Mačku či psa?

Ak ste už pevne rozhodnutí, že si chlpáča do rodiny zaobstaráte, pravdepodobne už máte akú-takú predstavu o tom, či to bude psík, alebo mačička. Ak však stále váhate, v tomto článku a dozviete pár základných detailov ohľadom starostlivosti o tieto zvieratá, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)
Priateľova pudlíčia dôchodkyňa Sisinka :)
Priateľova pudlíčia dôchodkyňa Sisinka :) (zdroj: oddo)

Kŕmič: v mačkárskom (a pravdepodobne i psíčkarskom) slangu človek, ktorého zvieratká považujú za nekonečnú zásobu rôznych maškŕt ;)

Mohlo by sa zdať, že ako kŕmička dvoch mačiek budem v tomto článku zaujatá, no keďže mám rovnako rada aj psíkov, pokúsim sa tomu vyhnúť ;) a porovnať podľa môjho názoru najvýraznejšie výhody a nevýhody psíkov a mačičiek z pohľadu chovateľa, resp. kŕmiča. Nebudem brať do úvahy rozdiely v povahách, ale pokúsim sa všetky informácie zovšeobecniť - aj napriek tomu, že sama vlastním mačkopsa, t.j. mačku s mnohými psími povahovými vlastnosťami :)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pes

+ Vo všeobecnosti ide o najoddanejšie domáce zviera. Keď sa vám podarí vybudovať si s ním intenzívny vzťah, do smrti bude na vás naviazaný.
+ Pes dokáže zastávať veľké množstvo funkcií - maznáčik, dokonalý pes-obranár ;), lovec kadejakej hávede (s rizikom, že niekedy donesie králika zo susednej záhrady ;), pracovný pes, športovec... Skrátka, každý si nájde to svoje :) Netreba však zabúdať, že aj strážny pes potrebuje veľa lásky a v žiadnom prípade nemôže stráviť život na reťazi, hoci aj desaťmetrovej.
+ Poslušnosť psov je u dobre vychovaných jedincov až pozoruhodná. Exitujú psíci, ktorí splnia váš príkaz, aj keby to znamenalo skočiť do studne bez vody. Svojho pána si psík ochraňuje najlepšie, ako vie a môžete sa naňho vždy a všade spoľahnúť.
+ Pre športovcov, alebo naopak - ľudí s nadváhou, je pes ideálny spoločník na tréningy spojené s venčením. Väčšina plemien (ohliadnuc od psích dôchodcov) je pri naháňaní a behaní takmer neunaviteľných, takže vám pomôžu udržať si skvelú (hoci nie psiu ;) kondíciu.
+ Pes je skvelé zvieratko ku deťom - pokiaľ má dobrú výchovu, nechá si vopchať hoci aj prst do oka, no neublíži (berte prosím obrazne, na vašom chlpáčovi prosím neskúšať ;). V záujme dobrého vycvičenia chlpáča je však najmä u väčších a tzv. "bojových" plemien (s týmto označením nesúhlasím) potrebná ruka skúseného kynológa - či už v podaní kŕmiča, alebo aspoň pri pravidelnej návšteve tzv. cvičáku.

SkryťVypnúť reklamu

- Najväčšou nevýhodou pri chove psíka je fakt, ktorý zavážil pri výbere aj u mňa - psa treba pravidelne, aspoň dvakrát denne, venčiť. Nezáleží na rase - psíka rozhodne nemožno držať len v byte či za plotom domu, nech je to vlčiak alebo čivava. Osobne mi trhá srdce, keď vidím psa priviazaného v dome na reťazi, ktorý sa odtiaľ v tých lepších prípadoch dostane raz za dva dni na prechádzku. Pes je zviera, ktoré s ohľadom na jeho súčasné i budúce zdravie skrátka musíte brávať na prechádzky - či je zima, či je leto, či je 40 stupňov alebo mráz a veterná smršť...
- Vyššie finančné náklady sa prejavujú najmä u väčších plemien psov a vo veľkej miere závisia od prístupu chovateľa (bohužiaľ, niektorí nezodpovední chovatelia majú mesačné náklady na vlčiaka menšie ako ja na štvorkilovú mačku :( ). Podrobným rozborom krmív, veterinárnej starostlivosti a spol. sa budem venovať v ďalšom článku. Pre začiatok - musíte rátať s výdavkami najmä na krmivo (tie ostatné sú oproti nim zanedbateľné). Malý pes toho veľa nezožerie, no väčšie rasy od kokeršpaniela, počnúc rôznymi druhmi teriérov a končiac ovčiakmi a dogami (skrátka psy s hmotnosťou nad 20 kg) sú schopné do seba napratať aj pol kila krmiva denne. Ak plánujete kŕmiť značkami ako Tesco, Hypernova, Carrefour 1-tka a spol. (čo osobne odsudzujem - neskôr sa dozviete prečo), nie je to až taká katastrofa. Ak však počítate s cenou za kilo krmiva MINIMÁLNE 100 Sk (čo je ešte veľmi lacné), poriadne vám to naruší rozpočet. Ešte poznámka - psa nemožno kŕmiť výlučne ľudskou stravou, takže argument "kde sa najedia štyria ľudia, naje sa aj pes" neobstojí ;)

SkryťVypnúť reklamu

Mačka

+ Mačky majú jednoducho vlastný rozum, ktorý niektorí ľudia s predsudkami označujú ako zákernosť, podlízavosť a pod. Mačka dokáže byť tým najmaznavejším stvorením na svete, no keď raz nemá náladu, k ničomu ju neprinútite. Niekde som čítala veľmi zaujímavý názor, s ktorým sa stotožňujem - mačku nemožno vycvičiť, s mačkou možno uzavrieť len tichú dohodu :) V zásadných veciach vás cicúch počúvať bude, no neočakávajte, že bude reagovať na príkazy typu sadni, ľahni a spol. Mne osobne je táto ich svojhlavosť sympatická, preto ju zaraďujem medzi výhody ;)
+ Mačku nemusíte vôbec venčiť (opäť argument, ktorý v mojom prípade rozhodol). Na rozdiel od psa je možné mačky (pokiaľ neboli predtým dlhodobo zvyknuté len na divoký spôsob života) držať výlučne v byte. Obe moje mačky sú bytové, ani jedna nevyzerá byť nešťastná a keď som párkrát robila pokusy ísť na prechádzku, jedna z mačiek sa úpenlivo dožadovala návratu do vchodovej brány ;) Výhodou je, že mačku bezproblémovo naučíte chodiť na mačací záchod, ktorý pri správnej údržbe vôbec nepáchne.
+ Mačku netýrate, ani keď ju držíte v jednoizbovom byte. Svoj životný priestor si totiž dokáže niekedy aj strojnásobiť lozením po skriniach a zákutiach, o ktorým sa nám ľuďom ani len nesníva :) Môžem teda povedať, že pokiaľ nemáte v záujme mačku držať v klietke (akokoľvek veľkej), viete jej poskytnúť dostatok miesta pre šťastný život.
+ Náklady na krmivo sú opäť v závislosti od veľkosti mačky a značky krmiva vo všeobecnosti nižšie ako u psa. Preto nie je také nákladné kŕmiť kvalitným krmivom, ktorého používania sa na zvieratku viditeľne prejavuje (platí pre mačky aj psov).
+ Na tomto mieste musím vyvrátiť mýtus o tom, že mačky sú špinavé zvieratá, a tak prenášajú choroby. Každá mačka (vynímajúc dlhosrsté, výlučne domáce plemená) sa o svoju hygienu stará omnoho lepšie, ako ktorýkoľvek človek. Riziko nakazenia rôznymi chorobami je také isté ako u psov, pričom jediným rizikovejším faktorom ostáva toxoplazmóza. Tú je však možné u mačky vyšetriť a aj v prípade, že sa potvrdí, pri dodržiavaní základných zásad čistoty sa nemôžete nakaziť. Ľudovo povedané - ak sa nebudete mačke hrabať holými rukami v záchode a po čistení si budete ruky poctivo umývať, je riziko nakazenia presne také isté, ako z ktoréhokoľvek tepelne opracovaného hovädzieho mäsa (keďže toxoplazmóza sa spoľahlivo ničí len premrazením pri teplote -20 stupňov počas 48 hodín). Okrem iného, poznám ženu, ktorá depozitovala mačky počas tehotenstva (t.j. starala sa o túlavé mačky čakajúce na nových majiteľov), jedinou zmenou bolo, že záchodíky čistil manžel a porodila krásne zdravé bábätko.

