Medzi dôsledky rýchleho životného tempa patrí nepochybne možnosť internetového predaja a nakupovania. Výnimkou v tomto smere nie je ani farmaceutický priemysel. Slovenská legislatíva definuje a umožňuje internetový výdaj liekov už viac ako 10 rokov. Podľa zákona č.362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže internetový výdaj liekov zabezpečovať iba držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni, teda zjednodušene povedané, internetový predaj liekov musí byť viazaný na kamennú lekáreň.
Týmto spôsobom sú dostupné len lieky registrované na území SR, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. Podobne to zákon definuje aj v prípade zdravotníckych pomôcok. Zatriedenie liekov podľa viazanosti na lekársky predpis môže byť v jednotlivých členských štátoch odlišné. Z toho vyplýva povinnosť internetových lekární dodržiavať podmienky konkrétnej krajiny. Príkladom je gél na liečbu akné s účinnou látkou benzoylperoxid, ktorý je na Slovensku viazaný na lekársky predpis, ale v susednej Českej republike je dostupný bez predpisu. Daný liek preto na územie SR nesmie byť internetovou lekárňou vydaný, v opačnom prípade ide o porušenie legislatívy daného štátu.
Niekedy bolo náročné rozpoznať dôveryhodnosť internetovej stránky lekárne, ale v súčasnosti je indikátorom legálnosti logo s hypertextovým odkazom (Obrázok 1). To znamená, že jedným klikom budeme presmerovaní na webovú stránku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), kde je zoznam lekární prevádzkujúcich internetový výdaj. Akýkoľvek iný predaj liekov prostredníctvom internetu je nelegálny.

V priebehu posledných mesiacov zaznamenávam pomerne často predaj liekov na internete prostredníctvom inzertných stránok, bazárov (Obrázok 2). Inzerenti uvádzajú ako najčastejší dôvod predaja liekov smrť rodinného príslušníka. Teda miesto toho, aby ich zaniesli na recykláciu do najbližšej lekárne, sa snažia privyrobiť si, avšak na nesprávnom mieste. Internet je plný neobmedzených možností, a žiaľ ľudia sú vynaliezaví a dokážu veľmi rýchlo využiť nevedomosť iných, v tomto prípade najmä chorých ľudí.

Nielenže ide o ilegálny predaj liekov subjektmi, ktoré nemajú zákonom vymedzené právo na poskytovanie lekárenskej starostlivosti, ale zároveň je vážne ohrozené zdravie ľudí. Dôvodom je, že nemusí byť zachovaná kvalita, bezpečnosť a účinnosť liekov. Často môže ísť dokonca o lieky falšované alebo obsahujúce škodlivé látky. Z hľadiska kvality nemusia byť dodržané podmienky uchovávania lieku dané výrobcom, napr. teplota a vlhkosť. ŠÚKL v tomto smere vykonáva pravidelné kontroly kamenných lekární, teda aj lekární poskytujúcich internetový výdaj, čím okrem iného zabezpečuje kvalitu liekov. Rovnako závažné sú možné nežiaduce účinky, liekové interakcie alebo kontraindikácie, ak sa liek dostane do rúk osoby, ktorej nebol lekárom primárne predpísaný. Lekár predpisuje liek na základe výsledkov vyšetrenia daného pacienta.
Treba si uvedomiť, že lieky sú špecifický tovar, o čom svedčí aj skutočnosť, že im je venovaných niekoľko samostatných zákonov, vyhlášok a nariadení. Každé neoprávnené zaobchádzanie s liekmi viazanými na lekársky predpis môže byť klasifikované ako priestupok alebo v prípade väčšieho rozsahu ako trestný čin. Podľa môjho názoru si množstvo ľudí, ktorí takýmto spôsobom lieky na internete ponúkajú, neuvedomujú závažnosť a následky ich činnosti.
Zdroje:
ADC číselník [online, cit. 2020-06-11]. Dostupné na internete: <https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/akneroxid-5-987952.html>.
KRAJČOVIČ, P.: Riziká neoprávneného predaja liekov na internete. In lekárnické listy. ISSN 1335-5821, 2019, vol. 4, p. 6.
Státní ústav pro kontrolu léčiv [online, cit. 2020-06-11]. Dostupné na internete: <http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?kod=0097511>.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv [online, cit. 2020-06-10]. Dostupné na internete: <https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/inspekcia/lekarenstvo/internetovy-vydaj-liekov-a-zdravotnickych-pomocok/informacie-o-internetovom-vydaji-humannych-liekov-v-zmysle-zakona-c.-362-2011-z.z.?page_id=3651>.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv [online, cit. 2020-06-10]. Dostupné na internete: <https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/media/tlacove-spravy/varovanie-pred-internetovym-predajom-neregistrovanych-liekov-urcenych-na-liecbu-erektilnej-dysfunkcie?page_id=4966>.
Zákon 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Slov-lex [online, cit. 2020-06-10]. Dostupné na internete: <https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2011/362/20200526>.