieme ako. Podobne sa návrh nehodlá zaoberať inými plastovými obalmi napr. na balené hotové jedlo - obložené bagety, párky, špekáčky, šaláty a pod. Tie skončia ako? V lepšom prípade v ohníku, v horšom, pod kríkom. Ak sa uspokojíme s tým, že nejako treba aspoň začať, nevyrieši sa toho mnoho. Všetci dotknutí, povinní odoberať "vratné fľaše", sú ochotní zbierať len bezfarebné fľaše, aj to len tie "naše". Zaoberá sa MŽPSR problémom v celej šírke? Ak áno, tak ako? Lebo mne sa zdá, že takýmito riešeniami sa len pohnú škatule z jedného miesta na iné a hromadné skládky smetí nezmiznú ani za stovky rokov. A to je "len" problém z plastovým odpadom...
    • mark007
      na to aby zmizli hromadne skladky smeti - sa zacalo robit. Skladkovanie kazdy rok zdrazie, myslim ze uz o tom bol prijaty zakon. Momentalne obce neposielaju odpad do spalovni lebo skladkovanie na rozdiel od rakuska a inych krajin je u nas omnoho lacnejsie ako spalovanie. Akonahle zacnu obce vsetok odpad spalovat ako napr. v norsku, debaty o tom kolko sto rokov sa rozklada pet flasa na skladku a preto ju treba nakladne zalohovat a zbierat, stratia opodstatnenie. ps. pet flasa v spalovni sluzi ako palivo namiesto plynu.
    • Rudolf Pado
      Blog
      Este na zaciatku roka MZP SR zalohovanie flias MZP SR ani neprepustalo (vid. blog Petanistan, hned prvy odklik). Ja nozaj nerozumiem ludom, ktori chcu vsetko alebo nic. Skusili ste v SR zmnenit co i len jediny zakon? Skuste. 2,5 roka lobovania mi trvala zmena jedineho paragrafu v zakone o odpadoch (§ 15), aby nelegalnu skladku odpadov mohol oznamit ktokolvek, nielen povinne osoby, a urady museli konat. 2,5 roka ... Z obcianskeho pohladu sa ludom zda, ze vsetko je jewdnoduche, vsetci cakaju len na Vas, ale nie je to tak ... Tento system funguje v desiatich krajinach EU a EHP, preco by nemal u nas? Zavedenim zalohovania sa nezrusi separovany zber, cize ziadnme flase "zo zahranicia" - neskoncia na ulici. Viete o tom, ze separovanie je uz XY povinne? ak by urady chceli ludi "sikanovat," tak pridu k akemukolvek bufetu a budu zioadat od jeho prevadzkovatela ukazat system ako jeho zakaznici maju zaabezpeceny separovany zber odpadu. Ten je povinny aj pre obcanov. Ako to ze mame plne kontajnery nevyseparovanych zloziek? Ani najlepsi system nezmeni myslenie ludi. Balene hotove jedlo zakon naozaj neriesi a preco by mal, ak su tieto obaly znecistene? K obmedzovaniu pouzivabnia plastov dojde o niekolko rokov nakolko sre zrejme poculi o presadenom zakaze vatovych tyciniek, jednorazovych priborov, ... Mimochodom, precitali ste si celu studiu?
  • surko_870823
    Podľa mna je to celé nedotiahnuté a robené len preto aby sa niečo urobilo. Napr. vratne sklenené fľaše nie sú odpad ale sú skôr polotovar, ktorý sa po nenáročnej uprave znovu použije. PET fľaše a plechovky sú odpad resp. druhotna surovina, ktorá po spracovaní bude pravdepodobne slúžiť na iný účel ako pôvodný tovar. Preto by sa do toho nemali ťahať predajcovia ale skôr zberne dvory a pod. Tiež to celé nerieši iné druhy plastov a skôr to bude viest k tomu, že tieto iné plasty sa prestanú separovať nakoľko doteraz sa zviezli hlavne pri PET fľašiach. Tiež si myslím že keď sa už riešia plechovky, prečo sa neriešia Tetra paky. Človek poriadne nevie ako ich separovať a tvoria objemovo určite väčšie množstvo ako plechovky.
    • Rudolf Pado
      Blog
      Zberne dvory maju uplne inu ulohu. System takto funguje v 8 krajinach EU a 2 krajinach EHP, cize nevymyslajme opat nasu slovensku cestu. Vdaka tomu sme tam kde sme. slovaci chcvu vzdy nieco znnovuobjavovat a prebudia sa az v momente, ked na hrozi sankcia od EK. Zo strany EK su voci SR uz 3 konania. SR musu do roku 2020 triedit 50 % KO (sme vraj na 31%, pricom za minuly rok separovaby zber poklesol) a 70% demolacnych a stqvebnych odpadov, 2025 - 55%, 2030 - 60 %, obdobne je bto s odklananim odpadu od skladkovania. Sankcia pri europoskych postihoch sa neudeluje smiesne ako na Slovensku (jednorazovo a v nemmotivujucej vyske), ale sklada sa zo zakladneho postihu a dennej marze az po moment dosiahnutia zakonneho stavu z. j. napr. 500 000 + XY dni x 25 000 eur = ????
    • bebetko

      dovolím si nesúhlasiť

      mnoho ľudí dnes ani netuší, že sa zbierajú aj iné plasty než PET fľaše z nápojov. Zberové spoločnosti nemajú záujem zbierať menej lukratívny materiál. Ak budú nápojové fľaše a plechovky zálohované, snáď sa dozvedia, že sa zbierajú aj iné plasty. Povinnosť zbierať ich nezanikne! Je pre mňa nepochopiteľné, že PET fľaše dotujú spracovanie iných materiálov - tak to aspoň vyzerá podľa reakcií zberoviek. Problém je to skôr pre OZV, ktoré budú musieť zvýšiť ceny pre výrobcov na pokrytie zvýšených výdavkov na zber a triedenie ostatných plastov (v súčasnosti sú z veľkej časti hradené práve odpredajom PET).V tomto smere to považujem za pozitívny vplyv-motivácia zmien v obalovom priemysle hľadať recyklovateľné alternatívy. tetrapak verzus plechovky. ja mám presne opačný dojem- viac plechoviek než tetrapakov, aj na objem. čerpáte z nejakých oficiálnych analýz, alebo je to Váš subjektívny dojem?
  • mark007
    vdaka za namahu a zosumarizovanie cisiel. Hned na zaciatku uvediem ze napriek svojmu ekologickemu zmyslaniu som proti zalohovaniu. pri tom aku namahu si tvorcovia dali pri splneni zadania a vyratali vsetky cisla, ako obvykle rizika uz nekvantifikovali len odbili - ohladom vypadku prijmu ktory recyklacne centra teraz maju z pet flias. dalsie rizika ktore tu nevidim - cenu za ktoru potom predaju pet flase, ratali z cien spred obdobia ked cina bola ochotna ho vykupovat z europy, alebo sucasnych ked o pet flase nema nikto zaujem a hromadi sa na skladkach - pri slovenskej podnikavosti, ak slovenske pet flase budu identifikovane ciarovym kodom alebo cimkolvek, 1 hodinu po zavedeni zalohovania na bazosi kupis harok 100 nalepiek za euro na 100 madarskych pet flias. Zisk 11e - pri slovenskej 'podnikavosti', vsetky naklady ktore pojdu cez stat budu 2-4x predrazene. To ze sa centralne bude nieco obstaravat tak bude lacnejsie je taky byrokraticky pokus o vtip. Treba ferovo priznat ze vsetky, slovom vsetky naklady na zalohovanie znasa spotrebitel. Nikto iny. Viem si predstavit kopec jednoduchsich a lacnejsich veci ktore vyriesia to co akoze sa ma vyriesit toto sikanovanie ludi. Opat raz stat vymyslel nieco co nezjednodusi zivot ludom ale skomplikuje. na slovensku som si vsak zvykol ze vsetko sa robi len akoze. rovnako ako toto.
  • mark007

    pozrel som sa este raz na cisla

    este raz vdaka blogerovi za ich sumar. a vidim : naklady podla studie 33 mil rocne a 80 milionov jednorazovo, prijmy: nevybrate zalohy - to su len peniaze ktore niekto z ludi zaplatil, predaj pet - to sa dialo aj doteraz, predaj hlinika - tu neviem kolko sa doteraz 'predalo' hlinika sucasnou recyklaciou. takze zostanme pri tom ze 33milionov rocne co je 1miliarda v skk rocne plus 2.5mld skk jednorazovo, bude ludi tato sranda stat. Jednu 5 clennu rodinu bude stat 1000 slovenskych korun rocne tato sranda. Plus 2500 jednorazovo. Ste normalni (to adersujem vsetkym vyznavacom zalohovania) ????? alebo len strata usudku.

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 14x
  • Prečítané: 572x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 016x
  • 3
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 337x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 959x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 168x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 061x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Ako zvládnuť registráciu dronu. Treba poistku? Vyskúšali sme nové pravidlá v praxi
Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita
Kam na výlet na strednom Považí: Najstaršie pútnické miesto na Slovensku i obria lavička
KVÍZ: Mladé letá, Ťapákovci, Mor ho! Koľko si ešte pamätáte z povinnej literatúry?
reklama