
Do návrhu programu zajtra sa začínajúcej parlamentnej schôdze je ako bod č. 5 zaradený návrh novely viacerých zákonov týkajúcich sa súdnictva. Pozmeňujúcim návrhom z dielne Smeru má byť doňho doplnená tajnosť personálnych volieb v Súdnej rade, vrátane voľby predsedu Najvyššieho súdu.
„Za uplynulé roky nás Súdna rada presvedčila, že potrebuje všetko možné, len nie menšiu verejnú kontrolu. Osobitne v personálnych otázkach je rozhodovanie Súdnej rady zvlášť neobjektívne, chaotické a bez akýchkoľvek kritérií,“ napísala v SME advokátka a spolupracovníčka VIA IURIS Eva Kováčechová. A nedá sa s ňou nesúhlasiť. Prečo však Ficovi (žarty o autonómnom konaní poslancov Smeru nechajme bokom) záleží na utajení voľby šéfa Najvyššieho súdu?
Možné vysvetlenia sú v zásade dve. Obe vychádzajú z predpokladu, že Fico má z Harabina a jeho vplyvu strach.
Možnosť 1: Fico chce znovuzvolenie Harabina
Podľa prvého chce Fico umožniť Harabinovi znovuzvolenie. V júni 2009 Súdna rada zvolila Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu. Pätnástimi zo sedemnástich hlasov. V tajnej voľbe. V máji 2014 už Súdna rada v Sobranciach Harabina za šéfa Najvyššieho súdu nezvolila. Jedným z dôvodov mohlo byť aj to, že tento raz sa volilo verejne. Dať v roku 2014 hlas Harabinovi, to chce naozaj silný žalúdok. Ktovie však, ako by to dopadlo, keby sa členovia Súdnej rady mohli rozhodovať bez obáv, čo si o nich ostatní pomyslia. Nezvýšilo by to šance Harabina na zvolenie?
Aby sme si rozumeli, Harabin skončil a predsedom Najvyššieho súdu sa už nestane. Pretože ho Kiska nevymenuje ani v prípade, že mu ho Súdna rada navrhne. Ale ak Súdna rada v septembri znovu nikoho nezvolí, pri ďalšej voľbe bude môcť Harabin znovu kandidovať a pri tajnej voľbe nebude bez šancí. A keď ho Kiska odmietne vymenovať, Harabin sa určite bude brániť oveľa dôraznejšie ako Gašparovičom nevymenovaný Jozef Čentéš. A o zábavu na niekoľko rokov dopredu máme postarané.
Možnosť 2: Fico sa chce Harabina zbaviť
Druhým možným vysvetlením je, že sa Fico chce Harabina naozaj zbaviť. A bojí sa, že časť členov Súdnej rady sa zo strachu pred Harabinom neodváži zvoliť iného kandidáta. To by mohlo platiť, ak by podpora Harabina medzi sudcami bola založená viac na strachu než na úplnom stotožnení sa s jeho spôsobmi. Tajná voľba by mohla takýmto Harabinovým „podporovateľom“ rozviazať ruky a umožniť zvolenie niekoho iného. Bez strachu z Harabinovej pomsty. Teoreticky.
V tom prípade by sa utajenie voľby mohlo zdať pragmatickým postojom. Napriek tomu to však nebude správne riešenie. Jednak návrh na utajenie hlasovaní Súdnej rady je systémovo zlý. Ale keby aj platilo druhé z vysvetlení, nie je dôvod to Ficovi, ktorý z Harabina v roku 2006 spravil ministra spravodlivosti, umožnil mu ovládnuť a harabinizovať súdnictvo a v roku 2009 pripustil jeho zvolenie za šéfa Najvyššieho súdu, nejako zjednodušovať. Ak sa naozaj chce Harabina zbaviť, má to spraviť otvorene a priamo.
Rovnako nie je dôvod to zjednodušovať tým členom Súdnej rady, ktorí sa dosiaľ tvárili ako Harabinovi verní podporovatelia. Mnohí statoční sudcovia sa dokázali harabinovským pomerom v justícii otvorene postaviť. Niektorí z nich za to boli vystavení šikane. Už z úcty k nim by sa doterajším harabinovcom nemalo umožniť hodiť Harabina cez palubu len tak tajne.
O tom, že utajenie hlasovania Súdnej rady v prípade, že platí možnosť č. 1, treba tiež odmietnuť, sa snáď bližšie rozvádzať netreba.
Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.