Skúste si porovnať českú a slovenskú volebnú kampaň. Tá česká je ostrá,zaujímavá,pútavá,provokačná....
A naša? Pripadá mi to akoby sa našim stranám ani nechcelo bojovať o priazeň občanov.
Položil som si preto otázku prečo? Pre rozlusknutie tejto záhady, treba rozdeliť naše politické strany na parlamentné a mimoparlamentné,keďže tie druhé by dávajú do boja všetky sily , no vzhľadom na výšku finančných možností a ignorácie médií sú často odsúdené na neúspech. Poďme teda k prvej skupine tých "šťastnejších", ktorí vďaka rôznym (aj netransparentným)darom,peniazom zo štátnej kasičky , všímavosti elektronických médií verejnoprávnych ako aj súkromnych majú niekoľkonásobne lepšie štartovacie podmienky pri voľbách. Napriek týmto,alebo možno práve preto nemotivujú voličov ísť k urnám.
Kampaň je suchopárna,heslá na billboardoch typu " ja som pre ľudí,za Slovensko" sú dôkazom,čo si parlamentné strany myslia o občanoch tohto štátu. Strany sa tvária akoby už chceli mať za sebou,prajú si nech už príde ten júnový deň "D" a tak ako celých posledných 20 rokov si rozdelia kreslá a stoličky, a budú sa starať o svoje blaho a blaho mecenášov...Tento stav, že väčšina ľudí je natoľko znechutaná, dezoriontovaná z toho čo sa tu deje, že nechodí k voľbám je pre naše "etablované" strany darom z nebies.
Dovolím si dokonca povedať,že by boli úplne spokojní, keby voliť nechodil nik okrem ich členských základní a samozrejme verných štátnych úradníkov, to by mali istotu,ako to skončí ďaleko dopredu zaistetenú.
Chcem týmto naznačiť, že ak chceme naďalej žiť v demokratickej krajine so všetkým , čo k tomu patrí:
musí -1, tu začať fungovať férová súťaž politick strán(bez volebných kaucií,s rovnakým mediálnym priestorom pre všetkých vo verejnoprávnych médiách)
-2,obnoviť sa občianska kontrola a spoločnosť ako taká, a to zo spodu smerom nahor,treba sa vrátiť k novembrovým ideálom spred 20 rokov a tie žiadať od našich zastupiteľov ako nutnú podmienku.
No najmä treba ísť 12.6. k voľbám a nedať sa odradiť nezmyslami typu "prepadnuté hlasy" .
Na výber je, keby v roku 2006 prišlo k voľbám tých 1 936 600 občanov, ktorí ostali podľa Štatistického úradu doma tak by možno dnes Slovensko vyzeralo trocho inak,možno aj krajšie.