SkryťVypnúť reklamu

- Mačka v žiadnom prípade nie je vhodná ako detská hračka (čo síce nie je ani pes, ale u mačky to platí dvojnásobne). Ak sa jej správanie kŕmiča nepáči (ťahanie za chvost, vykrúcanie inak veľmi krehkého telíčka a pod.), dá to pazúrikmi jasne najavo ;) Dá sa tomu čiastočne predísť strihaním pazúrikov (v žiadnom prípade nie ich odstránením!), no v záujme bezpečnosti mačku odporúčam len k deťom, ktorým už možno vysvetliť, čo zvieratku robiť môžu a čo nie.
- Mačka síce prespí približne 18 hodín denne, no nie vkuse. Mňaukadlá spia väčšinou vtedy, keď ich kŕmiči nie sú prítomní, a potom začína ródeo ;) V závislosti od povahy sa mačičky dožadujú vašej pozornosti rôznym spôsobom - mňaukajú, maznajú sa, behajú, skáču a pod. Pripravte sa preto, že pokiaľ máte doma len jednu mačku, musíte si na ňu nájsť dostatok času, inak sa vám to vypomstí častými "reklamáciami" uprostred noci a v podobných najmenej vhodných časoch.
- Mačka na rozdiel od psa vylezie aj na tie najvyššie miesta. Z toho dôvodu je takmer nutné zasieťovať všetky okná, ktoré v prítomnosti mačky otvárate. To, že mačka z okna nevypadne, je opäť len mýtus, vďaka ktorému mnohé mňaukadlá už prišli o život :((
- Veľkou nevýhodou nekastrovaného kocúra je značkovanie, ktorým si ohraničuje svoje teritórium v čase pohlavnej dospelosti. Značkovací moč páchne naozaj veľmi intenzívne, preto sa v prípade nechovných bytových kocúrov jednoznačne odporúča kastrácia vo veku cca 1,5 roka. Značkujú aj niektoré mačičky, no ich značkovací moč obvykle nepáchne tak silno a celkovo ide o pomerne zriedkavý jav.

Zhrnutie

Na základe najdôležitejších kritérií by som výber medzi psom a mačkou zhrnula nasledovne:
Pes je vhodný pre ľudí, ktorí majú naňho dostatok času i energie, pre tých, ktorí chcú toho najoddanejšieho spoločníka na svete, do domácností s deťmi a pre ľudí, ktorí si môžu dovoliť na psíka obetovať istý nezanedbateľný obnos peňazí každý mesiac.
Mačka je vhodná pre tých, ktorí nemajú čas alebo vyhovujúci zdravotný stav na každodenné venčenie, ďalej pre ľudí, ktorí majú záujem o spoločníka s "vlastnou hlavou", ktorý sa mazná, no zároveň chce mať niekedy od kŕmičov pokoj, pre tých, ktorí majú malé priestory vhodné na chov zvieratka, no napriek tomu po ňom túžia.


V ďalšom článku sa budem venovať už len výlučne mačičkám, keďže v chove psíkov nie som taká zbehlá, aby som si mohla dovoliť radiť ostatným. Teda, odborník nie som ani v oblasti chovu mačiek ;), no rada sa s vami podelím o skúsenosti získané pri dvoch chlpatých mňaukajúcich klbkách :) Zatiaľ budem rada, ak sa v diskusii vyjadríte, ktoré zo zvierat je vám sympatickejšie a prečo.

Eva Dobríková

Eva Dobríková

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Mladá, krásna, inteligentná a s obrovským zmyslom pre humor ;)) Na internete vystupuje pod nickom Evušik. Zoznam autorových rubrík:  Čo ma štvePostrehyZvieratáOsudová reportážSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu