Minister Čislák: Páchateľ alebo hlupák?

Ficovým ministrom očividne začínajú tiecť nervy. Sú podráždení a arogantní. Na svojich kritikov podávajú trestné oznámenia. Po Kaliňákovi už aj Čislák.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Po minulotýždňovom Kaliňákovom avizovaní trestného oznámenia na redaktorky Trendu, ktoré napísali článok o rozsiahlych daňových podvodoch s účasťou špičiek Smeru, vrátane Kaliňáka a Počiatka, podal tento týždeň trestné oznámenie minister Čislák. Pre zmenu na sestričky.

Poplach v Smere?
Poplach v Smere? (zdroj: Denník RSS)

Obvinil ich zo šírenia poplašnej správy. Trestného činu šírenia poplašnej správy sa dopúšťajú pomätenci, čo zavolajú do nemocnice, školy alebo obchodného domu, že tam je umiestnená bomba. Hoci tam, pochopiteľne, žiadna bomba nie je. Rovnakého trestného činu sa podľa najvyššieho predstaviteľa svojho rezortu mali dopustiť protestujúce sestričky, ktoré si v súvislosti so svojimi výpoveďami dovolili médiám povedať čosi o kríze a ohrození poskytovania zdravotnej starostlivosti. Je to očividný nezmysel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skleróza a výhovorky

Dokonca taký veľký nezmysel, že si na to, za aký trestný čin chce dať sestričky stíhať, nevedel pred tlačovkou spomenúť ani sám minister. Nečudo, taká hlúposť sa ťažko udrží v pamäti.

Ale žarty nabok. Sklerotický minister a jeho trápne a nepravdivé výhovorky, prečo nemá čas odpovedať novinárom na otázky (z údajných pracovných povinností sa vykľul dlhý pohodový obed), sú síce smiešne, ale aby ministri podávali trestné oznámenia na svojich kritikov, je už trochu cez čiaru. Politicky im za to účet môžu vystaviť 5. marca voliči. Ale Čislákov čin môže byť cez čiaru aj z hľadiska trestnoprávného. Mohol sa ním totiž sám dopustiť trestného činu. Konkrétne trestného činu krivého obvinenia. Trestné oznámenie evidentne nedal preto, žeby si naozaj myslel, že sestry páchajú trestný čin, ale preto, že ich chcel zastrašiť.

SkryťVypnúť reklamu

Výroky sestričiek, ktoré sa pokúša kriminalizovať totiž trestným činom nielenže nie sú, ale ani nemôžu byť. A ak Čislák nie je úplný hlupák, tak to musí vedieť.

Pomätenci a sestričky

Aby išlo o trestný čin šírenia poplašnej správy, musí byť takáto správa objektívne nepravdivá a zároveň spôsobilá vyvolať vážne znepokojenie časti obyvateľstva. Vyjadrenia sestier nespĺňajú ani jednu z týchto podmienok. V prípade spomenutých bombových telefonátov bývajú tie tvrdenia objektívne nepravdivé (bomba sa na danom mieste nenachádza), lživé (páchateľ tvrdí, že tam bomba je, hoci si je vedomý, že nie je) a zároveň aj spôsobilé vyvolať znepokojenie aspoň časti obyvateľstva (v okamihu oznámenia tejto informácie obvykle nie je možné úplne vylúčiť, že tam bomba skutočne je a môže niekoho ohroziť).

SkryťVypnúť reklamu

Výroky sestričiek o ohrození poskytovania zdravotnej starostlivosti však nie sú ani objektívne nepravdivé (ide o ich hodnotenie situácie a to môže mať každý iné), ani lživé (o pravdivosti svojich tvrdení sú subjektívne presvedčené). A už vôbec nie sú spôsobilé vyvolať znepokojenie časti obyvateľstva. Môžu totiž byť okamžite konfrontované s vyjadreniami predstaviteľov ministerstva zdravotníctva, vedení nemocníc a je možné ich overiť aj priamo v nemocniciach.

Čislákova dilema

Ak si toto všetko Čislák neuvedomuje, tak je hlupák. Ak si to uvedomuje, tak síce hlupák nie je, ale v tom prípade zrejme spáchal trestný čin. Keďže ma zaujíma odpoveď na túto otázku, podal som spolu s Ivan Kuhnom a Jakubom Nedobom na pána ministra trestné oznámenie. Orgány činné v trestnom konaní nám snáď odpoveď poskytnú.

SkryťVypnúť reklamu

***

Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Trestné oznámenie – krivé obvinenie - Čislák

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu