
Podľa NBÚ neboli hackermi odcudzené nijaké dáta s povahou citlivých, či dokonca utajených informácií. 20 GB ukradnutých dát, ktoré hackeri avizujú v článku opisujúcom priebeh útoku, však svedčí o jednej veci. A tou je stará známa snaha ututlať všetko, čo by mohlo poškodiť povesť štátnej inštitúcie.
Nad tým, že na prístup ku dátam NBÚ stačilo hackerom vyskúšať jeden z najjednoduchších typov hesiel (nick123), ktoré používa väčšina "ružových bábik" na Azete, sa pozastavovať nebudem. Predsa len - na Slovensku na hackerské útoky zvyknutí nie sme a vzhľadom na to, že utajené informácie sú podľa vyjadrení NBÚ umiestnené na izolovanej sieti, sa naozaj nič katastrofálne nestalo. Mrzí ma však prístup úradu. Čo takto si priznať chybu?
Či už ide o nevinné zamestnanecké mailiky, alebo prísne tajné dáta - v prípade inštitúcie s názvom Národný bezpečnostný úrad by bolo trochu snahy o zabezpečenie na mieste. Ak však už došlo k úspešnému útoku, nezaškodilo by svoju chybu napraviť. Nechcem prácu hackerov obhajovať, ale v zahraničí je už bežnou praxou, že napadnutá organizácia útočníkov vyhľadá - no nie kvôli zatknutiu (okrem výnimočných prípadov ohrozujúcich bezpečnosť firmy či štátu), ale kvôli konzultáciám ohľadne zvýšenia bezpečnosti dát.
Samozrejme, v prípade útoku na NBÚ nejde o dlhodobo organizovaný útok využívajúci skryté chyby v bezpečnostnej ochrane. Ide iba o využitie ľudskej nevedomosti a hlúposti. No trochu sebareflexie a snahy o sebazlepšovanie by od "vrchnosti" Národného bezpečnostného úradu nezaškodilo.