Daňový balíček prvej pomoci

Písmo: A- | A+

Rozčúlili ste sa už pri vypĺňaní daňového príznania? Ak nie, mali by ste to niekedy skúsiť. Ľudia, ktorí si sami vypĺňajú a podávajú daňové priznanie, majú v porovnaní s ostatnými k hospodárskej politike vlády akýsi osobnejší vzťah. Jej dopady na svoju vlastnú peňaženku si totiž vypočítať nielen môžu, ale priam musia. Je to užitočná skúsenosť.

Obrázok blogu

Včera bol deň daňových priznaní za prvý kalendárny rok, ktorý sa z hľadiska daní a odvodov odohral už úplne celý v réžii Ficovej vlády. Dobrá príležitosť zbilancovať, čo všetko stihla v tejto oblasti nastvárať. A čo všetko bude musieť vláda, ktorá príde po nej, napraviť.

Ficova vláda sa miesto šetrenia verejných výdavkov rozhodla ísť cestou zvyšovania daní a odvodov. Daňový balíček prvej pomoci by preto mal obsahovať nápravu najväčších chýb, ktoré Ficova vláda za prvú polovicu svojho vládnutia stihla urobiť. Ak k nim v druhej polovici nepribudnú nejaké ďalšie, podľa nás v OKS by malo ísť prinajmenšom o týchto sedem opatrení:

1. zníženie odvodov živnostníkov a samostatne zárobkovo činných osôb na pôvodnú úroveň,

2. návrat k rovnej dani pre fyzické osoby (zrušenie vyššej sadzby 25 % pre osoby s vyšším príjmom),

3. zrušenie obmedzení pre paušálne výdavky živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb,

4. zníženie sadzby dane z príjmu pre právnické osoby z 22 % na 19 %,

5. zrušenie daňových licencií pre právnické osoby („daň z práva podnikať"),

6. zrušenie sociálnych odvodov pre dohodárov,

7. jednoznačný záväzok vlády, že problémy verejných financií nebude riešiť zvyšovaním daní a odvodov, ale úsporami verejných výdavkov.

To ešte, samozrejme, nie je žiadne znižovanie daní a odvodov. Iba návrat pred Fica. Niečo, čo by malo byť zvládnuteľné za prvých sto dní neľavicovej vlády. Akýsi bod nula, od ktorého by sa skutočné znižovanie daní a odvodov malo začať odvíjať. Pravda, to asi až potom, keď tu raz budeme mať nielen neľavicovú, ale naozaj pravicovú vládu.

Skryť Zatvoriť reklamu