Parný vlak Smer SSD sa nám po voľbách rozbehol, strojmajster Fico prihadzuje pod kotol koľko vládze a zrejme mu k prechodu na vyššiu úroveň chýba už len širokorozchodná trať. Nie je týždňa čo by sa občanovi Slovenska neurobilo nevoľno z toho čo dáva na stôl súčasná vláda. Už keď si myslíme, že dosiahli strop alebo skôr dno, o týždeň zistíme, že ani zďaleka. Zmena trestných kódexov v prospech našich ľudí s následným navýšením miezd členom exekutívy cez paušálne náhrady bol len rozbeh. Následne sme boli ako občania postavení pred konsolidáciu, ktorá v skutočnosti žiadnou konsolidáciou nie je. Už nech pozerám na to z akéhokoľvek uhla vidím to tak, že tejto vláde je Slovensko a jeho občania úplne viete kde. Fico si po neúspešnom úniku na Ústavný súd SR konečne zabezpečil beztrestnosť, ošetril sa na starobu doživotnou rentou a v Chorvátsku si vyhliadol vilu, kde bude na lehátku obrábať svoju čakateľku. Kým sa ale na ten zaslúžený dôchodok odoberie má pre nás pripravené ešte nejaké balíčky. Sú to nielen dobre známe nesystémové balíčky sociálne ale aj balíčky, ktoré potláčajú demokratické princípy a poškodzujú demokraciu ako takú. Keď som si v sobotných dialógoch vypočul najdlhšie pôsobiaceho premiéra, ktorý pre Slovensko urobil tak málo, pri záverečnej otázke k nedeľňajšiemu výročiu boja za slobodu a demokraciu povedal, že podľa neho treba zmeniť politický systém na Slovensku, som ako právnik, ktorý sa tejto téme venoval už niekedy na fakulte zbystril zmysly.
Fico spojil v pár vetách k zmene volebného systému tri navzájom nesúvisiace veci, ktorými sú existujúci počet politických subjektov, percentuálna výška kvóra potrebná na vstup do parlamentu a taktiež zmenu výšky volebnej kaucie zo súčasných 17 000 na pol milióna Eur. Ja viem, že mnoho občanov tejto problematike do hlbšej miery nerozumie. Aj na Horehroní som počúval a stále počúvam od množstva ľudí, že načo nám je toľko strán. To je naratív, na ktorý ako správny populista počúva aj Fico. Počet politických subjektov je proste demokracia ako taká. Keď sa dáte dokopy ľudia s rovnakým presvedčením, hodnotami či záujmami môžete si vytvoriť napr. občianske združenie. Keď máte podobné nielen spomenuté atribúty ale aj politické presvedčenie a máte ambíciu ovplyvňovať veci verejné, nuž tak si založíte a zaregistrujete v zmysle platnej legislatívy politickú stranu alebo hnutie. Je potrebné dodať, že pokiaľ chcete ovplyvňovať veci na celoštátnej úrovni nemáte inú možnosť ako ísť cestou politickej strany alebo hnutia. Teda buď si založíte vlastný subjekt alebo sa k niekomu pridáte. Je úplne cez čiaru aby štát, ktorý je navonok demokratický, má demokratickú ústavu a je viazaný mnohými medzinárodnými zmluvami zakazoval alebo nejak direktívne určoval, kto a či vôbec si môže založiť politickú stranu. Samozrejme odhliadnime od toho, že by to mal byť subjekt, ktorý hlása napr. rasovú nadradenosť či iné extrémne prípady. Na vyššie spomenutú možnosť založiť si vlastný politický subjekt naväzuje aj výška kaucie, ktorú strany skladajú keď majú ambíciu kandidovať do NR SR. Pokiaľ by táto suma mala byť enormne vysoká, mnohé subjekty ba dokonca väčšina by sa tejto politickej súťaže nemohla zúčastniť. Poviem príklad, skončíte strednú školu, ste svedomitý študent a pripravujete sa na prijímacie skúšky na univerzitu ale tá má podmienku, že sa nemôžete zúčastniť prijímacieho konania, pokiaľ nezložíte kauciu, ktorá je pre vás osobne nepredstaviteľná suma, a ktorá v prípade, že by vám chýbali hoci aj len 2 body prepadne v prospech tejto univerzity. Kruté? A to si povedzme, že správa vecí verejných vrámci parlamentnej demokracie a jej nástroja parlamentu nemá byť elitný klub ani prestížna univerzita, je to súbor procesov riadenia štátu ku ktorému má mať prístup každý, kto spĺňa ústavné podmienky, ktorými sú vek a štátne občianstvo. Nič viac nič menej.
Robert Fico chce krokom zvýšenia kvóra na 7% len zabetónovať jemu osožný status quo. Nepomohlo by to nikomu len terajším veľkým politickým subjektom a najmä Smer-u. Volebnou kauciou pol milióna by zničil menšie pracovité a rastúce subjekty, ktoré by sa nemohli zúčastniť parlamentnej politickej súťaže, a aj prostredníctvom ktorej si robia politickú reklamu a ponúkajú svojim potenciálnym voličom svoj obsah. Ďalšia legitímna otázka z Ficovho náčrtu, ktorá z toho plynie je financovanie politických strán zo strany štátu. Samozrejme každé voľby ukazujú, že financovanie zo súkromných zdrojov je deravé ako ementál, ukážkovo nám to predviedla odnož Smer-u, Hlas. Chcem ale poukázať na financovanie zo štátneho, teda peňazí nás všetkých, otvorenie tejto otázky je podľa mňa na mieste nakoľko súčasný stav aj vzhľadom na vyššie skutočnosti nie je nastavený prodemokraticky. Teraz je deliaca čiara pre obdržanie príspevku od štátu na politickú činnosť 3%. Nie je tam žiadne ale, žiadny predpoklad, že či tá strana bude rásť bude na politickom nebi 30 rokov alebo chce zostať len menšou možno viac regionálnou stranou. Všetky tieto premenné je potrebné zohľadniť. Prečo? Nuž preto, že keď si teda založíte nejakú stranu a robíte veci na kolene, na úkor rodiny a voľného času ale rastiete či už v poznateľnosti alebo voličskom elektoráte, tak pri fungujúcej a zdravej demokracii by vám štát mal pomôcť práve v tomto štádiu vašej politickej činnosti.
My to to máme ale naopak. Povedzme si príklad, máme politický subjekt, ktorý od vzniku tlačia buldozérom oligarchovia, zlodeji z kupónovej privatizácie, mafia, predseda zháňa milióny vlastnou hlavou, a tento subjekt už v prvých voľbách dokáže Slovensko oblepiť bilbordami a so svojím majstrom poriadkom prevziať elektorát pasienkových babiek demokratiek. Môže tak urobiť lebo na to má. To je ten spomenutý problém s tým súkromným financovaním, ktorého modus operandi opajcli mládenci z Hlasu, však nakoniec sa v tom Smere niečomu priučili. No a teraz si zoberme, že tento subjekt sa nám s vysokými percentami dostane do NR SR. Čo spravíme my ako štát? No nakŕmime ich ďalšími miliónmi v podobe príspevku na politickú činnosť a nakŕmime ich znova o štyri roky a tak stále dokola. Je toto šťastné pre demokraciu? Podľa mňa nie. Pretože tí malí sa tam stále lopotia, snažia, robia to čestne na kolene ale tým nedáme nič lebo vo voľbách získali napr. len 2,93%. Je úplne jedno, že takýto mimoparlamentný subjekt má ďaleko viac členov ako percentuálne väčšie politické subjekty, ktoré sú v parlamente. Proste im nedáme veď nech zaniknú, my budeme ďalej štátnymi miliónmi štopkať len veľkých a to bez ohľadu či je ich politická činnosť dobrá, morálna alebo zmysluplná pre Slovensko a ich občanov. Tento kľúč bude treba určite poopraviť, pretože veľké strany majú príspevok od štátu ako biznismodel a to nemá s demokraciou nič spoločné.
Viete čo ma ako občana vyrušuje? Vyrušuje ma ohlušujúce ticho zo strany Progresívneho Slovenska, ktoré k tejto vážnej a pre demokraciu na Slovensku zásadnej otázke ostalo ticho. Mňa ako človeka, ktorý ich dôverne pozná ich nečinnosť neprekvapuje.
V nedeľu si pripomíname dôležitý míľnik, ktorým je 17. november 1989, deň kedy boli študenti na pražskom námestí hrubo potlačení štátnou mocou len preto, že chceli žiť slobodne v demokratickom zriadení. Aj napriek tomuto šrámu na duši sa v roku 2024 nájde predstaviteľ strany Hlas, dokonca jej predseda, toho času minister najväčšieho rezortu, ktorý disponuje silovou zložkou, posadí sa pred kameru a nahrá akési videjko. Videjko, v ktorom verbálne napadol mladých študentov gymnázia, ktorí si na mieste k tomu adekvátnom t.j. na večierku, urobili v maskách žart podľa mňa ani nie tak z dôchodcov ale zo situácie, ktorú na Slovensku dlhodobo žijeme. Najnekompetentnejší minister vnútra, ktorému sa mimochodom rozpadá policajný zbor a ktorý sa falošne v pásikavom obleku s karafiátom podsúva tým najzraniteľnejším teda seniorom sa musel ako inak zastať svojich voličov. Ja sa len divím, že koľko má tento mladý muž času aby sa ako minister rezortu, ktorý mu padá na hlavu a ktorý evidentne nezvláda vyjadroval k takýmto okrajovým témam. Jeho mladučký spolustraník, ktorý má k veku spomínaných študentov vekovo ešte bližšie dokonca podal trestné oznámenie. Žasnem. Som presvedčený, že zo stola to musí zhodiť už vyšetrovateľ. Nakoniec na kartóne mali študenti uvedený citát istej pani, ktorá explicitne trvala na tom, že "ona miluje Fica" tam musí byť napísané. No tak to tam napísané bolo.
Priatelia aj keď ja osobne nie som človek protestov, situácia je vážna a v nedeľu by sme mali pokojne vyjsť do ulíc. Ja budem na námestí v Banskej Bystrici a ako aktívny občan pomôžem so zberom podpisov pod petíciu Stačilo Fica organizovanú Demokratmi. Pretože si myslím, že v tejto situácii je to správny krok a len zhromažďovať sa na námestiach je málo.
Držme si palce a hovorme si navzájom pravdu.