T. G. Masaryk a Nesrovnalova pamätná tabuľa

Storočnicu Československa si Bratislava pripomenula osadením pamätnej tabule T. G. Masarykovi a M. R. Štefánikovi. Na tejto inak chvályhodnej aktivite sú zarážajúce dve veci. A obe súvisia s osobou primátora Nesrovnala.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Masaryk, Štefánik, Nesrovnal
Masaryk, Štefánik, Nesrovnal (zdroj: Zomri)

Traja velikáni

Tou prvou je text pamätnej tabule, na ktorom sa uvádza, že pamätnú tabuľu „dalo vyhotoviť hlavné mesto Bratislava v r. 2018 z iniciatívy primátora Iva Nesrovnala“. Na mnohých pamätných tabuliach informácia o tom, kto ich dal vyhotoviť, chýba. A nič im to neuberá na význame. A aj na tých pamätných tabuliach, kde sa informácia o tom, kto zhotovil alebo zhotovenie inicioval nachádza, nebýva zväčša uvedené konkrétne meno osoby – funkcionára, ale názov inštitúcie alebo organizácie, mesta, obce, spolku, cirkevného zboru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dosluhujúci primátor sa rozhodol, že sa zapíše do histórie mesta. A to doslova. Tým, že Primáciálny palác bude odteraz zdobiť nielen Masarykova a Štefánikova, ale zároveň aj Nesrovnalova tabuľa. Historické zásluhy treba predsa primerane oceniť a takto budeme mať všetkých troch našich velikánov na jednej tabuli.

Masarykovo námestie

Až potiaľto by to bolo maximálne tak na ironický povzdych a jeden obrázok na Zomri. Ono je to však vážnejšie. Pretože ten istý primátor Ivo Nesrovnal, ktorý nechal svoje meno vycapiť na Masarykovu a Štefánikovu pamätnú tabuľu, nesie hlavnú zodpovednosť za to, že Bratislava ani v roku, keď si pripomíname sto rokov od vzniku Československa, nebude mať žiadne verejné priestranstvo pomenované po T. G. Masarykovi.

SkryťVypnúť reklamu

A mohlo mať. Miestne zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava – Staré Mesto totiž 22. mája 2018 schválilo návrh na premenovanie časti Vajanského nábrežia na Masarykovo námestie. Ide o priestor pred budovou Slovenského národného múzea, na ktorom sa nachádza pamätník česko-slovenskej štátnosti a socha T. G. Masaryka. Za návrh hlasovalo 19 z 20 prítomných poslancov miestneho zastupiteľstva.

Nesrovnalove obštrukcie

V Bratislave však mestské časti môžu zmenu názvu verejného priestranstva iba navrhnúť, schvaľuje ju prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia mestské zastupiteľstvo. Nesrovnalov riaditeľ magistrátu Martin Maruška predložil na zasadnutie mestského zastupiteľstva dňa 27. septembra 2018 návrh všeobecne záväzného nariadenia o určení názvov novovzniknutých ulíc a o zmene názvu ulice v mestských častiach Bratislava-Petržalka, Bratislava-Karlova Ves a Bratislava-Nové Mesto. Nesrovnalovo vedenie mesta tak vypočulo návrhy troch mestských častí na pomenovanie alebo premenovanie názvov verejných priestranstiev, ale návrh Starého Mesta na vytvorenie Masarykovho námestia ignorovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Napraviť sa to dalo pripraveným a poslancom, primátorovi aj pracovníkom magistrátu rozdaným poslaneckým pozmeňujúcim návrhom, ktorým by sa Masarykovo námestie do návrhu nariadenia doplnilo. Návrh nariadenia však zastupiteľstvo prerokovať nestihlo. O týždeň malo zasadnutie pokračovať, ale primátor Nesrovnal ho viedol tak, že sa pre neuznášaniaschopnosť neuskutočnilo.

Skupina poslancov potom iniciovala zvolanie nového zastupiteľstva a návrh predmetného nariadenia navrhla ako prvý bod programu. Primátor najskôr zvolal zastupiteľstvo z vlastnej iniciatívy, pri ktorom boli pred návrhom nariadenia v navrhovanom programe desiatky iných bodov. A poslancami iniciované zastupiteľstvo sa malo uskutočniť až po jeho skončení. Keďže však „primátorovo“ zastupiteľstvo opäť skončilo pre neuznášaniaschopnosť, poslancami iniciované zastupiteľstvo primátor ani neotvoril.

SkryťVypnúť reklamu

A to je už teda pokrytectvo inej úrovne. Zablokovať Masarykovo námestie a potom dať svoje meno na tabuľu k Masarykovi.

Už tam chýba len to povestné Masarykovo "nebát se a nekrást". 

Ondrej Dostál, poslanec mestského zastupiteľstva Bratislavy a miestneho zastupiteľstva Bratislava – Staré Mesto

Zuzana Aufrichtová, poslankyňa Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja

Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu