Prečo stojí psík z útulku 600 Sk?

Viackrát som sa už v rôznych diskusiách stretla s otázkou, prečo sa za zvieratko z útulku platí poplatok. Nie som síce prevádzkovateľom ani zamestnancom nijakého útulku ani depozitu, no poznám dôvody týchto dobrosrdečných a obetavých ľudí (okrem istých výnimiek), o ktoré by som sa s vami chcela podeliť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Prečo by mal záujemca o zvieratko platiť, keď vlastne robí útulku, resp. depozitu službu a "odbremeňuje" ho od nechceného zvieraťa? Odpoveď sa pokúsim zrhnúť do troch jednoduchých bodov:
1. veterinárne poplatky: Väčšina zodpovedných útulkov si účtuje do preberacieho poplatku za zvieratko len reálne poplatky za veterinárne úkony, ktoré psík či mačička absolvovali. Práve kvôli týmto sumám sa môže preberací poplatok vyšplhať až na 500-600 Sk - len obyčajné kompletné očkovanie a odčervenie u mačky stojí okolo 400 Sk, u psov sú ceny ešte vyššie. Ak zvieratko prekonalo nejakú chorobu, príp. úraz, cena priamoúmerne rastie (hoci mnohí prevádzkovatelia útulkov si tieto mimoriadne náklady hradia sami).
2. preverenie záujemcu: Teraz budem mať otázku ja na vás, záujemcov o malého chlpáča. Ak nie ste ochotní zaplatiť pár stovák pri preberaní svojho budúceho domáceho miláčika, čo budete robiť, ak zvieratko ochorie a bude ho musieť liečiť veterinár? Vyhodíte ho na ulicu, necháte chorobe podľahnúť? Plánujete ho kŕmiť zvyškami od stola a ak sa nezvýši, bude hladovať? Beriete živého tvora iba ako hračku, za ktorú sa neoplatí dať 500 korún? Odpovedali ste na niektorú z otázok áno? Potom sa o žiadne zvieratko zaujímať nemusíte, nijaký slušný útulok (v ktorom pracujú ľudia s láskou ku zvieratám) o to nestojí.
3. zneužívanie zvierat: V prípade umiestňovania zvierat bez akéhokoľvek poplatku nie je možné nijako zaručiť, že nebudú psy alebo mačky využívané na pokusy, tzv. "psie klobásy" a ako materiál pre tzv. "kožkárov", ktorí sa bohužial stále početne vyskytujú (a to nielen v rómskych osadách). Preberací poplatok je preto pomerne jednoduchý spôsob, akým je možné zistiť spoľahlivosť budúceho majiteľa zvieratka.
Stále máte pochybnosti, otázky? Pýtajte sa v diskusii, rada odpoviem a ak moje vedomosti stačiť nebudú, rada požiadam o vyjadrenie zodpovedných. Život každého osvojeného zvieratka za to stojí.

Eva Dobríková

Eva Dobríková

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladá, krásna, inteligentná a s obrovským zmyslom pre humor ;)) Na internete vystupuje pod nickom Evušik. Zoznam autorových rubrík:  Čo ma štvePostrehyZvieratáOsudová reportážSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu