Zomrel autor najsmutnejšej symfónie

V novembri tohto roku odišiel jeden z najväčších poľských hudobných skladateľov dvadsiateho storočia. Autor jednej z najsmutnejších a najdojemnejších symfónií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Henryk Górecki sa narodil 6. decembra v roku 1933 v Czernici a zomrel nedávno 12. novembra v roku 2010 v Katowiciach. Bol významným poľským hudobným skladateľom dvadsiateho storočia. Študoval na štátnej vysokej hudobnej škole v Katowiciach v rokoch 1955 až 1960. Górecki neskôr študoval dve krátke obdobia v Paríži a krátko žil v Berlíne, ale inak väčšinu svojho života strávil v južnom Poľsku. Jeho dielo zahrňuje skladby mnohých progresívnych a avantgardných hudobných štýlov 20. storočia. V raných skladbách využíval serializmus a neskoršie diela sú silne ovplyvnené minimalizmom. Jeho skladby majú väčšinou spirituálne námety a spolu so skladateľom Arvo Pärtom je zaraďovaný ku "spirituálnemu minimalizmu." Slávny sa stal vďaka svojej tretej symfónii, "Symphony of Sorrowful Songs" (Symfónia žalospevov), ktorá mu priniesla celosvetový ohlas a predalo sa jej vyše milióna albumov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Górecki sa stal vedúcou osobnosťou poľskej avantgardnej hudby. Jeho ranný vplyv rakúskym hudobným skladateľom Antonom Webernom bol citeľný v sérii prác v rokoch 1950 až 1960, ktoré boli charakterizované dodržiavaním disharmonického modernizmu a niesol aj vplyvy Luigiho Nonu, Karlheinza Stockhausena, Krzysztofa Pendereckého a Kazimierza Serockého. Pokračoval v tomto svojom hudobnom smerovaní aj v priebehu šesťdesiatych rokov, až do prvej polovice sedemdesiatych rokov, kedy jeho kompozície zmenili svoj zvuk na menej zložitý duchovný minimalizmus. Prechodne je tento nový zvuk ilustrovaný aj v jeho druhej symfónii a neskôr v jeho nesmierne populárnej tretej symfónii. Tento jeho nový štýl sa neskôr vyvíjal cez niekoľko ďalších odlišných fáz. Tieto odlišnosti sú vidieť v jeho dielach, ako je Beatus Vir z roku 1979 a ďalším pokračovaním ku zborovému hymnusu Miserere z roku 1981, neskôr v diele Kleines Requiem für eine Polka z roku 1993 až po jeho requiem Dobrej noci.

Skryť Vypnúť reklamu

Górecki je autorom tretej symfónie, známej ako, "Symfónia žalospevov" (Symfonia pieśni żałosnych), ktorá má tri časti a ktorú autor skomponoval medzi októbrom a decembrom v roku 1976. Je to dielo pre ženský hlas a orchester. Jej premiéra bola uvedená 4. apríla v roku 1977 na medzinárodnom festivale Royan so sopranistkou Stefaniou Woytowicz a pod taktovkou dirigenta Ernesta Boura. Text tretej symfónie vychádza v jej prvej časti z náboženského žalospevu z 15. storočia "Mária, matka Ježišova," druhá časť je odkazom, ktorý zanechala na stene svojej cely, vo väznici nacistického gestapa v Zakopanom v južnom Poľsku, mladé, iba osemnásťročné dievča Helena Wanda Błażusiakówna, ktorá bola uväznená 25. septembra 1944. Na stene stálo napísané: „Ó, Mamo, nie płacz nie - Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie.“ (Ó, Mamička, neplač – Nepoškvrnená kráľovná nebies, navždy ma ochraňuj.) A nakoniec tretiu časť symfónie tvorí text sliezskej ľudovej piesne, ktorá hovorí o matke hľadajúcej jej zabitého syna počas Sliezskeho povstania. Prvá a tretia časť symfónie je napísaná z pohľadu rodiča, ktorý stratil svoje dieťa a druhá časť z perspektívy dieťaťa, ktoré bolo odlúčené od svojho rodiča. Teda dominantnou a nosnou témou symfónie je materstvo a jeho puto a trvalé odlúčenie dieťaťa z jeho rodinného zázemia cez vojnu, končiace sa jeho smrťou.

Dominik Marko

Dominik Marko

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V podstate som človek z ľudu, teda jeden z mnohých. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu