
Vláda včera schválila návrh zákona o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy. Ten vraj má zabrániť nadobúdaniu poľnohospodárskej pôdy cudzincami, lebo budúci týždeň končí desaťročné moratórium na nákup pôdy cudzincami. V skutočnosti to však bude okradnutie vlastníkov pôdy. Štát im zákonom zabráni slobodne nakladať s ich majetkom a zníži tak jeho hodnotu. Ak vlastníte poľnohospodársku pôdu a budete ju chcieť predať, miesto toho, aby ste našli kupca a dohodli ste sa s ním na cene, budete ju musieť najprv ponúknuť poľnohospodárskym firmám hospodáriacim v tom istom chotári, potom v susednom chotári, potom inde. A až keď sa nenájde záujemca medzi nimi, budete ju môcť predať niekomu inému.
Protiústavný návrh
Právo disponovať s vlastnou vecou podľa vlastného uváženia bolo už v rímskom práve jednou zo základných charakteristík vlastníckeho práva. Dnes je vlastnícke právo jedným zo základných práv chránených ústavou. Ústava síce umožňuje do neho zasiahnuť, no za podmienok, ktorým tento návrh zákona nezodpovedá.
Návrh zákona nechráni slovenskú poľnohospodársku pôdu, ale len agrolobby. A to na úkor vlastníkov pôdy. O čo ťažšie budú oni svoju pôdu môcť predať, o to viac budú zabetónovaní a pred konkurenciu chránení súčasní poľnopodnikatelia. Ficova vláda tak opäť raz uprednostnila lobbing záujmových skupín pred rešpektovaním základných práv a slobôd a vytváraním korektného podnikateľského prostredia.
Protizákonný postup
Je len príznačné, že schválenie pravdepodobne protiústavného návrhu zákona chce Ficova vláda presadiť protizákonným postupom: v skrátenom legislatívnom konaní. Na jeho uskutočnenie vyžaduje zákon o rokovacom poriadku isté dôvody. Tie ale v tomto prípade neexistujú. Vláda blábolí čosi o hroziacich škodách štátu, ale žiadne škody nehrozia. Skrátené legislatívne konanie bude preto ďalším účelovým porušením zákona o rokovacom poriadku NR SR. Ale veď, ako inak už prijať protiústavný zákon než porušením zákona, ktorý určuje postup pri schvaľovaní zákonov, však?
Ficova vláda sa tvári, že sa musí ponáhľať, ale to, že moratórium na nákup pôdy cudzincami skončí 1. mája, bolo predsa známe už roky. Pikantné je, že medzirezortné pripomienkové konanie k tomuto návrhu zákona prebehlo už koncom minulého roka. S hromadnou pripomienkou proti zasahovaniu do vlastníckeho práva vlastníkov pôdy sa vtedy na ministerstvo pôdohospodárstva obrátila verejnosť na základe podnetu skupiny iniciátorov z OKS, INESS a Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. Absolvovali sme aj rozporové konanie na ministerstve, ale bez výsledku. Potom sa legislatívny proces na celé mesiace zastavil. Schyľovalo sa k prezidentským voľbám a Fico zrejme potreboval odsunúť potenciálne kontroverznú tému. Je po voľbách, ťaženie agrolobby proti vlastníkom pôdy môže pokračovať.
Pomýlení podporovatelia
Vietor do plachát bude ficovcom dodávať aj časť opozície. Konkrétne OĽaNO, ktoré vyhlásilo vojnu za ochranu slovenskej pôdy. Pred cudzincami. Veď hrozí, že ju skúpia Číňania a Arabi a na náklaďákoch nám ju odvezú niekam preč. Cudzie nechceme, svoje si nedáme. Slota by mal radosť. Veď asi aj má.
Pôdu však našim občanom žiadni cudzinci neukradnú. Maximálne by mohli nejakú od jej súčasných vlastníkov kúpiť. Za cenu, na ktorej by sa s nimi dohodli. Po schválení tohto zákona v parlamente už vlastníci poľnohospodárskej pôdy nebudú môcť slobodne nakladať so svojim majetkom a jeho hodnota sa tým zníži. Zlodejom však nie sú cudzinci, ale Fico a jeho partia a v tomto prípade, žiaľ, aj ich pomýlení podporovatelia.
Juraj Javorský zakončil svoj dnešný komentár v SME slovami: „Desivý je aj politický rozmer celého pôdneho bláznenia: hoci sa Smer chystá ľudí obrať o vlastnícke práva, jediná kritika, ktorú bolo počuť od akože pravicovej opozície, je, že zákon prichádza neskoro." Problémom naozaj nie je, že zákon prichádza neskoro, ale že prichádza. Ak opozícia nechce byť len „akože pravicová", ale pravicová, mala by sa ozvať veľmi nahlas.
Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.