
V júni 2009 počas návštevy prezidenta komunistickej Číny v Bratislave sa slovenská polícia dlho nečinne prizerala, ako čínski komunistickí provokatéri pred prezidentským palácom napádajú slovenských občanov a ďalších protestujúcich, strhávajú, kradnú a zatieňujú im transparenty. Až nakoniec zasiahla. Proti slovenským občanom, ktorí protestovali proti porušovaniu ľudských práv v Číne a dočkali sa porušovania svojich práv na Slovensku. Sám som vtedy skončil na pár hodín za mrežami.
O dva roky, v septembri 2011 som bol evidentne omylom pozvaný na recepciu čínskej ambasády. Omyl neznámeho súdruha z ambasády som využil na to, aby som sa čínskemu veľvyslancovi pokúsil odovzdať knihu väzneného čínskeho právnika a disidenta Kao Č-šenga. Bol z toho menší škandál a ja som bol vyvedený z recepcie, ktorá sa konala vo vládnom hoteli Bôrik. Slovenskými policajtmi z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Hoci v tom čase som bol ako poslanec NR SR ústavným činiteľom ja. Nuž ochrana.
A o ďalšie dva roky, 19. septembra 2013 stál Marek Tatarko so svojimi priateľmi pred čínskou ambasádou v Bratislave, aby tam protestoval proti prenasledovaniu praktizujúcich Falun Gongu v Číne. Tak ako každý štvrtok. Na riadne ohlásenom zhromaždení. Tento raz sa však udialo čosi, čo sa iné štvrtky nestáva. Okolo čínskej ambasády prešla nejaká delegácia. A aby nebola „obťažovaná" pohľadom na transparenty protestujúcich, pristavili pred nich neznámi čínski súdruhovia svoje autá. Ale keďže na zatienenie všetkých transparentov im ešte jedno auto chýbalo, požiadali o súdružskú výpomoc slovenskú políciu. Prítomný slovenský policajt preparkoval svoju dodávku pred jeden z transparentov. Pre protestujúcich vtedy ešte neznámy súdruh z Číny tak bol ochránený pred transparentmi skupinky ľudí zo slovenského Falun Gongu.
Čerešničkou na torte je, že dotyčný predseda Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov Dejiang Zhang je sám podozrivý z toho, že sa podieľal na prenasledovaní praktizujúcich Falun Gongu. Takže ten pohľad na transparenty by ho naozaj mohol vyrušovať. A na recepcii na Bôriku by mu potom možno menej chutilo. Našťastie všetko prebehlo v úplnom poriadku a súdružskom porozumení. Slovenská polícia ani tento raz „nesklamala".
Je mi jasné, že k hosťom sa treba správať slušne. A že povinnosťou polície je chrániť predstaviteľov cudzích štátov, ktorí k nám prídu na oficiálnu návštevu. Je však hanba, ak sa polícia demokratického štátu podieľa na tom, aby vlastným občanom zabránila pokojným spôsobom prejavovať nesúhlas s porušovaním ľudských práv totalitným režimom. A strašná hanba je, že v prípade komunistickej Číny je už z toho celkom pekná tradícia.