Môžete ísť voliť v tričku s preškrtnutým Ficom?

Stručná odpoveď znie: S preškrtnutým áno, s nepreškrtnutým nie. A môže za to Fico. A to zo mňa teraz nehovorí moje politické presvedčenie. Takúto odpoveď dáva zákon.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
ILUSTRAČNÉ FOTO: Mohli by mladí ľudia v takýchto tričkách navštíviť volebnú miestnosť?
ILUSTRAČNÉ FOTO: Mohli by mladí ľudia v takýchto tričkách navštíviť volebnú miestnosť?  

Viac ľudí sa ma v posledných dňoch pýtalo, či môžu ísť do volebnej miestnosti v tričku s preškrtnutým Ficom. Všetci máme totiž zafixované, že vo volebných miestnostiach by sa volebná kampaň robiť nemala. Čo však na to hovorí zákon?

Starý zákon

Starý zákon o voľbách do NR SR z roku 2004, ktorým sme sa riadili až do predchádzajúcich parlamentných volieb, v § 31 ods. 4 uvádzal „Vo volebnej miestnosti je neprípustné presviedčanie v prospech kandidujúcich politických strán, koalícií alebo kandidátov.“ Ficova vláda v tomto volebnom období navrhla a presadila volebný kódex, ktorým boli nahradené všetky volebné zákony, ktoré upravovali postup pri rôznych typoch volieb. Zároveň bol schválený zákon o volebnej kampani, ktorý upravuje kampaň pri všetkých typoch volieb. Ani vo volebnom kódexe, ani v zákone o volebnej kampani sa nenachádza veta, ktorá by presviedčanie vo volebnej miestnosti priamo zakazovala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nový zákon

Pravda, zákonom o volebnej kampani bolo aj vo vzťahu k parlamentným voľbám obnovené volebné moratórium 48 hodín pred voľbami a v deň volieb. To sa však týka predovšetkým platenej reklamy (§ 2 ods. 2) a šírenia informácií o kandidujúcich subjektoch a kandidátoch v médiách s výnimkou internetu (§ 14 ods. 1). Samotných voličov sa moratórium týka len v rámci priestupkov. Podľa § 20 ods. 1 písm. a)zákona o volebnej kampani sa priestupku dopustí ten, kto „po uplynutí času podľa § 2 ods. 2 na verejne prístupnom mieste propaguje politickú stranu alebo kandidáta vo voľbách, najmä slovnými prejavmi, umiestňovaním volebných plagátov alebo poskytovaním vecných darov“. Volebná miestnosť je nepochybne miestom verejne prístupným, takže tento zákaz sa vzťahuje aj na ňu.

SkryťVypnúť reklamu

Preškrtnutý a nepreškrtnutý Fico

Z porovnania starej a novej právne úpravy sú zjavné dve veci:

1. Voliť v tričku s preškrtnutým Ficom ste mohli aj predtým, aj teraz.

Zákon totiž zakazoval „presviedčať v prospech“ a zakazuje „propagovať“. Tričko s preškrtnutým Ficom nie je presviedčaním „v prospech“, ale „v neprospech“. A nie je propagovaním, ale kritikou alebo vyjadrením odmietavého názoru.

2. Voliť v tričku s nepreškrtnutým Ficom ste v minulosti mohli, ale už nemôžete.

Myslím teraz v tričku, ktoré je viditeľné, nie skryté pod košeľou, svetrom a kabátom. Doteraz zákon zakázoval presviedčať v prospech strán a kandidátov. Ak mám na sebe tričko s Ficom, neznamená to, že niekoho presviedčam. Môže to znamenať, že mám Fica rád, a preto nosím tričko s jeho podobizňou. Avšak podľa nového zákona o volebnej kampani to už v poriadku nie je. Pretože viditeľným tričkom s Ficom evidentne propagujem tohto konkrétneho kandidáta, čím sa dopúšťam priestupku podľa § 20 ods. 1 písm. a) zákona o volebnej kampani.

SkryťVypnúť reklamu

Zhrnuté a podčiarknuté

Ficova vláda presadila zmeny v zákonnej úprave volebných kampaní. Mnohé z nich, najmä tie, ktoré sa týkajú volebného moratória, sú úplne nezmyselne. A jedným z vopred zrejme nezamýšľaných dôsledkov týchto zmien je, že ísť voliť v tričku s preškrtnutým Ficom je naďalej možné, kým ísť voliť v tričku s nepreškrtnutým Ficom sa stalo priestupkom.

ILUSTRAČNÉ FOTO: Volič na obrázku sa nemá čoho obávať. Zákon neporušil.
ILUSTRAČNÉ FOTO: Volič na obrázku sa nemá čoho obávať. Zákon neporušil. 

7 najväčších tupín volebného moratória

Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu