Hackeri vs. crackeri alebo mea culpa

Nedávno som písala článok o prieniku hackerov do systému Národného bezpečnostného úradu. Na základe reakcií v diskusii a poznámky priateľa ;) som sa rozhodla uverejniť malú opravu a uviesť fakty na správnu mieru. Súhlasím totiž s jedným z diskutujúcich - to, že verejnosť pojmy hacker a cracker nerozlišuje, neznamená, že sa to spoločnosť (a teda aj ja ;) prostredníctvom osvety nemôže naučiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)
Obrázok blogu
(zdroj: freefoto.com)

Pojem hacker je naozaj veľmi široký a nie každý, koho označíme ako hackera, musí byť nutne zločineč. Práve naopak. Vo všeobecnosti je to človek, ktorý je na základe svojich zručností, rozsiahlych vedomostí a taktiky schopný preniknúť do systému a získať informácie bez autorizovaného prístupu k nim. Toľko poučka.

Ďalej sa hackeri delia na štyri podstatne rozdielne skupiny:
White hat: označuje hackera, ktorý preniká do systémov bez prístupových práv, no bez akýchkoľvek zlých úmyslov. White hats (biele klobúky) obvykle pomáhajú zlepšovať bezpečnosť systémov tak, že sa ich snažia "nabúrať" a tým vyhľadávať chyby v zabezpečení. Ďalej o nich informujú prevádzkovateľa servera, ktorý môže dané chyby odstrániť.
Blue hat: označuje firmy alebo jednotlivcov, ktorých si organizácie oficiálne objednávajú na testovanie bezpečnosti svojej siete, dát a pod. Spomínané spoločnosti alebo jednotlivci na tieto účely využívajú tzv. penetračný test, nazývaný tiež etické hackovanie, ktorého cieľom je preniknúť do systému a nájsť bezpečnostné diery. Na Slovensku som gúglením našla napr. firmy Pantheon Technologies alebo DCIT Consulting .
Grey hat: predstavuje rozhranie medzi White hat a Black hat. Je to hacker s nejednoznačnými zásadami , t.j. nevylučuje sa uňho záškodnícka činnosť.
Black hat: označovaný tiež ako cracker. Označuje "záškodníka", ktorý preniká do cudzích systémov bez vedomia majiteľa alebo správcu, a to nie za účelom vyhľadania a odstránenia chýb v bezpečnosti. Jeho motívom môže byť snaha o krádež duševného vlastníctva , poškodenie cieľového subjektu, krádež hesiel ku užívateľským a administrátorským účtom, ako aj kódov ku kreditným kartám a pod.

Vzhľadom na tieto informácie si dovoľujem judasha, ktorý sa k útoku na NBÚ hlási, označiť za crackera. Upozornil síce prostredníctvom svojho článku na chyby v zabezpečení úradu (ktoré boli naozaj neospravedlniteľné), no zároveň sa priznáva ku krádeži cca 20 GB dát. Za "pomocníka" pri odhaľovaní bezpečnostných chýb v systéme NBÚ ho teda rozhodne považovať nemôžem.

Zdroj informácií: Wikipedia

Eva Dobríková

Eva Dobríková

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Mladá, krásna, inteligentná a s obrovským zmyslom pre humor ;)) Na internete vystupuje pod nickom Evušik. Zoznam autorových rubrík:  Čo ma štvePostrehyZvieratáOsudová reportážSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu