Veľa možností
Možných výsledkov parlamentných volieb je teoreticky veľmi veľa. Podľa prieskumov verejnej mienky má päť strán účasť v parlamente úplne alebo viac menej istú (SMER-SD, Sieť, Most-Híd, KDH, SNS) a ďalšie tri o ňu zabojujú a majú reálnu šancu uspieť (SaS, OĽaNO-NOVA, SMK). Nie je ale jasné, ktorá strana koľko získa a najmä či bude pokračovať poslednými zverejnenými prieskumami zachytený trend poklesu podpory Smeru a kde sa až zastaví.
Tri varianty
Napriek tomu budú vo výsledku dôležité nielen volebné zisky jednotlivých strán, ale najmä pomer síl medzi jednotlivými skupinami strán v budúcom parlamente. Ten rozhodne o tom, kto zostaví budúcu vládu. A tu sú tie možnosti vlastne len tri.
1. Smer bude mať nadpolovičnú väčšinu
2. Smer a SNS budú mať spolu nadpolovičnú väčšinu
3. Smer a SNS nebudú mať ani spolu nadpolovičnú väčšinu.
Dve alternatívy
Z hľadiska budúceho zloženia vlády sú však tieto tri varianty v skutočnosti len dvoma alternatívami. Prvý aj druhý variant znamená, že vládu zostaví Smer a jej premiér sa bude volať Robert Fico. Rozdiel je len tom, že v prvom prípade by Smer znovu vládol sám, v druhom spolu so SNS.
V druhom variante sa možno niektoré opozičné strany budú pokúšať zabrániť najhoršej možnej alternatíve v podobe vlády Smeru a SNS a „obetovať“ sa pre Slovensko účasťou vo Ficovej vláde, ale ak bude mať Fico možnosť vytvoriť vládu s SNS, prečo by hľadal niekoho iného? Tohto „sebaobetovania“ teda bude opozícia ušetrená.
Jediný zaujímavý výsledok
Skutočne zaujímavá situácia s vopred nejasným výsledkom nastane až vtedy, keď Smer a SNS nebudú mať dosť poslancov na zostavenie vlády. Argument o záchrane krajiny pred najhoršou možnou vládou Smer a SNS už nebude použiteľný a pravostredová opozícia bude mať možnosť zostaviť väčšinovú vládnu koalíciu.
Hoci sa niektoré opozičné strany odmietajú vopred zaviazať k tomu, že za takýchto okolností so Smerom nepôjdu, bolo by z ich strany riskovaním politickej samovraždy, keby tak napokon urobili. Niežeby to bolo úplne vylúčené a niežeby sa mnohým z ich funkcionárov do toho nechcelo, ale aj medzi kandidátmi, z ktorých sa pravdepodobne stanú poslancami, aj medzi voličmi, majú aj tieto opozičné strany dosť ľudí, ktorí by to nedokázali spracovať.
Derathizácia
So spolukandidátmi z kandidátnej listiny SaS Ivanom Kuhnom (č. 30, OKS) a Jakubom Nedobom (č. 26, Mladí liberáli) sme v uplynulých dvoch týždňoch prešli krížom krážom celé Slovensko a symbolicky derathizovali miesta spojené s korupčnými kauzami Ficovej vlády.
Rozdávanie letákov iste nie je reprezentatívnym prieskumom verejnej mienky. Ale keby sme sa mali riadiť dojmami z našej derathizačnej kampane – ak necháme bokom tých, ktorí sa o politiku nezaujímajú alebo neveria už nikomu, tak ľudia, ktorí chcú poslať Fica preč výrazne prevažovali nad tými, ktorí na nás reagovali negatívne alebo chladne. A určite to všetko neboli len voliči SaS, či iných strán, ktoré vládu so Smerom jednoznačne vylúčili.
Či si slovenskí voliči naozaj želajú derathizáciu Slovenska od korupcie a arogancie papalášov, zistíme už v noci zo soboty na nedeľu. Či sa slovenskí politici k derathizácii odhodlajú uvidíme až v dňoch, ktoré budú nasledovať.
Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.