
Nie je verejne známe, aký je vzťah Mariana Kotlebu k alkoholu. Jeho pospolití kamaráti-na-stráž sa dosiaľ nepodieľali na moci, takže nemali ešte príležitosť predviesť svoju odolnosť voči nástenkovým a emisným nástrahám aj v praxi. Ján Slota sa síce v minulosti popri Maďaroch občas pustil aj do Rómov, v porovnaní so systematickým prístupom kotlebovcov k „riešeniu cigánskeho problému" však v tejto téme pôsobí ako amatér. Slota označuje Kotlebu za blázna. Pospolitosť považuje SNS za pseudonárodnú a vyčíta jej kradnutie. Tisa však majú v posvätnej úcte obaja.
Protest proti chlasteneckému zákonu
Tento týždeň sa proti slotovsko-rafajovskému chápaniu vlastenectva ozvali študenti. V stredu na protest proti zákonu na podporu vlastenectva zaplnili Hodžovo námestie pred prezidentským palácom v Bratislave. Potom sa pobrali pred parlament, ale Slota sa zmohol iba na to, že ich na diaľku označil za feťákov. A napokon práve Slotu vypískali, keď šiel do prezidentského paláca orodovať za svojho nástenkového ministra Štefanova. Skutočné vlastenectvo sa nebuduje nanúteným počúvaním štátnej hymny a štátnou zástavou v každej triede materskej školy. Mladí ľudia, ktorí v stredu tvorili drvivú väčšinu účastníkov protestu, ukázali, že v tom majú jasno.
A mňa na námestí hrial aj osobne dobrý pocit, že hlavným organizátorom tohto vydareného podujatia bol Robert Mihály, chalan, s ktorým som bol v júni minulého roku zavretý v jednej cele. Keď slovenské ulice ovládli fanúšikovia čínskych komunistov a slovenskí policajti miesto útočníkov zasahovali proti napadnutým, bol práve brutálny zásah polície voči Robovi Mihálymu dôvodom, pre ktorý som nakoniec aj ja skončil so želiezkami na rukách. A predvčera som sa len utvrdil, že som bol za mrežami v dobrej spoločnosti.
14. marec 2010 v uliciach Bratislavy
Dôvod výjsť do ulíc a protestovať proti nacionalizmu však budeme mať aj pozajtra. V nedeľu 14. marca o 14:00 majú pred prezidentským palácom zraz Tistovi obdivovatelia zo Slovenskej pospolitosti, ktorí sa zasa chystajú pochodovať Bratislavou. Hodinu pred nimi (o 13:00) sa na tom istom mieste stretnú ľudia, ktorí si myslia, že fašizmus na Slovensko nepatrí. Protestné zhromaždenie, ktoré bude aj spomienkou na obete fašizmu, organizuje skupina mimovládnych organizácií. Ďalšia skupina organizuje od piatka do nedele sériu akcií, ktoré budú kultúrnym protestom proti fašizmu pod názvom Dosť bolo ticha. A v nedeľu chystá ďalšie zo zhromaždení Máme radi túto krajinu aj Alojz Hlina.
Túto nedeľu budú zrejme bratislavské ulice o niečo zaplnenejšie ako obvykle. Pre slušných ľudí je to príležitosť ukázať, že ulice nepatria iba fašistom. Pamiatka obetí režimu, ktorý je symbolizovaný 14. marcom 1939, si to zaslúži. Keď som včera počúval Fedora Gála v Lampe a potom znovu pozeral jeho film Krátka dlhá cesta, bolo mi to jasné ešte viac ako inokedy.
Verejné zhromaždenie Fašizmus nepatrí na Slovensko. 14.3.2010, 13:00, Hodžovo námestie
Dosť bolo ticha, séria akcií, 12.-14.3.2010
Máme radi túto krajinu, preto ju chránime, 14.3.2010, 15:00, Námestie SNP