Prokarastináciu bližšie rozoberať nejdem. Informácií o nej je na internete dostatok.
Zaujímavejšia je otázka, či zverejnením článku na blogu hodinu a štvrť po začiatku volebného moratória došlo k porušeniu volebného zákona. Pripomeniem, že pred prvým kolom prezidentských volieb som zverejnil článok Prečo budem voliť Rada Procházku tiež vo štvrtok, ale o 6:59, teda minútu pred začiatkom moratória. Bez priameho spomenutia ma vtedy pochválil sám Robert Kaliňák: „To, že niekto vydá článok o 6.59, je presne v súlade s tým, že chcel dodržať moratórium.“
Z Kaliňákových slov vyplýva, že keby niekto vydal článok o 7:01 alebo trebárs o 8:16, tak moratórium nedodržal. Úprava moratória je pritom v prípade prezidentských volieb aj eurovolieb v podstate zhodná.
Podľa § 19 ods. 8 zákona o voľbách do Európskeho parlamentu „Vysielať alebo zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách alebo koalíciách v ich prospech alebo v ich neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom v rozhlasovom vysielaní a televíznom vysielaní, v hromadných informačných prostriedkoch, v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie, a v ich bezprostrednom okolí je 48 hodín pred začiatkom volieb a v deň volieb zakázané.“ Nechajme bokom televízne a rozhlasové vysielanie a okolie okrskových komisií. Je zverejnenie článku na blogu zverejnením informácie v hromadnom informačnom prostriedku? Určite nie.
Hromadné informačné prostriedky už nemáme
Slovenská legislatíva dokonca v súčasnosti pojem „hromadný informačný prostriedok“ nijako nedefinuje. V minulosti bol tento pojem upravený v starom tlačovom zákone z roku 1966 – zákon č. 81/1966 Zb. o periodickej tlači a o ostatných hromadných informačných prostriedkoch. Ten však bol v roku 2008 nahradený zákonom č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve. V ňom sa už termín hromadné informačné prostriedky vôbec nespomína. To znamená, že pri trochu odvážnejšej interpretácii zákona by sa moratórium nemalo vzťahovať ani na periodickú tlač. Tá totiž v zmysle súčasného zákona nie je definovaná ako hromadný informačný prostriedok.
Opatrnejší výklad zákona by zrejme periodickej tlači a agentúrnemu spravodajstvu zverejňovanie informácií o kandidátoch počas moratória neumožnil. Podľa starého tlačového zákona platného až do roku 2008 „Hromadnými informačnými prostriedkami sú popri periodickej tlači agentúrne spravodajstvo, spravodajské a ostatné publicistické časti rozhlasového a televízneho vysielania a spravodajský film, ako aj zvukové a obrazové záznamy používané na pravidelné informovanie verejnosti o udalostiach, javoch, faktoch a názoroch v Československej socialistickej republike alebo v zahraničí.“ Nech však pozerám ako pozerám, internet tu nikde nevidím. Československá socialistická republika (takto to bolo v zákone až do roku 2008!) odpustí.
Zhrnuté a podčiarknuté: Ak nechceme zákon vykladať úplne účelovo, asi by sme mali pripustiť, že moratórium sa na periodickú tlač vzťahuje. Minimálne to bol úmysel zákonodarcu. Nevzťahuje sa však vôbec na internet. Ani na blogy, ale ani na internetové verzie a stránky tlačených médií. Čiže zverejnením blogu o 8:16 som nič neporušil. A články o kandidátoch, či dokonca priamo volebná kampaň napr. na sme.sk by tiež žiadnym porušením moratória neboli.
Toľko moje osobné stanovisko odlišné od osobného stanoviska Roberta Kaliňáka.