...ako Ty

....sedela na kraji jej postele a predtým, ako zhasla svetlo položila jej jednoduchú otázku: "Čím chceš byť keď vyrastieš?" "Chcem byť taká istá múdra a pekná, ako naša pani učiteľka." V tom momente sa z druhej strany miestnosti ozvalo: "Ale ty si hlúpa! Ja keď vyrastiem chcem mať veľký kamión a v ňom všetky zvieratá, ako náš sused čo odišiel do cirkusu."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na druhý deň v škole podobná otázka, ale z úst učiteľa slovenčiny: "Deti čím chcete byť?" Vtedy sa miestnosť zaplnila výkrikmi: "Doktor, ošetrovateľka, právnik, letuška, tanečnica, námorník - presne ten istý, ktorého som videl vo filme..."

Sledovala som ich cez malú kľúčovú dierku.

Boli takí malí, ale napriek svojej "maličkosti" boli plný "veľkosti". Snov, túžob, ideálov. Odkiaľ to všetko zobrali? Kedy a kto ich presvedčil o tom, že snívať sa dá naozaj všade a o všetkom? Ale jedna vec ma zarazila. Prečo si želajú byť ako niekto iný? Kto im povedal, že len keď budú ako sused od vedľa bude to pre ich život ten právny smer? Kto ich presvedčil o tom, že práve ten, či naopak ten druhý - je človek, ktorého treba nasledovať?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celý život hľadáme a tápeme. Je to ten istý pohyb aký predvádzame pri brodení sa bahnom. Takým tým lepkavým, hustým a obklopeným močiarom. A zrazu zbadáme značku. Označenie "správneho" smeru. Je tam a ukazuje nám, že ak pôjdeme do prava, dostaneme sa tam kde sme chceli. Ideme do prava, nájdeme cestu, všetko je super...o pár rokov ďalšia značka, iné miesto a my sme zas na správnej označenej ceste.

A čo keby sme odbočili doľava? Je automaticky dokázané, že by to bolo nesprávna cesta, pretože nie je vyšlapaná a plná stôp tých pred nami?

Ak sa ma spýtaš kam som odbočila, poviem ti spýtaj sa ma neskôr. Momentálne stojím na rozhraní a rozmýšľam. O ničom, o svete a o tebe. Už netúžim byť ako TY, nech si ktokoľvek. Zbadala som zvierací pohyb medzi stromami, neuveríš, ale bežím tým smerom....

Dominika Dongova

Dominika Dongova

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  412
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Darujem ti krídla, a jediné čo si želám, vidieť ťa lietať. #domideeblog Zoznam autorových rubrík:  pre tebalebo láskaenglish poems

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu