A čo tak stiahnuť centy z obehu?

Písmo: A- | A+

Obchodníci sú nespokojní s veľkým množstvom drobných mincí. Premiér Fico tlačí na banky, aby zrušili bankové poplatky za prijímanie euromincí. Inak vraj zakáže poplatky on prostredníctvom zákona. A čo tak radšej stiahnuť z obehu drobné mince?

Potrebujeme ho?Potrebujeme ho?

Pre obchodníkov je iste absurdné, keď za spracovanie jednocentovej mince majú zaplatiť bankový poplatok 1 cent. Riešiť však problém zavedením ďalšej štátnej regulácie a úradným zákazom týchto poplatkov povedie iba k preneseniu nákladov, ktoré sú s manipuláciou s mincami spojené, z jedného subjektu na druhý. Z obchodníkov na banky. Teda lepšie povedané zo zákazníkov obchodov na klientov bánk. Lebo nakoniec to tak či tak zaplatia ľudia.

Oveľa lepšou cestou než niečo zakazovať by bolo riešiť podstatu problému, teda stiahnuť z obehu zbytočne veľa zbytočne malých mincí. Žiadajú to obchodníci a po rokovaní so zástupcami bánk to pripustil aj R. Fico: "Potvrdzujem, že sme dnes na stretnutí hovorili aj o obehu euromincí a že sme si navzájom dali takú domáci úlohu pokúsiť sa predovšetkým preskúmať právne úpravy v iných krajinách, v ktorých funguje euro, kde existujú určité obmedzenia". Podľa splnomocnenca vlády pre zavedenie eura Igora Baráta sa jednocentové a dvojcentové mince nepoužívajú v Holandsku a vo Fínsku.

Pre splnenie Ficovej domácej úlohy však netreba chodiť až tak ďaleko. Úplne postačí drobná úprava platného slovenského zákona o cenách. Konkrétne pravidiel zaokrúhľovania cien pri hotovostných platbách. Úprava zaokrúhľovania sa do zákona dostala v roku 2003 ako príprava na stiahnutie desaťhaliernikov a dvadsaťhaliernikov z obehu. Analogicky možno postupovať aj teraz pri snahe zbaviť sa jednocentov a dvojcentov.

Pravda, je tu istý rozdiel. Centy na rozdiel od halierov Slovensko zrušiť, ani zakázať nemôže. O menovú suverenitu sme vstupom do eurozóny prišli. Keď však zákon o cenách stanoví, že zaokrúhľovať sa má nie na najmenšiu platnú mincu, ale na 5 centov, vytvoria sa tým podmienky pre rýchle faktické stiahnutie týchto drobných z obehu. Jednocentami a dvojcentami bude síce možné naďalej platiť, pri cenách zaokrúhlených na 5 centov však obchodníci nebudú vydávať zákazníkom menšie mince ako päťcenty. Návrh novely zákona o cenách, ktorý pripravila OKS, rieši tento problém jednoduchou úpravou dvoch ustanovení zákona. Naozaj nič zložité.

Manipulácia s drobnými mincami je nepraktická a zaťažuje obyvateľov, obchodníkov i banky. Zákaz bankových poplatkov čiastočne rieši problém iba pre obchodníkov. Stiahnutie drobných centov z obehu by pomohlo všetkým.

Skryť Zatvoriť reklamu