Spať na článok
Písmo: A- | A+

Diskusia k článku: Estónsko – Cesta z Tallinu do Narvy so zastávkou v Národnom parku Lahemaa

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
11 príspevkov

  • cacok

    Pan Bencik,

    chcem sa len spytat 1) ako vidno, Rusko malo silny vplyv na rozvoj Estonska - sam spominate cara Petra Velkeho, carovnu Katarinu Velku. Cize akoby patrilo dnesne Estonsko vtedy pod Rusko. Vtedy im Rusi nevadili? 2) preco dnes nemaju obcanie Estonska ruskej narodnosti vsetky ludske prava? Ze by havlovska "kolektivna vina"?
    • 1478799
      Prémium

      Záleží na uhle pohľadu

      Myslím (z otázok to vyplýva), že si viete odpovedať aj sám. Všetko závisí od uhlu pohľadu, inak hodnotia dejiny samotní Estónci a inak Rusi. Keď pôjdeme hlboko do minulosti, po križiakoch boli Estónci postupne v područí Dánska, Švédska, Poľska a nakoniec Ruska. V Estónsku bola v stredoveku a až do 2. sv. vojny silno zastúpená nemecká menšina a Estónsko sa v histórii skôr obracalo na Západ (hanza). Estónci svoju históriu hodnotia tak, že v područí Švédska a Poľska nepociťovali národnostný útlak, zatiaľ čo v zostave Ruského impéria a neskôr Sovietskeho zväzu sa cítili byť národnostne likvidovaní. Žiaľ, v dnešnej dobe samostatnosti Estónci budujú vlastenectvo aj na tom, že je treba zomknúť sa na všetkých frontoch proti zlému Rusku. Že im ubližovalo v minulosti a pripravuje sa na anexiu, práve cez ruskú menšinu v Estónsku. A Rusom žijúcim v Estónsku, ktorí sa nezriekli ruskej národnosti, to dajú patrične vyžrať. Je naozaj nonsens, aby občan Estónska ruskej národnosti, ktorý tam žije a pracuje so svojou rodinou 40-50 rokov, nemal volebné právo a ďalšie občianske práva. Prečo je to v dnešnej dobe v rámci Európskej únii možné? Na to odpoveď nemám.
      • suse
        Asi im to vracaju system oko za oko: "Obcan Rus tvrdi, ze nema volebne pravo. Moze byt rad, ze este neskoncil na nejakom podobnom mieste ako sibirsky gulag." V Rusku napriklad maju vsetci volebne pravo a co im je to platne, ked Vladmir to vzdy zabezpeci, tak ako chce on. Alebo aj Lukasenko napriklad. No ale pravdepodobne to bude tym, ze tych Rusov tam ZSSR naposielal "mnogo", uz z akychkolvek dovodov a ostali tam a citia sa byt Rusmi a chcu patrit k Rusku a volili by si strany separatistickeho charaketeru, ktore by mali velke precenta a mohli by co to dojednat s Ruskom - oficialne aj neoficialne. Chapem ich obavy. Takze riesenie? Ti Rusi su tam navozeni umelo - Stalin anektoval Estonsko a navozil ich tam. Potom sa EST osamostatnilo, ale Rusi tam ostali, lebo ze vraj tam maju domov a nemaju kde ist. Rusko ich asi nechcelo schvalne, ponechalo si ich ako trojskeho kona vnutri Estonska. Jedina obrana proti nim, je urobit z nich druhotriednych obcanov. Bohuzial. Ale pravdepodobne maju moznost sa vyslobodit - prijat EST obciansvo a uznat suverenity EST.
        • 1478799
          Prémium

          Áno

          Áno, máte pravdu. Rusi žijúci v Estónsku majú možnosť stať sa Estóncami. Tým Rusom, ktorí žijú v Estónsku a teda zrejme vedia estónsky (podmienka je skúška z jazyka), by to nemal byť veľký problém. Okrem jazyka sa však komisia pýta aj na históriu Estónska a tu je už asi problém, pretože Estónci a Rusi (aj tí ktorí majú estónske občianstvo), hodnotia históriu opačne. Rusi, obrazne povedané, musia pri pohovore "skloniť hlavu". No poznám ruskú rodinu v Talline, z ktorej sa stali Estónci a sú spokojní. Ja som tento národnostný estónsko-ruský problém pri turistickom cestovaní neriešil, ani ten najmenší problém s mojou ruštinou som na Pobaltí nemal. Ako Slovák však musím závidieť Estóncom jednotnosť a vlastenectvo.
    • simyslim

      to nie je "kolektívna vina",

      to je len dobrá pamäť Estóncov (na rozdiel od našej historickej deravej pamäte). Koncom 19. storočia začala tuhá rusifikácia Estónska, v 1940, keď si ich pripojil ZSSR, Sovieti "preventívne" zavraždili alebo poslali na Sibír desatinu národa, potom v 1944 "osloboditelia" urobili znova masové brutálne čistky. V časoch ZSSR bolo estónske obyvateľstvo systematicky "rozrieďované" inými národnosťami. Kontakt Estóncov s Rusmi bol počas ich dejín príliš bolestivý, na to sa nedá zabudnúť. Rusi urobia všetko preto, aby sa vo vhodnej chvíli znova zmocnili Pobaltia. Preto si Estónci dávajú pozor na Rusov ako len môžu, lebo vedia, že od nich nemôžu čakať nič dobré. A ani nečakajú. Choďte si pozrieť napr. cely KGB v Tallinne alebo Estónske národné múzeum v Tartu. Veľa tam pochopíte.
      • cacok

        No, mily simyslim,

        podla vas by sme sa my mali spravat podobne proti Nemcom? Ved kolko obci za vojny Nemci vypalili, kolko bolo obeti. No dnes akosi necitime voci Nemcom ziadnu zast. Dokonca s nimi spolupracujeme, a radi. To, ze sa Estonsko obava vojenskeho prepadnutia zo strany Ruska je iba fixna idea. Keby to Rusko chcelo, uz davno by to urobilo a tzv. Zapad (teraz uz vratane nas, ked sme v NATO) by nehol ani prstom. Dnes NATO, lepsie povedane USA pod kepienkom NATO, vyuziva tuto fixnu ideu Estoncov aby sa vojensky priblizilo k hraniciam Ruska. A toho by sa mali Estonci obavat. Lebo ak vznikne vojensky konflikt medzi USA a Ruskom, na ciom uzemi sa bude bojovat? Na americkom urcine nie, ale na estonskom a ruskom.
        • 1478799
          Prémium

          Môj názor je iný

          Nechápem, prečo tu chceme riešiť svetovú politiku. My Slováci sme v minulosti prešli niečím celkom iným, ako Estónci a ani jeden z nás tu diskutujúcich sa nevie vžiť do minulosti s tvrdým stalinizmom, akým prešli Estónci. Neporovnávajme neporovnateľné. Ja nespochybňujem, že sme s Nemcami bojovali a mali obete, nespochybňujem, žo o život prišli možno aj tisíce nevinných našich ľudí. Aj môj otec ako vojak slovenskej armády prišiel z koncentráku s polovicou žalúdka, ale vývoj po skončení 2.sv. vojny bol u nás iný, ako u Estóncov. Slobodu Estónsku a ani ďalším dvom krajinám Pobaltia nepriniesol ani koniec vojny. Po porážke Nemecka, krajiny znovu padli do rúk sovietom, pred príchodom ktorých stihli na Západ utiecť z jednotlivých krajín desiatky tisíc ľudí. Medzi rokmi 1945-49 bolo zabitých alebo deportovaných asi 60 000 Estóncov, 175 000 Lotyšov a zhruba 250 000 Litovcov. Boli to odporcovia režimu, ale aj celkom nevinné obete. U nás na Slovensku nič podobné po vojne nebolo. To sú faktá. Nechajme teda na Estóncoch čo prežili, aké šrámy si priniesli z minulosti, ako to cítia a ako to chcú s Rusmi u nich žijúcimi (samozrejme pri dodržaní ľudskosti a bez vojny), riešiť. Pre môj mikrosvet ktorý viem ovplyvňovať je dôležité to, že Pobaltie je krásne, cítili sme sa tam výborne a všetkým môžem odporúčať cestovať tam.
          • cacok

            Aj moj nazor je iny ako vas,

            totiz ked sa nebude odpustat (a o plati aj medzi jednotlivymi ludmi) to co si urobili nasi dedovia, tak sa nikdy nikam nedostaneme. A pokial ide o Estonsko, resp. Pobaltie ako celok, tak si tieto krajiny mozno ani neuvedomuju, ze robia "uzitocnych idiotov" US army, ktora ma eminentny zaujem byt na ruskych hraniciach. I ked to USA zakryva falosnymi zamienkami, tak priemerne inteligentny clovek to vidi jasne.

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 046x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 127x
  • Prečítané: 3 345x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 401x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 18x
  • Prečítané: 1 039x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 286x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 106x
  • Prečítané: 2 146x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Veľká hospodárska kríza, svetová vojna, pandémia a Trump. Ako veľmi vlastne trhy popadali? (grafy)
Aprílový prieskum NMS: Smer stratil, Hlas padol až za Republiku

Martin Vančo

Aprílový prieskum NMS: Smer stratil, Hlas padol až za Republiku

Transakčná daň zrejme oberá koalíciu o voličov.

  • 2h
Čierny kašeľ je na vzostupe. Sú vakcíny dostupné? Treba sa nechať zaočkovať v dospelosti? (odpovede)
Čína odpovedá Trumpovi, odvetné clá na dovoz z USA zvýši na 84 percent

ČTK a 1 ďalší

Čína odpovedá Trumpovi, odvetné clá na dovoz z USA zvýši na 84 percent

Obchodná vojna USA vs. Čína pokračuje.

  • 48m
reklama