
Pojem hacker je naozaj veľmi široký a nie každý, koho označíme ako hackera, musí byť nutne zločineč. Práve naopak. Vo všeobecnosti je to človek, ktorý je na základe svojich zručností, rozsiahlych vedomostí a taktiky schopný preniknúť do systému a získať informácie bez autorizovaného prístupu k nim. Toľko poučka.
Ďalej sa hackeri delia na štyri podstatne rozdielne skupiny:
White hat: označuje hackera, ktorý preniká do systémov bez prístupových práv, no bez akýchkoľvek zlých úmyslov. White hats (biele klobúky) obvykle pomáhajú zlepšovať bezpečnosť systémov tak, že sa ich snažia "nabúrať" a tým vyhľadávať chyby v zabezpečení. Ďalej o nich informujú prevádzkovateľa servera, ktorý môže dané chyby odstrániť.
Blue hat: označuje firmy alebo jednotlivcov, ktorých si organizácie oficiálne objednávajú na testovanie bezpečnosti svojej siete, dát a pod. Spomínané spoločnosti alebo jednotlivci na tieto účely využívajú tzv. penetračný test, nazývaný tiež etické hackovanie, ktorého cieľom je preniknúť do systému a nájsť bezpečnostné diery. Na Slovensku som gúglením našla napr. firmy Pantheon Technologies alebo DCIT Consulting .
Grey hat: predstavuje rozhranie medzi White hat a Black hat. Je to hacker s nejednoznačnými zásadami , t.j. nevylučuje sa uňho záškodnícka činnosť.
Black hat: označovaný tiež ako cracker. Označuje "záškodníka", ktorý preniká do cudzích systémov bez vedomia majiteľa alebo správcu, a to nie za účelom vyhľadania a odstránenia chýb v bezpečnosti. Jeho motívom môže byť snaha o krádež duševného vlastníctva , poškodenie cieľového subjektu, krádež hesiel ku užívateľským a administrátorským účtom, ako aj kódov ku kreditným kartám a pod.
Vzhľadom na tieto informácie si dovoľujem judasha, ktorý sa k útoku na NBÚ hlási, označiť za crackera. Upozornil síce prostredníctvom svojho článku na chyby v zabezpečení úradu (ktoré boli naozaj neospravedlniteľné), no zároveň sa priznáva ku krádeži cca 20 GB dát. Za "pomocníka" pri odhaľovaní bezpečnostných chýb v systéme NBÚ ho teda rozhodne považovať nemôžem.
Zdroj informácií: Wikipedia