Cestovanie po Srí Lanke bez cestovky

Každé dva roky organizujeme pre rodinu výlet mimo Európu s cieľom viac spoznať iné kultúry a obohatiť sa o nové skúsenosti. Tentokrát rozhodnutie bolo jasné - bookujeme letenky na Srí Lanku!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

A môžeme potvrdiť, Srí Lanka nás očarila nad naše očakávania! 

14 dní na Ceylone

Ak si niekto myslí, že 14 dní nebude mať čo robiť na ostrove, tak sa mýli. Aj v našej skupine boli zo začiatku podobné ohlasy. Na konci si však všetci len vzdychli, že by sa ešte pár dní zišlo. Plánovanie vo veľkom ovplyvňuje monzúnové obdobie. Keďže naším cieľom relax na pláži nebol, tak sme sezónu veľmi neriešili. Rozhodli sme sa spojiť kultúru s prírodou a vytvorili sme si okruh, ktorý nám nedovolil dva týždne poriadne vyfúknuť. 

Kultúrny trojuholník
Kultúrny trojuholník (zdroj: D.H.)

Vodičák nechaj doma!

Na Srí Lanke sa neoplatí šoférovať kvôli premávke a bezpečnosti.  My sme ako skúsení šoféri mali najprv veľké oči, ale nakoniec sme sa rozhodli pre šoféra a urobili sme viac ako dobre. Náš malý šofér Sheriff bol maskotom výletu. Podľa jeho slov to bola zaujímavá zmena po jeho obvyklých rezortových klientoch. Keď naša posádka zbadala bláznivú premávku, veru si všetci vyfúkli, že v tom chaose šoférovať nemusia. Náš šofér, hoci ho bolo ledva vidieť spoza volantu, bral túto jazdu ako skúsený pretekár. Na Srí Lanke sa dá celkom dobre cestovať aj miestnou dopravou, ale v tom prípade je človek časovo aj miestne obmedzený. A to si naša veľká skupina dovoliť nemohla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Šofér Sheriff
Šofér Sheriff (zdroj: D.H.)

Ubytovanie v džungli

Bývať čo najviac v prírode a na miestach, ktoré berú ohľad na prírodu a miestnych ľudí, bola podmienka našej výpravy. A aj sa nám to podarilo. Občas sme so zatajeným dychom čakali, že to náš šofér v strede divočiny vzdá a nechá nás ísť pešo. Po západe slnka sa odľahlá cesta stávala koridorom divých slonov. Odporučili nám preto, aby sme sa na ubytovanie dostavili pred zotmením. Samozrejme, slnko už dávno zapadlo, keď sme sa tam dostali. Čerstvo "označkovaná" cestička od slonov bola dôkazom, že sme ich len tesne minuli a dusno v aute by sa dalo krájať. Nebolo väčšej radosti, ako keď sa po hodine jazdy pred nami objavilo osvietené jazero a domčeky v stromoch. A keď nás ráno budili opice, ktoré na nás pozerali spoza postele, viac sa nikomu z tohto raja na zemi odísť nechcelo.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: D.H.)

Ochutnávka miestnych špecialít 

K pravému cestovaniu patrí aj ochutnávka miestnych jedál. Keďže sme bývali väčšinou v alternatívnych ubytovaniach a stravovali sme sa v lokálnych reštauráciách a u miestnych ľudí, chuť jedál bola odlišná od európskych pokrmov. Domáca pálenka v našom prípade účel splnila a žalúdočné problémy nás obišli. Samozrejme, na výpravy do menej rozvinutých oblastí odchádzame vždy s platným zaočkovaním proti brušnému týfusu a žltačke. 

Problém bol akurát v tom, že lokálni ľudia milujú štipľavé pokrmy. Uvedomili sme si to pri jedení rukami, keď sme si nevedomky pretreli oči! Keďže bol program nabitý a na spánok veľa času nebolo, zažiadala sa nám káva. Uvarili nám ju milí prevádzkovatelia malinkého stánku popri ceste, len ju podľa zvykov až príliš presladili cukrom. A tak sme to druhýkrát naozaj radšej poistili presláveným Ceylonským čajom.

SkryťVypnúť reklamu
u lokálnych
u lokálnych (zdroj: D.H.)

Surf, yoga a oddych

Ísť na Srí Lanku a nestráviť pár dní na pláži by nebolo to pravé orechové. A tak sme sa rozhodli zakotviť na obľúbenej surferskej pláži. Dopredu sme si zabezpečili ubytovanie na samote. Keďže sme tam plánovali pobudnúť tri dni, nechceli sme sa o miesta na pláži pretekať s ostatnými turistami. Úsmevy nám sklesli, keď šofér zastal uprostred najväčšieho turistického ruchu so slovami: „Tu je vaše ubytko!“ A to veru malo od sľubovaného surferského ubytovania v domčekoch na opustenej pláži ozaj ďaleko...

Majiteľ však vybehol s úsmevom a dal nám inštrukcie k sľubovanému miestu. Okrem nás bolo na pláži 5 ľudí. Na obed sme si pochutnávali na čerstvo vylovených morských príšerách, pávy behali po okolí a nám sa splnila predstava sľubovaných divokých pláží z cestopisov...

SkryťVypnúť reklamu
plážovanie
plážovanie (zdroj: D.H.)

Srí Lanka je nádherná, len musíš objaviť správne miesta

Ako milovníci prírody sme návšteve turistických pamiatok dali dva dni a radšej sme sa presunuli do zelených častí Ceylonu. Scénická jazda vlakom nám zobrala celý deň a väčšinu cesty sme presedeli s úžasom v otvorených dverách. Výhľad na čajové plantáže, ktoré sa striedali s výškovými prechodmi krajinou a lesmi dali za pravdu slovám Marca Pola, že Srí Lanka patrí k najkrajším ostrovom na svete.

Stretla som sa však s mnohými názormi, že na Srí Lanke cestovatelia nenašli tú autenticitu, čo čakali. Turistami prepchaté pamiatky, otravní domáci s predmetmi čo silou mocou predávali, miesta komerčne upravené práve pre turistov... Áno, aj to všetko je súčasť turizmu. Človek preto musí viac pátrať po miestach, kde strávi viac času s domácimi a kde bude mať naozaj pocit pravej Srí Lanky. Ale ten výsledok potom stojí za to!

Obrázok blogu
(zdroj: D.H.)
Dominika Hagarova

Dominika Hagarova

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cestovateľka a spoluzakladateľka vzdelávacieho projektu NOtrouble GOtravel, ktorý sa zameriava na zodpovedné a udržateľné cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu