
Dušan Čaplovič je síce podpredsedom vlády aj pre ľudské práva, ale až doteraz budil dojem, že to s ľudskými právami nijako nepreháňa a rozhodne nemá v úmysle kvôli čomusi takému nepodstatnému akokoľvek kaziť úspešne sa rozvíjajúce politické, hospodárske a kultúrne vzťahy s komunistickou Čínou. Keď v marci minulého roku nasadila Čína armádu na potlačenie nepokojov v Tibete, slovenský vicepremiér pre ľudské práva nebol znepokojený násilnosťami a porušovaním ľudských práv v Tibete, ale hovoril o zneužívaní protestujúcich a o tom, že na problém Tibetu sa nemôžeme pozerať len európskymi očami. Skrátka žiadny Brad Pitt.
Nie je známe, žeby presviedčal najvyšších slovenských ústavných činiteľov, aby otázku ľudských práv otvorili počas júnovej návštevy čínskeho prezidenta v Bratislave. Sám ju aktívne neotvoril ani na svojom minulotýždňovom stretnutí s čínskym ministrom obrany počas jeho do poslednej chvíle utajovanej návštevy. Keďže pre vicepremiéra pre ľudské práva je optimálnym partnerom na rokovanie minister obrany komunistickej krajiny, na stretnutie s dalajlámom, ktorý príde na návštevu Bratislavy tento týždeň, mu už čas neostane. Jeho predchodca Pál Csáky sa s dalajlámom počas jeho prvej návštevy stretol.
Avšak odmietajúc možnosť stretnúť sa s dalajlámom vyslovil Dušan Čaplovič vetu, ktorá sa zrejme zapíše do análov a bude znamenať zásadný prielom v prístupe Slovenskej republiky k otázkam demokracie a ľudských práv vo svete. "Ako predchádzajúca vláda, aj táto vláda uznáva silu jednej Číny. Naším partnerom je vláda Čínskej republiky, ako v minulosti, tak aj teraz," povedal agentúre SITA. Tak a je to tu. Celý svet sa podkladá nelegitímnemu komunistickému režimu pevninskej Čínskej ľudovej republiky a pre Slovenskú republiku bude partnerom demokraticky zvolená vláda slobodného ostrovného štátu Taiwan, oficiálne nazývaného Čínska republika.
Klobúk dole, pán Čaplovič! Povedať niečo také si vyžaduje naozaj odvahu. Máte moju plnú podporu. Kaddáfi, Chavéz, Castro, Lukašenko... všetky excesy slovenskej zahraničnej politiky a priateľské úlety smerom k rôznym diktátorom, či porušovateľom ľudských práv by mali byť zmazané. Spomedzi európskych krajín má s malým demokratickým Dávidom, ktorý vzdoruje komunistickému Goliášovi, nadviazané diplomatické styky jedine Vatikán. A teraz konečne nabralo odvahu pridať sa na správnu stranu aj Slovensko.
Tajne dúfam, že Vaše slová nezmrvili v agentúre, alebo že nejde o jeden z Vašich breptov typu vyjadrenia o štyroch európskych slobodách v štýle "puška sa skladá zo štyroch častí, sú to tieto tri, pažba a hlaveň". Verím, že slovo "ľudová" Vám z názvu Čínskej republiky nevypadlo iba nedopatrením, ale že ste chceli všetkým ukázať, že Slovensko stojí na strane slobody a demokracie a že ste mužom na svojom mieste.
P.S. A len mimochodom, zakázané zhromaždenie za ľudské práva v Číne sa uskutoční na Hodžovom námestí v Bratislave v stredu 9.9.2009 od 15:30. Čínsky prezident tu už síce nie je, ale budeme mať dôstojnú náhradu - dalajlámu.