Rovnako ako nás, ľudí, aj tieto vzácne rybky trápia rôzne choroby. Vírusy, baktérie,parazity, huby, plesne. Všetko môže spôsobiť ochorenie u týchto rýb.
Aj keď Bojovnica patrí medzi odolnejšie druhy, v zlých životných podmienkach sa ani jej choroby bohužiaľ nevyhnú. No a aký je najlepší spôsob, aby sme chorobe predišli? Predsa, PREVENCIA!
V tomto sa článku sa dozviete pár typov, ako ochrániť zdravie Vašej akváriovej obľúbenkyne.
POZOR NA TO, KOĽKO A ČOHO NAKUPUJETE
Ako býva zvykom, hlavne začiatočníci robia najčastejšiu chybu - "Kúpim každú rybku, ktorá sa mi zapáči". Dochádza tak k prerybneniu akvária a nastáva veľký problém.
V takomto akváriu sa veľmi rýchlo hromadia škodlivé látky vo vysokých koncentráciách, najmä zlúčeniny dusíka. To spôsobuje, že ryby o seba "zakopávajú", voda je "vydýchaná", rovnako ako sa vydýcha vzduch, keď je v jednej malej miestnosti príliš veľa ľudí. Nie je to príjemné ani nám ľudom a rovnako ani rybám. Aj oni potrebujú dostatočný kľud, a ten nemajú ak sa ich v akváriu nachádza príliš mnoho.
AJ DEZINFEKCIA JE DOLEŽITÁ
Používané pomôcky ako sú napríklad sieťky, odchytové zvony pokiaľ možno neprenášajte medzi jednotlivými nádržami bez predošlej dezinfekcii.
Pomôcky treba vždy dôsledne dezinfikovať, najmä ak prišli do styku s chorou rybou.
NEZABÚDAJTE ANI NA VHODNÚ POTRAVU
Správna výživa, čiže pestrá a bohatá strava je základom dobrého zdravotného stavu Vašich rýb. Je vhodné pravidelne striedať rôzne značky potravy, ryby tak dostávajú širšie spektrum vitamínov a minerálov.
Na druhej strane je však veľmi dôležité tieto rybky neprekrmovať. V praxi to znamená kŕmiť viac krát denne , ale po menších dávkach. Ak zvyšuje nejaké nadbytočné krmivo , treba ho radšej odsať.
Nahromadené zbytky totiž vedú ku zvýšeniu obsahu odpadových látok, nadmernému rastu rias a v nekonečnom dôsledku k znečisťovaniu celého akváriá.
VYVARUJTE SA CHOROBÁM
Aj keď sa o rybky starostlivo staráme , môže sa stať, že v akváriu prepukne choroba. Vtedy je najdôležitejšia diagnóza. Mnohé z chorôb sa často kombinujú, a preto je najlepšie nechať presné určenie diagnózy na zverolekára.
Podrobnejšie informácie o chorobách Betty Splendens nájdete na stránkach:http://www.fishbase.org/ a http://www.aquar.cz.
Sleduj aj našu stránku na facebooku : https://www.facebook.com/pages/Betta-Splendens/804453172948039?ref=aymt_homepage_panel