Parlamentné opozičné strany sa ešte v lete dohodli, že sa pokúsia nájsť spoločného prezidentského kandidáta. Zatiaľ to však vyzerá, že predstavy o tom, kto by mal byť tým spoločným kandidátom, sa líšia. SMK vlastného kandidáta zrejme nepostaví, ale v prostredí SDKÚ-DS i KDH už padli mená potenciálnych kandidátov a je celkom dobre možné, že z dohadovania opozičných strán nakoniec žiadna dohoda nebude.
Občianska konzervatívna strana prišla v tejto situácii s návrhom na uskutočnenie primárok opozičných prezidentských kandidátov. Teda s návrhom, aby o tom, kto sa stane spoločným kandidátom opozičných strán, nerozhodovali ich stranícke centrály, ale ich voliči a sympatizanti. Strany by sa nemuseli dohodnúť na konkrétnom mene, žiadna strana by na rokovaniach nemusela ustupovať inej strane, dohodli by sa iba pravidlá a podmienky a samotný výber kandidáta by urobili voliči.
V primárkach by sa o dôveru opozičných voličov mohli uchádzať kandidáti pravicových a pravo-stredových opozičných parlamentných i mimoparlamentných strán, ale aj občianski kandidáti z tejto časti politického spektra. Primárky by umožnili všetkým opozičným stranám ponúknuť voličom prostredníctvom primárok vlastných kandidátov, prezentovať svoju vlastnú líniu a zároveň ísť do prezidentských volieb spoločne s jedným kandidátom.
Primárky môžu byť riešením situácie, keď sa opozícia na rokovaniach nedokáže zhodnúť na spoločnom kandidátovi. Majú však prednosti aj v situácii, žeby sa opozícia bola schopná zhodnúť na jednom mene, čo ešte v tejto chvíli nie je isté. Primárky umožnia, aby sa spoločným opozičným kandidátom stal kandidát s najlepšími vyhliadkami uspieť v prezidentských voľbách. Kandidáta by nevybrali stranícke centrály, ale voliči, ktorí by sa na primárkach zúčastnili. Primárky dávajú opozícii šancu chopiť sa politickej iniciatívy a prehĺbiť spoluprácu vo veci, v ktorej potrebuje vytvoriť alternatívu k vládnej koalícii a v ktorej môže uspieť iba pri spoločnom postupe. Primárky by mobilizovali voličov opozície pred prezidentskými voľbami, pretože by ich zainteresovali do výberu spoločného opozičného kandidáta. Tým by zvýšili šance na jeho zvolenie v reálnych prezidentských voľbách.
Pál Csáky možno trochu preháňa, keď tvrdí, že opozícia robí všetko pre to, aby prezidentské voľby prehrala. Iste však opozícia nerobí dosť pre to, aby prezidentské voľby vyhrala. Dobre zvládnutý postup pred prezidentskými voľbami, kľúčom ku ktorému by sa mohlo stať práve uskutočnenie opozičných primárok, pritom môže byť dôležitý nielen pre výsledok prezidentských volieb, ale aj pre celkový úspech politiky demokratickej pravice v najbližších rokoch.