
V júli minulého roku väčšina opozície doslova sadla na lep poslancovi SMER-u Petrovi Pelegrinimu a omylom hlasovala za rozšírenie diaľničného vyvlastňovacieho zákona na ďalšie úseky ciest. Zdá sa, že minulý týždeň sadla časť opozície na veľmi podobný lep ďalšiemu poslancovi SMER-u. Tento raz ide o zákaz bankových poplatkov za preberanie euromincí a poslanca Jozefa Buriana.
S minuloročným rozšírením účinnosti diaľničného vyvlastňovacieho zákona boli dva problémy. Jednak opozícia považuje za protiústavný obsah tohto zákona, čo dokumentovala podaním na ústavný súd ešte v januári 2008. Z toho dôvodu by opoziční poslanci určite nehlasovali za Pelegriniho návrh, keby si boli vedomí, o čom hlasujú a keby to Pelegrini na nich tak šikovne nenarafičil, keď úplne zavádzajúco zdôvodňoval svoj pozmeňovák.
Druhý problém bol s formou novelizácie, ktorá je pravdepodobne protiústavná a celkom určite veľmi pochybná. Pelegrini navrhol novelu diaľničného vyvlastňovacieho zákona ako pozmeňujúci návrh v druhom čítaní do zákona o cestnej premávke. V Českej republike takýto spôsob novelizácie zákonov vyhlásil ústavný súd za protiústavný. V júli 2008 sa s týmto názorom stotožnil aj prezident Ivan Gašparovič a zákon o cestnej premávke práve aj z toho dôvodu vetoval. Parlament potom pri opätovnom prerokovaní zákon o cestnej premávke pre momentálne koaličné obštrukcie HZDS neschválil.
Teraz sa udialo čosi podobné ako v júli. Robert Fico zavelil, že treba zrušiť bankové poplatky za preberanie euromincí. Jeho poslanec a predseda finančného výboru NR SR Jozef Burian predložil v druhom čítaní o vládnom návrhu zákona o niektorých opatreniach pri majetkovoprávnom usporiadaní pozemkov pod stavbami, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obce a vyššie územné celky, pozmeňujúci návrh, ktorým sa do návrhu zákona doplnila novela zákona o bankách, na polroka zakazujúca bankám vyberať poplatky za euromince a eurobankovky. Za Burianov pozmeňovák hlasovalo 103 zo 140 prítomných poslancov. Okrem koaličných poslancov ho podporila aj väčšina poslancov SDKÚ a dvaja poslanci SMK. Poslanci KDH a SMK sa zväčša zdržali. Proti hlasovali len dvaja poslanci - Rudolf Bauer a Pavol Minárik z KDS.
Nechajme teraz bokom otázku prečo pravicová strana podporuje nie práve príliš pravicový nápad zakázať bankové poplatky. Nemenej závažná otázka je, prečo demokratická strana podporí účelovú novelu spôsobom, ktorý je pravdepodobne v rozpore s ústavou. Na ťahu je teraz prezident. Situácia je rovnaká ako v júli minulého roku. Prezident by mal konať rovnako ako v júli, zákon vetovať a zákaz bankových poplatkov vrátiť späť do parlamentu. Pravda, ak sa odvtedy nezmenil jeho právny názor na protiústavnosť takýchto noviel. Alebo ak sa nezmenilo niečo iné. Uvidíme.