Pavol Paška, Anna Gaja a záhada utajených zmlúv

Ak niečo Košiciam ako Európskemu hlavnému mestu kultúry 2013 vychádza dokonale, tak je to nepochybne zviditeľňovanie prostredníctvom netradične poňatého marketingu. Skrášľovanie okolia apartmánu Pavla Pašku, zlikvidovaná výtvarná inštalácia skupiny Kassaboys, videoklip starostovej manželky Anny Gaje to úspešne naštartovali. Škoda by bolo nepokračovať. Najnovším hitom je zatajovanie zmlúv so sponzormi otváracieho ceremoniálu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Košice EHMK 2013: Škandálmarketing na pokračovanie
Košice EHMK 2013: Škandálmarketing na pokračovanie 

Paška a Kassaboys

Nekošickú verejnosť ako jedna z prvých upútavok na EHMK 2013 zaujala informácia, že Košice v rámci kultúrnych aktivít vynaložia cez 13 mil. eur na skrášlenie výhľadu z luxusného domu v centre mesta. Zhodou okolnosti domu, ktorý bol postavený ako nebytové spoločensko-relaxačné centrum, lebo bytová výstavba tam bola územným plánom zakázaná, ale napriek tomu v ňom býva zopár prominentov, vrátane predsedu NR SR Pavla Pašku.

Druhou vydarenou upútavkou na blížiaci sa začiatok roka košickej kultúry bola likvidácia inštalácie výtvarníkov zo skupiny Kassaboys. Inštalácia bola realizovaná v rámci aktivít EHMK, ale jej autori ju využili na to, aby jej prostredníctvom upozornili na podozrenia, týkajúce sa rozdeľovania európskych a štátnych peňazí a zasahovanie politikov do EHMK. Likvidácia inštalácie vyznela ako cenzorský zásah voči kritickému názoru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Anna Gaja a otvárací ceremoniál

No a do tretice všetko dobré. Celoslovenskú slávu priniesol Košiciam internetom sa šíriaci videoklip Anny Gaje, manželky starostu jednej z košických mestských častí, ktorá mala vystúpiť na otváracom ceremoniáli EHMK. Keď šéf projektu Ján Sudzina následne označil škandál okolo videoklipu za marketingový ťah, veci začali dávať zmysel. Košiciam sa nechce zbytočne vyhadzovať veľké prachy na inzerciu, preto radšej vyvolávajú škandály, podozrenia z klientelizmu, rodinkárstva a netransparentnosti a tým priťahujú pozornosť verejnosti.

Košický škandálmarketing evidentne funguje. Otvárací ceremoniál je už úspešne za nami, pozornosť verejnosti však nemožno nechať zaspať. Preto tu máme ďalší škandálmarketingový ťah. EHMK v novembri sľúbilo, že zverejní zmluvy so sponzormi otváracieho ceremoniálu. Teraz zmluvy tají, vraj na želanie samotných sponzorov. Zákon nezákon, dalo by sa povedať.

SkryťVypnúť reklamu

Utajení sponzori a infozákon

Keby projekt realizovalo priamo mesto Košice alebo niektorá z jeho príspevkových, či rozpočtových organizácií, zatajovanie sponzorských zmlúv by bolo prakticky nemožné. Košice si však na realizáciu projektu založili neziskovú organizáciu a tá sa teraz tvári, že sponzorské zmluvy zverejniť nemusí. Nezisková organizácia Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013, n.o. je právnickou osobou založenou mestom, takže podľa § 2 ods. 3 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám je povinnou osobou.

Informačná povinnosť takýchto právnických osôb je v porovnaní so štátnymi orgánmi alebo samosprávami čiastočne zúžená v § 3 ods. 2 infozákona: „Povinná osoba podľa § 2 ods. 3 sprístupní iba informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami, nakladaní s majetkom štátu majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom obce, o životnom prostredí, o úlohách alebo odborných službách týkajúcich sa životného prostredia a o obsahu, plnení a činnostiach vykonávaných na základe uzatvorenej zmluvy." Avšak čím iným, ako informáciou o obsahu a plnení na základe uzatvorenej zmluvy, je informácia o sponzorských zmluvách?

SkryťVypnúť reklamu

Nezisková organizácia a povinnosť informovať

Snaha vyhnúť sa zverejneniu sponzorských zmlúv prípadným poukazovaním na to, že v tomto prípade nejde o hospodárenie s verejnými prostriedkami, ani o nakladanie s majetkom obce neobstojí nielen z dôvodu, že ide o informácie o obsahu a plnení na základe uzatvorených zmlúv, ale aj vzhľadom na právnu formu neziskovej organizácie. Zákon o slobodnom prístupe k informáciám totiž v § 2 ods. 4 uvádza, že „osobitný zákon môže ustanoviť povinnosť sprístupňovať informácie aj inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe." V prípade neziskových organizácií je takýmto osobitným zákonom zákon č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby. A podľa § 36 tohto zákona „Každý má právo na prístup k informáciám o nakladaní s majetkom neziskovej organizácie." Keďže plnením sponzorskej zmluvy sa majetok neziskovej organizácie zväčšuje o hodnotu prijatého sponzorského príspevku a zároveň sa upravuje aj použitie takto získaného majetku na konkrétny účel, ide o informácie o nakladaní s majetkom neziskovej organizácie, a teda podľa zákona má mať k nemu každý prístup.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon o neziskových organizáciách nijako bližšie neupravuje spôsob, akým má organizácia informácie sprístupniť. To ale neznamená, že je to na jej svojvôli. Ak neexistuje špecifická úprava v tomto zákone, je potrebné použiť všeobecnú úpravu sprístupňovania informácií, ktorá je obsiahnutá v zákone o slobodnom prístupe k informáciám.

Porušenie zákona ako marketingový ťah?

Utajovaním sponzorských zmlúv sa košický škandálmarketing dostáva na kvalitatívne novú úroveň. Odmietnutie sprístupniť zmluvy je totiž porušením zákona o slobodnom prístupe k informáciám i zákona o neziskových organizáciách. Ale možno sa o pár dní zasa dozvieme, že to celé bol len ďalší vydarený marketingový ťah.

Ak Vás článok zaujal, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu