Ak zavriete Piussi, tak aj mňa 2: Darček k výročiu

Vo štvrtok to bude presne rok, čo som na poštu zaniesol list s trestným oznámením na seba samého. Podozrieval som sa zo spáchania trestného činu schvaľovania trestného činu, ktorého sa mala dopustiť filmárka Zuzana Piussi natočením filmu Nemoc tretej moci. K schvaľovaniu tohto „trestného činu" sa potom verejne priznalo ďalších takmer tritisíc ľudí. Polícia nás odmietla stíhať a neskôr zastavila trestné stíhanie aj vo veci filmu Zuzany Piussi. Takže všetko dobre dopadlo. Naozaj dobre?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Zuzanu Piussi nezavrú. Je to dôvod na spokojnosť?
Zuzanu Piussi nezavrú. Je to dôvod na spokojnosť? 

Možno považovať za dobrý výsledok, ak niekoľko mesiacov prebieha trestné stíhanie za natočenie kritického filmu o stave slovenského súdnictva? Je to choré a nie je to nič iné ako zneužívanie zákona na zastrašovanie nepohodlných kritikov. V tomto prípade však nie je problém iba so zneužívaním, ale aj so samotným znením zákona.

Trestné stíhanie prebiehalo pre podozrenie z údajného spáchania trestného činu Porušenie dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy podľa § 377 Trestného zákona. Zrod tohto paragrafu prebehol veľmi bizarným spôsobom. V predchádzajúcom Trestnom zákone, ktorý platil až do konca roku 2005 by ste ho hľadali márne. Nenašli by ste ho ani vo vládnom návrhu nového Trestného zákona z roku 2005. Do zákona sa dostal až schválením pozmeňováku poslanca Romana Vavríka. Napriek odporu vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Vláda dokonca následne navrhla novelizovať nový Trestný zákon ešte pred nadobudnutím účinnosti a vypustiť z neho Vavríkov paragraf. Márne, väčšina poslancov odmietla vládny návrh už v prvom čítaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Daniel Lipšic vtedy upozorňoval na možné zneužívanie takto zadefinovaného trestného činu na šikanovanie investigatívnych novinárov. Oponenti tvrdili, že sa to nemôže stať a že tento paragraf chráni iba súkromie. Prípad Zuzany Piussi ukázal, že pravdu mal Lipšic.

Logickým dôsledkom tohto zistenia by malo byť vypustenie Vavríkovho paragrafu z Trestného zákona. Parlament na to bude mať príležitosť už tento týždeň pri hlasovaní o poslaneckom návrhu Petra Osuského, ktorý práve s takýmto návrhom prišiel na prebiehajúcu schôdzu NR SR.

Jednou zo základných zásad trestného práva je zásada subsidiarity represie. Prostriedky trestného práva by mali nastupovať až vtedy, keď sú všetky ostatné prostriedky nedostatočné. To zjavne nie je prípad „ochrany dôvernosti ústneho prejavu". Tú možno chrániť aj prostriedkami občianskeho práva. Bez pokusov kriminalizovať to, čo kriminalizovať nie je nevyhnutné.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok to bude presne rok, čo sme sa začali ozývať proti chorému trestnému stíhaniu. Zrušenie Vavríkovho paragrafu, na základe ktorého toto choré trestné stíhanie vôbec bolo možné, by sme určite ako darček k prvému výročiu brali.

(Autor je asistentom poslanca NR SR Petra Osuského.)

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu