reklama

Daňový balíček prvej pomoci

Rozčúlili ste sa už pri vypĺňaní daňového príznania? Ak nie, mali by ste to niekedy skúsiť. Ľudia, ktorí si sami vypĺňajú a podávajú daňové priznanie, majú v porovnaní s ostatnými k hospodárskej politike vlády akýsi osobnejší vzťah. Jej dopady na svoju vlastnú peňaženku si totiž vypočítať nielen môžu, ale priam musia. Je to užitočná skúsenosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Obrázok blogu

Včera bol deň daňových priznaní za prvý kalendárny rok, ktorý sa z hľadiska daní a odvodov odohral už úplne celý v réžii Ficovej vlády. Dobrá príležitosť zbilancovať, čo všetko stihla v tejto oblasti nastvárať. A čo všetko bude musieť vláda, ktorá príde po nej, napraviť.

Ficova vláda sa miesto šetrenia verejných výdavkov rozhodla ísť cestou zvyšovania daní a odvodov. Daňový balíček prvej pomoci by preto mal obsahovať nápravu najväčších chýb, ktoré Ficova vláda za prvú polovicu svojho vládnutia stihla urobiť. Ak k nim v druhej polovici nepribudnú nejaké ďalšie, podľa nás v OKS by malo ísť prinajmenšom o týchto sedem opatrení:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. zníženie odvodov živnostníkov a samostatne zárobkovo činných osôb na pôvodnú úroveň,

2. návrat k rovnej dani pre fyzické osoby (zrušenie vyššej sadzby 25 % pre osoby s vyšším príjmom),

3. zrušenie obmedzení pre paušálne výdavky živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb,

4. zníženie sadzby dane z príjmu pre právnické osoby z 22 % na 19 %,

5. zrušenie daňových licencií pre právnické osoby („daň z práva podnikať"),

6. zrušenie sociálnych odvodov pre dohodárov,

7. jednoznačný záväzok vlády, že problémy verejných financií nebude riešiť zvyšovaním daní a odvodov, ale úsporami verejných výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To ešte, samozrejme, nie je žiadne znižovanie daní a odvodov. Iba návrat pred Fica. Niečo, čo by malo byť zvládnuteľné za prvých sto dní neľavicovej vlády. Akýsi bod nula, od ktorého by sa skutočné znižovanie daní a odvodov malo začať odvíjať. Pravda, to asi až potom, keď tu raz budeme mať nielen neľavicovú, ale naozaj pravicovú vládu.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu