V prvom kole Mikloško, v druhom Čaputová

V prvom kole som volil Františka Mikloška. V druhom budem voliť Zuzanu Čaputovú. A to bez najmenšieho zaváhania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)
Obrázok blogu

Sú konzervatívci, ktorí hlavné zlo vidia v liberalizme. Na druhej strane je pre niektorých liberálov červeným súknom konzervativizmus. Ja sa považujem za liberálneho konzervatívca a som presvedčený, že liberáli a konzervatívci by nemali proti sebe bojovať, ale mali by sa snažiť spolupracovať. Hoci majú na niektoré témy rôzne názory. Lebo toho, čo ich spája, je viac ako toho, čo ich rozdeľuje.

Dobrí kandidáti

Časť voličov Františka Mikloška má po prvom kole dilemu, lebo sa im zdá, že už nemajú koho voliť. Patrím k tej druhej časti, ktorá žiadnu dilemu nemá a Zuzana Čaputová je pre ňu v druhom kole prirodzenou a samozrejmou voľbou. Nie voľbou menšieho zla, ale voľbou dobrej kandidátky, ktorá má predpoklady stať sa dobrou prezidentkou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sme sa v lete minulého roku v Občianskej konzervatívnej strane rozhodovali, ako sa máme postaviť k prezidentským voľbám, videli sme troch dobrých kandidátov. Okrem Mikloška a Čaputovej sme ako takého vnímali Roberta Mistríka. Rozhodli sme sa pre Františka Mikloška, lebo sme ho považovali za najlepšieho a svojimi hodnotami a životným príbehom pre OKS najbližšieho prezidentského kandidáta.

Pre mňa bolo dôvodom aj presvedčenie, že prezidentská funkcia by mala byť vyvrcholením alebo zavŕšením politického pôsobenia, nie vstupom do vrcholovej politiky. Toto kritérium je však iba pomocné. Dôležitejšie je hodnotové nastavenie kandidáta, jeho charakter, jeho správanie a jeho príbeh.

SkryťVypnúť reklamu

V politike úplne neskúsený Kiska bol pred piatimi rokmi rádovo lepšou voľbou ako skúsený politik Fico. A napokon, práve Kiskovo pôsobenie dokazuje, že dobrým prezidentom môže byť aj niekto, kto nemá žiadne predchádzajúce skúsenosti z vrcholovej politiky.

Neznáma dievčina a Pezinská skládka

Aj voči Zuzane Čaputovej sa objavuje výčitka, že je „neznáma dievčina“, z ktorej až reklamná kampaň umelo vyrobila nádejnú kandidátku na prezidentku.

Nie je to tak. Zuzana Čaputová je vo verejnom priestore a pri obhajobe verejného záujmu aktívna už roky. Každý, kto sa zaujíma o veci verejné v tejto krajine, mal možnosť sa s jej menom stretnúť už dávno.

SkryťVypnúť reklamu

Pezinská skládka nie je len lokálnou environmentálnou kauzou. Je celoslovensky dôležitým príkladom, keď občianska aktivita spojená s dôsledným a kompetentným právnym postupom dokáže uspieť v súboji s politickou mocou a porušovaním zákona. 

Čo je dôležité

Keď sme v januári na ústavnoprávnom výbore NR SR vypočúvali uchádzačov o posty ústavných sudcov, všetci odpovedali aj na otázky týkajúce sa tém ako registrované partnerstvá, adopcie, potraty, či Istanbulský dohovor. Pri tých odpovediach som si uvedomil, že sa pri voľbe kandidátov na ústavných sudcov nechcem rozhodovať podľa toho, či majú taký alebo onaký postoj k týmto témam. Dôležitejšie pre mňa je, či ide o človeka morálne a odborne spôsobilého, než to, či má na všetko rovnaký názor ako ja.

SkryťVypnúť reklamu

Uznávam totiž, že aj opačný názor ako môj je úplne legitímny, pokiaľ je formulovaný slušne, vecne a s rešpektom k ľudskej dôstojnosti.

A podobne vidím aj prezidentské voľby. Neexistuje kandidát, ktorý by mal na všetky, alebo čo i len všetky dôležité otázky rovnaký názor ako ja. To však neznamená, že nemôžem voliť kandidáta, ktorý niektoré veci vidí inak, ale považujem ho za slušného, poctivého a autentického kandidáta s demokratickým hodnotovým nastavením. 

Tak som to mal v prvom kole s Františkom Mikloškom a rovnako to mám v druhom kole so Zuzanou Čaputovou. 

Skládka nepatrí do mesta. A Fico na ústavný súd

A nezabúdam ani na to, že Robert Fico, ktorý sa v pred pár týždňami pokúsil brutálnym spôsobom stať predsedom ústavného súdu a keď sa mu to nepodarilo, zmaril celú voľbu, ešte stále nie je mimo hry. Aj keď sa tvári, že ho to už nezaujíma, nie je to tak. Ak by sa stal prezidentom Maroš Šefčovič, je skoro isté, že by si to rozmyslel.

Stačí si spomenúť na to, koľko krát už Fico niečo tvrdil a neskôr sa ukázalo, že klamal. Alebo si vybaviť, ako „jednoznačne“ a „jasne“ dokázal Ficov kandidát Šefčovič počas kampane odpovedať na otázky, ktoré mu boli kladené.

Občianska iniciatíva, ktorá v Pezinku bojovala proti skládke, sa volala Skládka nepatrí do mesta. A Fico zasa nepatrí na ústavný súd.

Zvolenie Šefčoviča za prezidenta by Ficovi otvorilo cestu na ústavný súd. Nielen preto, ale aj preto je dôležité, aby sa Šefčovič prezidentom nestal.

Táto krajina potrebuje zásadnú zmenu. Krajina, nie prezidentská funkcia. A dôležitý krok na ceste k tej zmene môžeme urobiť tým, že si v sobotu za prezidentku zvolíme Zuzanu Čaputovú.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť na VYBRALI SME.

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál

Bloger 
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS). Vo voľbách do NR SR kandidujem ako jeden zo štyroch kandidátov OKS (Radovan Kazda (č. 20), Juraj Petrovič (č. 32) a Zuzana Aufrichtová (č. 101)) na kandidátnej listine SaS. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaBratislavaSmrteľne vážneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
SkryťZatvoriť reklamu