"Sorry, jednorázové příspěvky po porodu nefungují. "
Chýba presvedčivý dôkaz, TFR po týchto príspevkoch išla mierne hore, aj u nás,. aj v Rusku. Otazka je, či to bola kauzalna príčina.
.
"ale když se podíváme do zahraničí, zjistíme, že právě bohaté ekonomiky mívají problémy s porodností. Protiargumentujte mi, pokud máte jak...."
https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/14608-bohate-krajiny-uz-maju-aj-viac-baba.../
.
No a teraz k prorodinnej politike a prečo až na výnimky prakticky všetky vyspele krajiny klesajú pod záchovnú hodnotu TFR 2,1 dieťaťa na ženu. Ekonomicky oveľa výhodnejšia je stratégia DINKs, mať menej detí alebo žiadne znamená menej záväzkov v živote, vyššiu flexibilitu, vyššie možnosti pracovného uplatnenia, neraz aj vyšší dôchodok . Tak je nastavená vykonovo orientovaná kapitalistická spoločnosť. Mať veľa detí ( už viac ako dve) a zodpovedne ich vychovávať nie je výhodné a je na úrovni náročného koníčka.
Ako už som dal odkaz vyššie, ak štát vo vyspelých krajinách pomáha vyrovnať životnú úroveň tých , ktorí majú viac detí a zodpovedne ich vychovávajú , ak pomáha sklbiť prácu a rodinu , tak TFR je bližšie aspoň k tej zachovnej úrovni ako vo vyspelých krajinách, kde sa spolieha na to, že ľudia budú mať deti tak či tak. Dlhodobe má lepšie výsledky čo sa týka počtu detí na ženu Škandinavia a Francúzsko ako krajiny typu Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Taliansko .
Takže ak hľadať nejaké impulzy - tak veľmi zaujímavý a dobrý impulz urobilo Rusko, keď cielene viac podporilo druhé a prípadne ďalšie deti v rodine ako prvé ( s tým, že to prvé majú ľudia väčšinou tak či tak) , išlo z TFR 1,2 dieťaťa na ženu až k 1,7 v priebehu pár rokov, veľmi dobrá bola myšlienka variabilnej materskej, ktorú u nas presadzovala Radičová ,koncept zo škandinávie, nezrealizovala ju , ale zrealizovali ju v ČR a mali menší baby boom, až kým to neskončilo kvôli nenadväzujúcim opatreniam ( nedostatok škôlok a pod) , tam to išlo z 1.2 na 1,5 no a asi najlepšie to robia Francúzi, kde garantuje štát škôlky a snaží sa sklbiť pracu a rodinu množstvom opatrení. Francúzsko balansuje okolo zachovnej úrovne a i po odpočítaní plodnejších často imigrantských menšín ma majorita Francúzska TFR okolo1,7-1,8 dieťaťa na ženu . To u nás nie je ani na Orave...
https://www.cairn-int.info/article-E_POPSOC_568_0001--french-fertility-is-the...
PS:
To sú len moje laické postrehy,, dáta a demografické štúdie o nas kvalitne spracováva infostat , demografické centrum, politici tieto dáta ak chcú bez problémov zistia .
Čo sa týka spracovania prorodinnej politiky, výborne ju mala spracovanú Simona Petrík z PS Spolu . Žiaľ...Ale pozri si, fakt je to podĺa mňa rozumne vyhodnotené
https://stranaspolu.sk/wp-content/uploads/2019/09/spolu-rodinna-politika.pdf...
Keď som sa kedysi bavil o tom s Richardom Sulíkom, demagogicky poukazal na imigrantov a že to tak ako vo Francúzsku robiť nebudeme , Matovič má pronáboženské myslenie presne s tým hurá efektom a la stačí plodiť deti, takže čo čakať ...