
Služobne starším bratislavským "škrtičom" je starosta Dunajskej Lužnej Ladislav Cingel. Ten v máji minulého roku napadol a chytil pod krk poslanca obecného zastupiteľstva Davida Pecha. Poslanec Pech sa spolu s ďalšími poslancami domáhal u starostu zmluvy o predaji lukratívneho obecného pozemku, ktorý bol predávaný bez verejnej súťaže. Pech si návštevu starostovej kancelárie natáčal, čo sa natoľko nepáčilo starostovi Cingelovi, že ho po opakovanom upozornení chytil pod krk a začal škrtiť. Celý incident je zaznamenaný tu.
Cingelovým nasledovníkom sa stal v júni tohto roku predseda bratislavskej krajskej organizácie Gašparovičovho Hnutia za demokraciu (HZD) a šéf Slovenského zápasníckeho zväzu Peter Marček. S ním som mal tú česť aj osobne a na vlastné oči som videl, ako napadol a chytal pod krk Roba Mihályho. S Robom a pár ďalšími ľuďmi som počas Gašparovičovej druhej inaugurácie a v predvečer návštevy čínskeho prezidenta prišiel pod balkón prezidentského paláca. Zdvihnutými papiermi s nápisom "Ľudské práva v Číne" sme chceli staronového slovenského prezidenta vyzvať, aby pri rokovaniach so svojím čínskym kolegom nezabudol na túto tému. Hoci sme tam iba pokojne stáli s papiermi nad hlavou, agresívni fanúšikovia Ivana Gašparoviča do nás dorážali a trhali nám papiere z rúk. Jeden z najagresívnejších bol práve pán Marček. Náš protest vrátane incidentu s chytaním pod krk je zaznamenaný tu a tu.
Obaja bratislavskí "škrtiči" pritom akoby stelesňovali neduhy slovenskej politiky. Komunálnej i celoštátnej. A to náznakovité škrtenie zďaleka nie je tým najväčším problémom. Na jednej strane netransparentné konanie samosprávy, predaje obecného majetku bez verejných súťaží a pod cenu, nechuť nechať si pozerať na prsty. Na druhej strane komunistické inštinkty súčasnej politickej verchušky, ignorovanie ľudských práv a občianskych slobôd, arogantné a agresívne správanie voči verejne prejavenému odlišnému názoru. A mimochodom, podobnosť medzi spontánnou agresivitou Gašparovičových fanúšikov a tým, akým spôsobom o tri dni neskôr organizovaní čínski muži v čiernom zamedzovali slovenským občanom počas návštevy najvyššieho čínskeho komunistu protestovať proti porušovaniu ľudských práv v Číne, je až zarážajúca. Prístup slovenskej polície, ktorá v oboch prípadoch nechránila napádaných, ale práve voči nim zakročovala, nevynímajúc.
V sobotu sa bratislavskí "škrtiči" pokúsia získať dôveru voličov vo volebných obvodoch č. 8 a č. 18 a stať sa poslancami bratislavského krajského zastupiteľstva.
Ladislav Cingel kandiduje ako nezávislý, hoci bol dlhé roky členom KDH a aj za starostu Dunajskej Lužnej bol opakovane zvolený ako kandidát KDH. Keď však KDH pred župnými voľbami vytvorilo v Bratislavskom samosprávnom kraji pravicovú koalíciu s SDKÚ-DS, SMK a OKS a Cingel sa nedostal na koaličnú kandidátku, neváhal podraziť vlastné hnutie a kandiduje ako nezávislý. Čiže proti spoločnému kandidátovi koalície, ktorej súčasťou je aj jeho vlastné hnutie. Respektíve teraz už bývalé hnutie, keďže podľa Stanov KDH (čl. 7 ods. 1 písm. d) mu členstvo kandidatúrou bez predchádzajúceho súhlasu príslušného orgánu hnutia zaniklo.
Peter Marček kandiduje ako kandidát koalície ficovcov, mečiarovcov a exmečiarovcov Smer - HZDS - SZS - HZD. Hoci kandiduje v Petržalke, jeho kampaň je naozaj masívna a jeho plagáty sú umiestnené po celom meste, aj v tých mestských častiach, kde nekandiduje. Takže Bratislavčania ich ťažko môžu prehliadnuť. Najnovšie sa Marček prezentuje aj ako zástanca fúzie HZD so Smerom: "Dve volebné obdobia sme sa nedostali do parlamentu. Programy so Smerom máme blízke. Fúziu vidím ako optimálne riešenie." Nemožno nesúhlasiť. Človek ako on do Smeru jednoducho prirodzene patrí.