reklama

Prepoisťovanie Ivana Valentoviča: V znamení červeného barana

Ivan Valentovič si nedá povedať a nedá povedať. Za svojím červeným cieľom kráča tvrdohlavo ako taký baran. Neodradia ho ani neúspechy a zakopnutia. Keď mu nevyjde jeden pokus, onedlho máme na stole ďalší. Vo februári navrhol násilím odobrať súkromným poisťovniam časť poistencov, v máji ich chcel rovno zlikvidovať a znárodniť. Keďže mu to zatiaľ neprešlo, skúša to teraz na poisťovne cez zákaz zisku a obmedzenie prevádzkových nákladov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)
Baran. A ešte k tomu červený.
Baran. A ešte k tomu červený. 

Prinútiť poisťovne, aby čo najviac prostriedkov zo zdravotného poistenia investovali do zdravotnej starostlivosti, vyzerá na prvý pohľad ako chvályhodný zámer. Ale naozaj len na prvý pohľad a bez toho, aby sme si uvedomili, aký cieľ týmto návrhom minister zdravotníctva v skutočnosti sleduje. Cieľ je totiž pri všetkých Valentovičových návrhoch rovnaký - zlikvidovať súkromné zdravotné poisťovne a nahradiť pluralitný systém zdravotného poistenia jednou monopolnou štátnou poisťovňou. V májovej Správe o programe racionalizácie v systéme zdravotníctva SR to priznal úplne otvorene, ale znárodňovanie súkromných poisťovní bola silná káva aj pre koaličných partnerov Smeru.
Júnovým návrhom novely zákona o zdravotných poisťovniach sa má poisťovniam znemožniť vytvárať a rozdeľovať zisk a maximálna výška ich prevádzkových nákladov sa má obmedziť zo 4 % na 3 % z úhrnu vybraného poistného. Zisk je pritom úplne legitímnou súčasťou trhovej ekonomiky - motivuje subjekty k efektívnejšiemu správaniu a k skvalitneniu ponúkaných služieb. Na námietku, že zdravotné poisťovne nepôsobia v úplne trhovom prostredí, ale nakladajú s prostriedkami, ktoré občania povinne platia v podobe poistných odvodov, možno zareagovať protiotázkou, prečo by práve zdravotné poisťovne mali byť výnimkou v sektore zdravotníctva. Vadí snáď niekomu, že možnosť vytvárať zisk majú nemocnice, zdravotnícke zariadenia, lekárne, farmaceutické firmy a ďalší dodávatelia? A pri nich už nie je problém, že svoj zisk dosahujú z prostriedkov, ktoré majú pôvod v povinných platbách občanov? Ešte podstatnejšie je však to, že zisk, motivácia, konkurencia a trhové prostredie vytvárajú tlak na efektívnosť nakladania so všetkými prostriedkami v systéme. Inak povedané - ak návrh ministerstva zdravotníctva parlament schváli, žiadna poisťovňa síce nebude dosahovať zisk, ale peniaze v zdravotníctve budú využívané oveľa menej efektívne a je pravdepodobné, že ak poisťovne nebudú ziskové, tak budú stratové a na dlh sa zasa budeme po čase musieť skladať my všetci.
Pokiaľ ide o obmedzenie prevádzkových nákladov, ministerstvo argumentuje, že "prax ukázala, že i tu sú ešte rezervy a výdavky je možné znížiť o ďalšie 1 %". Pritom obmedzenie prevádzkových nákladov na 4 % platí iba od 1.1.2007 a bolo schválené na návrh ministerstva zdravotníctva v septembri 2006. Ako teda prax mohla niečo preukázať, keď rok 2007 ešte neskončil a v roku 2006 boli prevádzkové náklady všetkých poisťovní vyššie ako 3 %? Pritom, ako uvádza Health Policy Institute, "už aj dnešná úroveň 4 % je z medzinárodného hľadiska jedna z najnižších v Európe" a limitovanie prevádzkových nákladov pod určitú kritickú hranicu môže ohroziť bezproblémové fungovanie zdravotnej poisťovne.
Logickosť argumentácie však vo všeobecnosti nepatrí k silným stránkam ministerstva zdravotníctva. Keď ide o dosiahnutie cieľa, hodí sa akýkoľvek argument. V máji napríklad ministerstvo tvrdilo, že "súkromné zdravotné poisťovne vykazujú neprimerané zisky a nie je to dôsledkom nimi prezentovaného kvalitného manažmentu, ale dôsledkom cieleného náboru poistencov a modelovania poistného kmeňa. Finančne nároční poistenci zostávajú v štátnych zdravotných poisťovniach, ktoré im garantujú zabezpečenie plnohodnotnej zdravotnej starostlivosti." Pritom vo februári ministerstvo navrhovalo povinne presunúť všetkých finančne najnáročnejších poistencov (dôchodcovia, deti) do štátnych zdravotných poisťovní, čím by predsa podľa svojho májového tvrdenia ešte viac zvýhodnilo súkromné poisťovne.
Valentovičove návrhy majú spoločný menovateľ v socialisticky červenej nedôvere v pôsobenie trhových síl, v súkromné vlastníctvo, v slobodné konanie jednotlivcov a firiem, v ich schopnosť rozhodovať sa samostatne lepšie, ako keď to za nich robia štátni úradníci. Tvrdiť, že jedna štátna zdravotná poisťovňa bude fungovať efektívnejšie ako viac súkromných zdravotných poisťovní, je popretím neustále sa opakujúcej skúsenosti s tým, aké následky pre efektivitu akejkoľvek ekonomickej činnosti má štátom garantované monopolné postavenie a štátne vlastníctvo.
Februárový návrh na povinné prepoisťovanie poistencov, za ktorých platí poistenie štát, do štátnych zdravotných poisťovní vyvolal negatívne reakcie verejnosti práve pre svoju zrozumiteľnosť. Každý si vie jednoducho predstaviť, že štát núti jeho samého, jeho deti alebo rodičov, aby sa poistili v inej poisťovni, ako chcú oni sami. Najnovší návrh ministerstva na zákaz zisku a obmedzenie prevádzkových nákladov zdravotných poisťovní však smeruje k tomu istému. S tým rozdielom, že ak sa Ivanovi Valentovičovi vďaka jeho tvrdohlavosti podarí zlikvidovať pluralitný systém zdravotného poistenia, o slobodu výberu zdravotnej poisťovne neprídu iba niektorí, ale úplne všetci občania.
Kto bol vo februári za zachovanie slobodného výberu zdravotnej poisťovne, mal by dnes byť za zachovanie plurality zdravotných poisťovní. Jedno bez druhého totiž nie je možné.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu