Nekompetentný klamár Harabin

Prezidentský kandidát Štefan Harabin je nielen klamár, ale zdá sa, že je aj nekompetentný. Dlhoročný sudca nedokáže čítať zákony. Alebo klame ešte bezostyšnejšie, ako si dokážeme predstaviť. Alebo oboje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)
Obrázok blogu

Mečiarovský prezidentský kandidát Štefan Harabin pred časom obvinil Ficovho kandidáta Maroša Šefčoviča z toho, že neoprávnene používa titul doktora práv JUDr.

Keď Šefčovič ukázal doklady preukazujúce, že titul JUDr. nadobudol legálnym spôsobom, a v médiách sa objavili informácie ukazujúce, že Harabin klamal, bežný klamár by sa zrejme stiahol a snažil sa svoju lož nejako zahovoriť a už sa k nej nevracať.

Harabin: Nikto si neprečítal zákon!

Štefan Harabin však nie je bežný klamár. Šefčoviča z neoprávneného používania titulu JUDr. obviňoval aj naďalej. Na svoju facebookovú stránku napísal:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ja veľmi dobre viem, že absolventom MGIMO v Moskve sa po príchode na Slovensko vydávali tituly JUDr. Pán Šefčovič však neskončil školu vtedy, kedy ju skončil pán Lajčák alebo Kubiš. Na rozdiel od pána Kubiša alebo Lajčáka dostal titul JUDr. v čase, kedy už zákon ktorý to umožňoval, neplatil. Nový zákon to zakázal. Preto konkrétne on už titul JUDr. dostal neoprávnene. Treba sa pozrieť na znenie zákona č. 172/1990 Zb. o vysokých školách. P. Šefčovič dodnes nechápe alebo nechce priznať, že konkrétne on titul takto dostať už nemohol.

Mňa zaráža, že si nikto kompetentný do dnešného dňa nedal tú námahu a neprečítal si zákon, aby sám zistil, aká je pravda. Potvrdenie, ktoré p. Šefčovič ukazuje, mu vydali v rozpore so zákonom. Je to nezákonné!“

SkryťVypnúť reklamu

Harabin žiada posudzovať súlad s neúčinným zákonom

Tak som sa pozrel na znenie zákona č. 172/1990 Zb. o vysokých školách, na ktorý sa Harabin odvoláva. A zistil som, že tento zákon nadobudol účinnosť 1. júla 1990. Šefčovičovi však titul JUDr. bol priznaný v júni 1990, teda ešte pred nadobudnutím účinnosti zákona č. 172/1990 Zb., na ktorý sa Harabin odvoláva.

Aj priemerný študent práva vie, že na základe zákona, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 1990, nemožno posudzovať zákonnosť skutočnosti, ktorá sa udiala v júni 1990.

Vie to aj Harabin a potom bezostyšne klame. Alebo to nevie a potom je úplne nekompetentný.

SkryťVypnúť reklamu

Harabin sa odvoláva na zmenu, ktorá sa neudiala

Druhou Harabinovou argumentačnou líniou je tvrdenie, že zákon o vysokých školách umožňoval priznávať titul JUDr. absolventom zahraničných vysokých škôl len do 9. mája 1990:

„Podľa vtedy účinného zákona č. 39/1980 Zb. o vysokých školách bolo možné udeľovať absolventom zahraničných vysokých škôl nostrifikácie a súčasne aj priznávať titul JUDr. iba do 9. mája 1990.“

Je pravda, že zákon č. 39/1980 Zb. o vysokých školách sa s účinnosťou od 9. mája 1990 zmenil. Ak by mal Harabin pravdu, Šefčovič by mal problém, lebo získal titul JUDr. už v čase účinnosti novelizovaného zákona o vysokých školách. Harabin však pravdu nemá.

SkryťVypnúť reklamu

K novelizácii zákona o vysokých školách z roku 1980 prišlo prostredníctvom zákona č. 163/1990 Zb. o bohosloveckých fakultách. Tento zákon sa však týkal iba ustanovení predchádzajúcich vysokoškolských zákonov, ktoré upravovali postavenie bohosloveckých fakúlt. Ani v najmenšom sa nedotkli ustanovení, ktoré upravovali priznávanie vysokoškolských titulov absolventom zahraničných vysokých škôl.

Čo sa zmenilo od 9. mája 1990

Zákon o bohosloveckých fakultách zmenil vo vzťahu k vysokoškolským zákonom nasledovné.

1. Zrušil § 104 ods. 2 zákona č. 39/1980 Zb. o vysokých školách, ktorý znel „Nedotknuté zostávajú ustanovenia § 33 a 34 zákona č. 58/1950 Zb. o vysokých školách.“

2. Zrušil § 33 a 34 starého zákona č. 58/1950 Zb. o vysokých školách, ktoré zneli:

㤠33

(1) Bohoslovecká fakulta Karlovej univerzity v Prahe sa vyníma zo sväzku tejto univerzity.

(2) Cyrilo-Metodejská bohoslovecká fakulta Palackého univerzity v Olomouci sa vyníma zo sväzku tejto univerzity.

§ 34

(1) Hlavnú správu a dozor nad bohosloveckými fakultami uvedenými v § 33, ako i nad Husovou čs. evanjelickou fakultou bohosloveckou v Prahe, nad Katolíckou bohosloveckou fakultou v Bratislave a nad Slovenskou evanjelickou bohosloveckou fakultou v Bratislave, vykonáva minister poverený vedením Štátneho úradu pre cirkevné veci.

(2) Organizáciu fakúlt uvedených v odseku 1 a v § 33, ich zriaďovanie, rušenie, slučovanie a delenie, určovanie alebo zmenu ich sídel a názvov vykonáva vláda nariadením.

(3) Študijné a skúšobné predpisy pre tieto fakulty vydáva Štátny úrad pre cirkevné veci po dohode s Ministerstvom školstva, vied a umení.

(4) V ostatnom sa tento zákon na bohoslovecké fakulty nevzťahuje.“

3. Zrušil Vládne nariadenie č. 112/1950 Zb. o bohosloveckých fakultách.

Žiadne zo zrušených ustanovení sa netýkalo priznávania vysokoškolských titulov absolventom zahraničných vysokých škôl.

Čo sa od 9. mája 1990 nezmenilo

Nezmenený ostal celý zvyšný zákon. Vrátane ustanovení o štúdiu v zahraničí a § 93 ods. 2, ktorý do 9. mája 1990 aj po 9. máji 1990 znel:

„O nostrifikácii rozhoduje vysoká škola, na ktorej sú rovnaké alebo obdobné študijné odbory; ak niet v Československej socialistickej republike takej vysokej školy, rozhoduje ministerstvo školstva. Pri nostrifikácii sa rozhodne aj o priznaní titulu podľa tohto zákona.“

Ak teda bolo možné priznať absolventovi zahraničnej vysokej školy titul JUDr. pred 9. májom 1990, čo uznáva aj samotný Harabin, bolo to nepochybne možné aj v období od 9. mája 1990 do 30. júna 1990, kedy skončila účinnosť zákona o vysokých školách z roku 1980. A práve v tomto čase získal titul JUDr. smerácky kandidát Maroš Šefčovič.

Zistiť to nebolo zložité. Stačilo si prečítať zákon a zistiť, aká je pravda. Ako nám odporučil Štefan Harabin.

***

Aj tu sme v situácii, že Harabin vie, aká je pravda, a bezostyšne klame, alebo to nevie a potom je úplne nekompetentný.

Môžete si vybrať.
***
Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
SkryťZatvoriť reklamu