Prečo zasa SaS

EÚ je dôležitá pre Slovensko. A sobotňajšie voľby sú dôležité pre EÚ, ale aj Slovensko. Preto je dôležité, aby sa ich ľudia zúčastnili a odovzdali hlas stranám a kandidátom, ktorým dôverujú. Je si z čoho vyberať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Voľby do Európskeho parlamentu
Voľby do Európskeho parlamentu 

Rozhodovanie sa členov politických strán vo voľbách býva trochu iné ako rozhodovanie sa iných voličov. Najmä v prípade, že ich strana vo voľbách kandiduje. Alebo dokonca, že oni sami kandidujú. To je zvyčajne aj môj prípad.

Od roku 2001 som členom Občianskej konzervatívnej strany. Ak necháme bokom prezidentské voľby, OKS sa zúčastnila skoro všetkých volieb, ktoré sa odvtedy uskutočnili. Samostatne, v koalíciách, alebo na kandidátkach iných strán.

2012 a 2019

S dvoma výnimkami. V parlamentných voľbách 2012 sme sa pokúsili kandidovať na kandidátnej listine OĽaNO, ale v dôsledku Matovičovej kauzy „detektor“ sme z nej odišli ešte pred voľbami. A v nadchádzajúcich eurovoľbách sme nepodali kandidátnu listinu a nestali sme sa 32. kandidujúcou stranou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred siedmimi rokmi aj teraz som teda zažil situáciu, ktorá je pre väčšinu ľudí úplne bežná, ale pre člena strany skôr výnimočná – voliť inú ako vlastnú stranu. V oboch prípadoch som sa rozhodol rovnako.

SaS

Rozdiel je len v tom, že v roku 2012 bola voľba SaS mojím individuálnym rozhodnutím a hoci sa rovnako rozhodli aj viacerí ďalší členovia OKS, strana ako celok v tých voľbách nikoho oficiálne nepodporila. Vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019 OKS oficiálne podporila SaS.

Dôvody sú veľmi podobné ako tie, ktoré ma k voľbe SaS viedli v marci 2012. Človek by mal voliť stranu, ktorej politické smerovanie mu je blízke a ktorej kandidátom dôveruje.

SkryťVypnúť reklamu

Pravica

Aj ako volič, aj ako predseda OKS vnímam SaS ako z politického a programového hľadiska najbližšiu inú politickú stranu.

OKS aj SaS sú pravicové strany. Obe strany obhajujú individuálnu slobodu a zodpovednosť, princípy slobodnej spoločnosti a slobodnej trhovej ekonomiky, presadzujú obmedzenú úlohu štátu, zníženie miery prerozdeľovania, dobré podnikateľské prostredie, boj proti korupcii a snažia sa o efektívne a transparentné fungovanie verejného sektora.

Aká EÚ?

K SaS mám ja sám, aj OKS blízko, aj čo sa týka pohľadu na Európsku úniu a jej budúcnosť. Je to pohľad kritický voči mnohým aspektom fungovania Únie, zároveň je to však aj pevné presvedčenie, že členstvo v EÚ je životným záujmom Slovenska. Ako hlavný prínos nášho členstva v EÚ nevidím eurofondy, ale naše politické a hodnotové ukotvenie v západnom svete, spoločný európsky trh a štyri základné slobody – voľný pohyb tovarov, služieb, pracovnej sily a kapitálu.

SkryťVypnúť reklamu

Mojou predstavou nie je smerovanie k stále tesnejšej a centralizovanejšej únii, ale dobrovoľná spolupráca členských štátov a vytváranie dobrých podmienok pre slobodné fungovanie ľudí a firiem v rámci celej EÚ. Som presvedčený, že je potrebné EÚ reformovať, aby lepšie fungovala a členské štáty a ich občania vnímali jej dôležitosť.

A SaS ponúka prepracovaný program, ktorý je mojim predstavám o žiaducom smerovaní EÚ najbližší.

Kandidáti

Nemenej dôležité ako program, či predchádzajúce pôsobenie politickej strany je pre voliča dôležitá aj dôvera ku konkrétnym ľuďom, ktorí sa uchádzajú o jeho dôveru. Mal som ostatné tri roky príležitosť zblízka sledovať verejné pôsobenie piatich zo 14 kandidátov SaS, pretože to sú moji kolegovia v poslaneckom klube SaS v NR SR.

SkryťVypnúť reklamu

A svojim doterajším pôsobením reprezentujú témy a hodnoty, ktoré sú pre OKS, aj pre mňa osobne dôležité.

Líder kandidátky Eugen Jurzyca je v mojich očiach priam stelesnením snahy o zodpovedné hospodárenie s verejnými financiami, obmedzovanie miery prerozdeľovania a vyrovnaný rozpočet.

Alojz Baránik je človekom, ktorý zápasom o spravodlivosť a právny štát priam žije. Poznám len veľmi málo ľudí, ktorí by tak hlboko odmietali akúkoľvek nespravodlivosť, korupciu, porušovanie zákonov a ohýbanie práva ako práve on.

Luciu Ďuriš Nicholsonovú poznám asi najdlhšie a najlepšie z kandidátov. Z malej aj veľkej politiky. A oceňujem jej nasadenie, dôsledný boj proti korupcii a občiansku angažovanosť.

Natália Blahová sa venuje ľuďom. Venuje sa veciam, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať drobné, ale v skutočnosti sú podstatné. Andrej Kiska natočil 10 videí, v ktorých opisuje desať najsilnejších momentov svojho končiaceho sa pôsobenia vo funkcii prezidenta. Prvé sa volá Čistý deň. Kauza, ktorá sa začala blogom Natálie Blahovej.

Karol Galek je jediným z tejto pätice, ktorého som spoznal až v parlamente. A blízky mi je nielen preto, že sedíme v parlamentnej lavici vedľa seba. Venuje sa energetike, teda téme, ktorá je pre väčšinu bežných ľudí španielska dedina. Dokáže však o nej hovoriť zrozumiteľne a zaujímavo. A okrem jeho odborných tém ho vnímam aj cez jeho jasné postoje a hodnoty, ktoré ho radia k zástancom slobodnej a demokratickej spoločnosti.

Ktokoľvek z nich sa stane poslancom Európskeho parlamentu, budem vedieť, že v ňom bude dobre reprezentovať aj mňa s mojimi názormi, postojmi a hodnotami. 

Dôležité voľby

Európska únia je dôležitá pre Slovensko. A sobotňajšie voľby sú dôležité pre Európsku úniu, ale aj Slovensko. Preto je dôležité, aby sa ich ľudia v čo najväčšom počte zúčastnili a odovzdali hlas stranám, ktorých program a reálne politické správanie sú im blízke, a kandidátom, ktorým dôverujú.

Je si z čoho vyberať.
***
Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu