
Richterovo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny oboznámilo živnostenské organizácie so svojím zámerom zdvojnásobiť živnostníkom vymeriavací základ pre platenie sociálnych odvodov. Čo pre významnú časť z nich prakticky znamená aj zdvojnásobenie odvodov.
Fintičky a kostičky
Keď to živnostenské organizácie odmietli, pokúsil sa ich JUDr. Richter oblafnúť ústretovo vyzerajúcou fintou. Dobre teda, povedal im, dnes sa vymeriavací základ pre platenie odvodov vypočíta ako polovica zo základu dane, my sme síce chceli, aby bol zhodný so základom dane, ale budem veľkorysý, neodstránime ten koeficient úplne, ale už nebudeme základ dane deliť dvoma, ale len koeficientom 1,352. Môže byť? A zrejme čakal, že si nikto nevšimne takú „drobnosť", že koeficient sa nemá použiť na základ dane, ale na základ dane zvýšený o zaplatené odvody. Čo plus mínus znamená rovnaké zdvojnásobenie vymeriavacieho základu aj odvodov oproti súčasnosti, ako pôvodne navrhoval.
Keď nezabrala Richterova živnostnícka finta, hádže rezort živnostníkom ďalšiu kostičku. Nebudete musieť platiť nemocenské odvody. Iba keď sa tak dobrovoľne rozhodnete. Sadzba poistného na nemocenské poistenie je pritom pre samostatne zárobkovo činné osoby 4,4 % z vymeriavacieho základu. Celková sadzba sociálneho a zdravotného poistenia je však vyše desaťnásobne vyššia. Čiže milý živnostník, zdvojnásobím ti odvody a potom ti umožním desatinu z nich platiť dobrovoľne. Bomba kšeft, nie?
Vlastne celkom dobrý nápad
Samotný nápad s dobrovoľným platením nemocenského poistenia pritom nie je zlý. Akurát ho nie je potrebné spájať s celkovým zvyšovaním odvodov. Samostatne zárobkovo činné osoby sa už dnes môžu slobodne rozhodnúť, či budú platiť poistenie v nezamestnanosti alebo nie. A čuduj sa svete, žiadnu sociálnu katastrofu toto opatrenie neprinieslo. Určite by sa nič zlé nestalo ani v prípade, keby sa živnostníci dobrovoľne mohli rozhodnúť aj o nemocenskom poistení.
A, pochopiteľne, nielen oni. Rovnakú možnosť by (prinajmenšom) vo vzťahu k nemocenskému poisteniu a poisteniu v nezamestnanosti mali dostať aj zamestnanci. Aj oni by to iste v zdraví prežili. S kolegami Petrom Gondom a Michalom Novotom sme to v rámci Návrhu sociálnej reformy na Slovensku, s ktorou prišiel Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, navrhovali už pred šiestimi rokmi.
Jedným z hlavných argumentov všetkých zvyšovačov odvodov pre živnostníkov je odvolávanie sa na rozdielne odvodové zaťaženie živnostníkov a zamestnancov. Ani za svet pritom nie sú ochotní pripustiť, že problémom nie sú nízke odvody živnostníkov, ale vysoké odvody zamestnancov. A teda tou správnou cestou, ako tento problém riešiť, nie je dramaticky zvýšiť odvody živnostníkom, ale postupne znižovať odvody zamestnancom. Dobrovoľné platenie nemocenského poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnancami aj živnostníkmi by určite bolo krokom správnym smerom.
Ale to by to JUDr. Richter s tým dobrovoľným nemocenským poistením musel myslieť trochu inak. Nielen ako kosť, ktorá má pomôcť Ficovej vláde vytiahnuť z vreciek živnostníkov oveľa viac peňazí ako doteraz.