Tunel na ministerstve hospodárstva. Kam sa hrabe Štefanov?

Druhej Ficovej vláde sa darí budiť dojem, že bez záťaže SNS a HZDS sa dokáže správať kultivovanejšie a slušnejšie ako prvá Ficova vláda. Neprítomnosť Slotu a Mečiara v politike naozaj cítiť. To však ficovcom nebráni rozbiehať tunely, v rámci ktorých sú pripravení za jednu webstránku ministerstva vyhodiť z verejných prostriedkov dvojnásobok toho, čo za škandalózne predražené weby nástenkového tendra svojho času dával minister Igor Štefanov zo SNS.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Tunel na ministerstve hospodárstva. Priamo na webe
Tunel na ministerstve hospodárstva. Priamo na webe (zdroj: DS)

Zlatý Čaplovič

Ministerstvo hospodárstva včera začalo obstarávať novú webstránku. Predpokladanú hodnotu zakázky stanovilo na 170 tisíc eur (bez DPH). Za jednu webstránku a jej následnú dvojročnú údržbu. Za nehospodárne obstarávanie často kritizovaný exminister školstva Dušan Čaplovič si pritom pred dvoma rokmi nechal urobiť nový web ministerstva za necelých 10 tisíc eur, teda 17-krát lacnejšie než teraz plánuje ministerstvo hospodárstva. Zlatý Čaplovič!

Webstránky operačných programov riadených ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja s cenou vyše 2 milióny korún boli v časoch nástenkového tendra 13 až 16 krát drahšie ako webstránky iných operačných programov. Zdalo sa, že to pôjde ťažko prekonať. A predsa sa to podarilo. Ministerstvo zatiaľ neznámeho smeráka Pavla Pavlisa plánuje za nový web vysoliť viac ako dvojnásobok toho, čo za weby kedysi dávalo ministerstvo neslávne známeho snsáka Igora Štefanova.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sofistikovaná nástenka

Na rozdiel od Štefanova neobstaráva Pavlis na nástenke, ale vo Vestníku verejného obstarávania. Aký problém potom? Veď cena sa určí vo verejnej súťaži, nie? Treba uznať, že za druhej Ficovej vlády sa kradne sofistikovanejšie ako za prvej. Nástenku nahradili neprimerané podmienky na účasť v súťaži. Napríklad ak viete vyrobiť webstránku aj oveľa lacnejšie ako za 170 tisíc eur, ale nemáte majetok, na ktorý vám je banka schopná sľúbiť úver vo výške 250 tisíc eur, máte smolu. Pre ministerstvo nie ste dosť dobrý. Že načo musí byť firma na výrobu jednej webstránky finančne tak silná, aby si mohla v banke požičať štvrť milióna eur? Mňa sa nepýtajte.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne nezmyselne a účelovo pôsobia aj presne a detailne definované požiadavky ministerstva na jednotlivých členov projektového tímu, ktorý bude web pripravovať. Zmysel takto nastavených podmienok môže spočívať len v snahe odradiť od účasti v súťaži konkurenciu a dosiahnuť tak čo najvyššiu cenu pre zrejme už vopred vyhliadnutého víťaza „verejnej súťaže“.

Ak minister Pavlis tento tunel okamžite nezatrhne, preberá zaň všetku politickú zodpovednosť. A bude na Ficovi, aby potom zatrhol jeho. 

***

Ak sa vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

OKS: Pripravovaný tunel na ministerstve hospodárstva (podrobnejšie informácie)

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu